Seriál o českých časopisech v zahraničí I.

-ES- listopad 2022 Naši ve světě česky

 

Milí čtenáři,

Jak se dočtete v jednom z příštích článků Tak jedem dál…, Český dialog je na další rok zachráněn a já se budu snažit jeho obsah zpestřit. Samozřejmě za přispění autorů i vás, čtenářů. Nějaký čas zde byly zanedbávány informace od našich čtenářů ze světa. Pokusím se to napravit malým seriálem o dění našinců v zahraničí prostřednictvím jejich tisků, zpráv i dopisů. Na úvod se podívejte na krajanské dění v kanadském Montrealu. Uvádím zkrácené ukázky z věstníku…Příště se podíváme do Norska, do Austrálie, do Švýcarska, Francie,na Slovensko aj.

ES

 

Montrealský věstník

(i starší čísla) můžete číst na webové stránce www.montrealvestnik.com

 

Chcete-li dostávat Montrealský věstník po emailu ve formátu pdf, napište na montrealvestnik@gmail.com

---------------------------------------------------------------------------

Klub seniorů

V listopadu se sejdeme 16. a 30. 11., vždy ve středu v jednu hodinu odpoledne. V prosinci pak bude poslední letošní schůzka 7. 12. Toto setkání plánujeme jako VÁNOČNÍ POTLUCK už v 11 hodin dopoledne, místo našeho tradičního oběda – přineste s sebou své oblíbené jídlo či pití, pokud budete mít již napečené cukroví, můžete přinést trochu na ochutnání.

Schůzky 12. října jsme se tentokráte zúčastnily pouze v nevelkém dámském obsazení. Mělo to výhodu, že na každou z nás připadlo více čokoládových dobrot z Brazílie (Alena se odtamtud krátce předtím vrátila) i z quebeckého Suttonu. Fotografiemi a Aleniným vyprávěním jsme se přenesly k vodopádům Iguaçú (španělsky Iguazu), do Ria de Janeira a do São Paula. Obdivovaly jsme pohled na hřmící proudy vody, rozhled od sochy Ježíše Krista, která ční nad Riem, i nejrůznější papoušky v ptačí zoologické zahradě. Pozoruhodný byl trh se spoustou pro nás neznámého ovoce a koření. Hodně času zabrala i konverzace o různých specialitách ať už v brazilských restauracích nebo ve stáncích na pláži Copacabana.

V Brazílii začíná jaro, zde s podzimem jsme přešly na letošní celkem bohatou úrodu hub. Prohovořily jsme jejich zpracování, různé recepty, a i to, že je možné houbová jídla připravit nesprávně. Poté jsme mluvily o práci spojené s letošním listopadovým bazarem. Těšíme se, že se konečně uvidíme s mnoha přáteli a známými, se kterými jsme se kvůli pandemii několik let nesetkaly. (IR)

Česká škola Montreal

Tak se to přece nakonec povedlo a v sobotu 15. října jsme v Loisirs communautaires Saint Michel radostně otevřeli 6. školní rok se dvěma třídami a jedenácti dětmi. Původní zahájení školy mělo být o 14 dnů dříve, ale omluvila se víc než polovina žáků, tak jsme zahajovací piknik museli zrušit. Ve skupině menších dětí pod vedením učitelky Týny je letos sedm studentů a vybrali si jméno Chobotnice. Nastoupil k nám nový student Oliver, zbývajících šest žáků již školu navštěvovalo v minulých letech. Po seznámení a několika zahřívacích hrách jsme se bavili o létě; kde kdo byl, co navštívil a viděl. Skupina starších dětí, kterou navštěvují čtyři velcí kluci, se přihlásila do celonárodního projektu České republiky s názvem Paměti národa. O tomto projektu jsme se dověděli na konferenci českých škol v Chicagu v červnu letošního roku a paní učitelka Andrea se rozhodla svoji třídu přihlásit. Vše je zatím v přípravné fázi, více informací uveřejníme později.

Dospělí studenti už mají za sebou první třetinu podzimního semestru. Skupina konverzace s učitelkou Danielou začala s podstatně menším počtem studentů než loni (4). Díky tomu je ale více času na konverzaci a na otázky týkající se české gramatiky. Kurzy skupiny sedmi začátečníků úspěšně pokračují pod taktovkou paní učitelky Veroniky. Procvičuje se výslovnost – nejoblíbenější písmenka jsou "ř" a "h" a všichni si na Zoomu užívají spoustu legrace. Ve skupině mírně pokročilých je také sedm studentů a tento semestr mají zajímavý projekt s názvem "Moje oblíbená česká osobnost". Vybraná osoba musí mít jako mateřský jazyk češtinu a zbytek si vybírají studenti podle svých zájmů. Díky projektu jsme se mohli podrobněji seznámit s Boženou Němcovou, s Josefem Ladou a s Jiřím Procházkou. Posledně jmenovaný je současný nejúspěšnější český bojovník ve smíšených bojových uměních na světě (mixed martial artist).

 

Úspěšně zapojujeme naše dospělé studenty do aktivit spojených s českou komunitou. Studentka Ema pomohla nakoupit a připravit tašky se školním materiálem pro žáky. Čtyři studentky se přihlásily na pomoc při organizaci bazaru a další se jistě ještě přidají. Nadále dostáváme od krajanů české dětské knihy, které po opravách a zkatalogování nabízíme zájemcům. Za naši práci a úsilí se nám v září dostalo poděkování ze strany českého velvyslance pana Bořka Lizce, který nás pozval na galavečer do Ottawy. Tento večer byl oslavou předsednictví České republiky v Evropském parlamentu a měli jsme příležitost se setkat s mnoha zajímavými osobnostmi z politického a kulturního světa. Více informací najdete na stránce Velvyslanectví ČR v sekci Aktuality: www.mzv.cz/ottawa/cz/aktuality/galavecer_ceskeho_predsednictvi_eu_v.html

Stále hledáme do našich řad nové posily, jakoukoliv pomocnou ruku. Pokud nám můžete věnovat pár hodin vašeho času, ozvěte se nám na adresu ceskaskolamontreal@gmail.com. (Zpracovala KK)

Tábor Hostýn

PODZIMNÍ BRIGÁDA: Během víkendu 8. až 9. října jsme měli na táboře další úspěšnou podzimní brigádu s hojnou účastí. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří přijeli a pomohli s mnoha úkoly!

Opět jsme toho hodně udělali v zábavné společenské atmosféře. Byla spousta skvělého jídla a velký táborák, jak bylo slíbeno.

OPRAVA KAPLIČKY: Během víkendu 14. až 15. října se provedla nutná, dost velká oprava základů Hostýnské kapličky. Kapličku jsme nejdřív částečně zvedli pomocí heveru, a potom jsme tu část základů, která byla viditelně rozpadlá, vykopali a znovu vybetonovali.

všem účastníkům hostýnských aktivit v roce 2022. Celkově byla letošní sezóna na táboře velmi úspěšná. Připomínáme, že tábor Hostýn je otevřený pro všechny, ale rádi bychom viděli více aktivit organizovaných Čechy a Slováky. Jestliže máte událost, která se hodí pro tábor, dejte nám vědět. Těšíme se na další zážitky v roce 2023! Náš email: reservationshostyn@gmail.com (Zbyněk Najser)

Vážení a milí přátelé a příznivci Hostýna, nejdříve mi dovolte, abych ze srdce poděkoval těm věrným z vás, kteří se i přes nepříliš přívětivé počasí dostavili na náš Český víkend 24. září, i když v malém počtu. Díky tomu si ale v klidu a pohodě pochutnávali na kachničce s červeným zelím a na všech ostatních slíbených pochoutkách, které náš tým připravil.

Běh k 28. říjnu

Připomínáme, že běh u příležitosti výročí založení Československa se koná v pátek 28. října v 16.45 h. Sejdeme se u Beaver Lake (Pavillon du Lac-aux-Castors, parc Mont Royal, 2000 Remembrance Road) a společně poběžíme 4 km trasu až k vrcholku a zpět. Poběžíme mluvícím tempem, takže žádný přípravný trénink není třeba

Koncert k výročí založení Československa

Připomínáme, že koncert se bude konat v sobotu 29. října 2022 v 7 hodin večer v kapli Saint-Louis kostela St. Jean-Baptiste, 309 rue Rachel Est. Kaple má vchod z ulice Drolet, číslo 4230.

Účinkují: Maryna Krejcarová (zpěv), Martin Karlíček (klavír), Mana Shiraishi (housle) a Pierre-Alain Bouvrette (violoncello). Na programu jsou díla B. Smetany, A. Dvořáka a dalších českých skladatelů. Vstupné 30 $, děti do 16 let 15 $. Po koncertě chystáme malé občerstvení.

Informace a rezervace lístků: Vlaďka Hlavatá, tel. 514-746-7746 nebo email vladimira.hlavata@gmail.com.

Mikulášská nadílka pro děti

Čs. sdružení vám s radostí oznamuje, že po dvouleté odmlce se opět bude konat Mikulášská nadílka pro děti. Svatý Mikuláš společně s čertem a andělem dorazí v neděli 4. prosince 2022 ve 14.00 hodin do centra Loisirs communautaires St. Michel (7501, rue François-Perrault, Montréal). Přineste si prosím s sebou menší dárek pro vaše dítě/děti a nezapomeňte ho označit. Mikuláš ho vašemu dítěti s radostí předá. Pro ty děti, co nám buď zazpívají, nebo přednesou něco česky/slovensky, mají anděl s čertem navíc zvláštní malý dárek.

Literární večer v Ottawě

Dovolujeme si vás srdečně pozvat na zajímavé literární setkání s českou spisovatelkou a talentovanou vypravěčkou Biancou Bellovou, která 3. listopadu v 17:00 v prostorách Velvyslanectví ČR v Ottawě představí jeden ze svých sedmi zajímavých románů "Jezero

---------------------------------------------------------------------------

Šéfredaktorka: Alena Martinů, 5080 Glencairn, Montreal H3W 2B4, tel. (514) 484-6177, email: amartinu@yahoo.com

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012