Přelet nad kukaččím hnízdem jinak

RADIOSERVIS vydal nahrávku známého příběhu knihy
Kena Kesseyho Vyhoďme ho z kola ven, známou i jako filmové zpracování pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem. Řekla bych, že Miloš Forman, režisér slavného filmu, oceněného zaslouženě několika Oskary, měl maličko lehčí práci než režisér Aleš Vrzák. Ale těžko srovnávat dva odlišné způsoby prezentace díla. Nicméně, převést zmíněný příběh do podoby bez možnosti vizuální podpory je rozhodnutí dost odvážné. Zvláště při vědomí, že s velkou pravděpodobností Formanův film většinou lidé v Čechách znají a srovnání se přímo vnucuje. Ani já jsem se tomu nedokázala vyhnout. Nahrávku jsem si musela pustit znovu, když jsem o ní chtěla psát.
V každém případě klobouk dolů, jistě to nebyla práce lehká. Něco jiného je, když herec usedne k mikrofonu a knihu předčítá, velmi odlišné je, když je nutno natočit deset hlasů, členy Dismanova dětského rozhlasového souboru a různé potřebné zvuky jako rozbíjení skla, šoupání židlí apod. a to všechno najednou. Srovnání ani neuniknou herci, obsazení režisérem, především Jiří Vyorálek v roli Patricka McMurphyho, kterého ve Formanově filmu hrál asi nedostižně Jack Nicholson. Helena Dvořáková v roli zlé a necitelné vrchní sestry Ratchedové je naprosto přesvědčivá.
Netroufám si detailně hodnotit jednotlivé výkony ani celé pojetí náročné předlohy. V každém případě moc oceňuji rozhodnutí pustit se „do toho“ a nabídnout tím posluchačům připomínku hodnot jako je svoboda, upřímnost a vlastní postoj k životu. Je to téma zřejmě věčné a v současnosti snad i velice potřebné. A to nejen v kulisách ústavu pro choromyslné. Však často se nám může zdát, že takovým ústavem se stává dnes celý svět.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad