Odešla Alžběta, královna všech

Anna Sobotková říjen 2022 Aktuality česky

Zemřela nejstarší panovnice na světě, britská královna Alžběta II. Královně bylo devadesát šest let. Zemřela na zámku Balmoral ve Skotsku. Nový britský král Karel III. ve svém prvním prohlášení uvedl, že truchlí kvůli odchodu panovnice a milované matky.

Alžběta se narodila  21. dubna 1926 v půl třetí ráno v londýnské čtvrti Mayfair, jako první dcera tehdejšího vévody a vévodkyně z Yorku, pozdějšího krále Jiřího VI. V době, kdy se narodila, byla třetí v pořadí nástupnictví na trůn. Její strýc Eduard se sice králem stal, jako Eduard VIII., ale rozhodl se oženit s dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou a 1936 abdikoval.

Narozeniny královna nikdy neslavila v dubnu. Tradičně spojila své narozeninové oslavy až s červnovou vojenskou přehlídkou Trooping the Colour. Přesun  oslavy narozenin  na měsíc červen mělpraktický důvod, anglické počasí. Koncem dubna  ve Velké Británii často prší a v červnu bývá počasí slunečné.Na svou roli královny a službu vlasti se pečlivě připravovala. „Prohlašuji před vámi všemi, že celý svůj život, ať už bude dlouhý, nebo krátký, zasvětím službě vám a službě celému našemu impériu, ke kterému všichni patříme. Jsem si vědoma, že bez vás tento slib splnit nemohu. Proto vás nyní vyzývám, abyste mi při naplnění mého závazku pomohli. Vím, že mě podpoříte,“ řekla v rozhlasovém projevu v den svých jedenadvacátých narozenin v roce 1947.

Královnou se stala v pětadvaceti letech po smrti svého otce, krále Jiřího VI., dne 6. února 1952. Zprávu o jeho skonu obdržela v Keni, kde právě pobývala. Po návratu do Londýna musela čekat v letadle, než jí přinesou černé šaty, aby v nich mohla vyjít ven. Po pečlivých přípravách byla korunována 2. června 1953. Královnu reprezentoval nejenom majestát, ale také její koruna. Jedná se o největší korunovační klenot na světě: zdobí ji 2868 diamantů. Najdete na ní také sedmnáct safírů, jedenáct smaragdů, 269 perel a dalších drahých kamenů. Královna Alžběta II. ji měla na své korunovaci v katedrále a léta ji nosila i na zasedání parlamentu.

 

Jejím manželem se stal  princ  Philip, který se před svatbou vzdal svých dánských a řeckých titulů, oficiálně přestoupil z řecké pravoslavné k anglikánské církvi a začal vystupovat jako plukovník Philip Mountbatten. Královský pár se bral z lásky a důkazem jsou jejich čtyři děti. První syn, princ Charles,  se narodil v roce 1948, princezna Anna v roce 1950, princ Andrew v roce 1960, a o čtyři roky později třetí syn, princ Edward. Alžběta II. měla osm vnoučat a 11 pravnoučat.

V roce 1996 zavítala se svým manželem do České republiky. Královský pár navštívil  Karlův most, Rudolfinum a vydal se i na venkov. Královna si prohlédla  Staroměstskou radnici a Pražský hrad, v Betlémské kapli se setkala s britskou komunitou v Praze. Osobně se také pozdravila s vdovami po českých letcích, kteří za 2. světové války sloužili v britském letectvu. Princ Philip se v uniformě důstojníka britského Královského letectva poklonil v pražských Dejvicích památce československých letců.

Zesnulá britská panovnice byla pohřbena ve Windsorské kapli po boku svého manžela prince Philipa, který zemřel minulý rok v požehnaném věku devadesátidevíti let. Místo jejich posledního odpočinku zdobí smuteční kamenná deska. Toto místo bude opět přístupné veřejnosti. Návštěva kaple je možná po zaplacení příslušného poplatku. Od 29. září 2022 je možné do ní i přilehlého hradu vstoupit za vstupné, jež v přepočtu činí okolo 780Kč.

 

 

Anna Sobotková

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012