Přelet nad kukaččím hnízdem jinak

Eva Střížovská listopad 2022 Kultura česky

RADIOSERVIS vydal nahrávku známého příběhu knihy

Kena Kesseyho Vyhoďme ho z kola ven, známou i jako filmové zpracování pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem. Řekla bych, že Miloš Forman, režisér slavného filmu, oceněného zaslouženě několika Oskary, měl maličko lehčí práci než režisér Aleš Vrzák. Ale těžko srovnávat dva odlišné způsoby prezentace díla. Nicméně, převést zmíněný příběh do podoby bez možnosti vizuální podpory je rozhodnutí dost odvážné. Zvláště při vědomí, že s velkou pravděpodobností Formanův film většinou lidé v Čechách znají a srovnání se přímo vnucuje. Ani já jsem se tomu nedokázala vyhnout. Nahrávku jsem si musela pustit znovu, když jsem o ní chtěla psát.

V každém případě klobouk dolů, jistě to nebyla práce lehká. Něco jiného je, když herec usedne k mikrofonu a knihu předčítá, velmi odlišné je, když je nutno natočit deset hlasů, členy Dismanova dětského rozhlasového souboru a různé potřebné zvuky jako rozbíjení skla, šoupání židlí apod. a to všechno najednou. Srovnání ani neuniknou herci, obsazení režisérem, především Jiří Vyorálek v roli Patricka McMurphyho, kterého ve Formanově filmu hrál asi nedostižně Jack Nicholson. Helena Dvořáková v roli zlé a necitelné vrchní sestry Ratchedové je naprosto přesvědčivá.

Netroufám si detailně hodnotit jednotlivé výkony ani celé pojetí náročné předlohy. V každém případě moc oceňuji rozhodnutí pustit se „do toho“ a nabídnout tím posluchačům připomínku hodnot jako je svoboda, upřímnost a vlastní postoj k životu. Je to téma zřejmě věčné a v současnosti snad i velice potřebné. A to nejen v kulisách ústavu pro choromyslné. Však často se nám může zdát, že takovým ústavem se stává dnes celý svět.

Pokud si chcete audioknihu objednat, přidávám link:

https://www.radioteka.cz/detail/croslovo-836932-dale-wasserman-prelet-nad-kukaccim-hnizdem

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012