UVNITŘ JSME STÁLE MLADÍ

Laskavé meditace o stárnutí. Takový je podtitul knížky norské autorky Sissel Gran.
Všeobecně se traduje, že stáří je smutné, bolestivé a zkrátka nežádoucí. Proto se dámy uchylují stále více k plastickým operacím všeho možného i nemožného. Pánové se snaží světu dokázat, že jsou stále ještě „frajeři“, ať už přehnanými pracovními výkony, kdy je nejednou skolí infarkt apod., či erotickými výlety za mladými partnerkami.
Autorka to však takto nehodnotí. Poukazuje spíš na různé podoby a projevy stárnutí a stáří. Na to, že podle svého založení je každý člověk i ve stáří originál. Někdo fňuká a stěžuje si, jiný se snaží své potíže či bolesti překonávat svou vůlí a někdo je i v devadesáti čilý a relativně zdravý.
Píše o tom, jak lidé začínají s překvapením či nevolí zjišťovat, že mládí už je pryč a různě na toto zjištění reagují. Také o tom, jaké to je, když ztratí svého životního druha, jak se často stydí za nemoc či nemohoucnost, ale i o tom, o čem by nechtěli mluvit, totiž o erotice.
O tom, že každý máme kdesi v sobě ještě toho mladíka či mladou dívku, jakými jsme ještě zdánlivě nedávno byli, i o tom, jaké jsou možnosti trávit stáří s optimismem, nikoli s pesimismem.
Kniha je napsána čtivě a srozumitelně a popisuje řadu příkladů, s kterými se můžeme třeba ztotožnit, či se nad nimi zasmát.
A já se těším, až v nebližším Slově redakce ještě toto téma připomenu svými zkušenostmi.
Vydalo nakladatelství PORTÁL.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad