Odešla Alžběta, královna všech

Zemřela nejstarší panovnice na světě, britská královna Alžběta II. Královně bylo devadesát šest let. Zemřela na zámku Balmoral ve Skotsku. Nový britský král Karel III. ve svém prvním prohlášení uvedl, že truchlí kvůli odchodu panovnice a milované matky.
Alžběta se narodila 21. dubna 1926 v půl třetí ráno v londýnské čtvrti Mayfair, jako první dcera tehdejšího vévody a vévodkyně z Yorku, pozdějšího krále Jiřího VI. V době, kdy se narodila, byla třetí v pořadí nástupnictví na trůn. Její strýc Eduard se sice králem stal, jako Eduard VIII., ale rozhodl se oženit s dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou a 1936 abdikoval.
Narozeniny královna nikdy neslavila v dubnu. Tradičně spojila své narozeninové oslavy až s červnovou vojenskou přehlídkou Trooping the Colour. Přesun oslavy narozenin na měsíc červen mělpraktický důvod, anglické počasí. Koncem dubna ve Velké Británii často prší a v červnu bývá počasí slunečné.Na svou roli královny a službu vlasti se pečlivě připravovala. „Prohlašuji před vámi všemi, že celý svůj život, ať už bude dlouhý, nebo krátký, zasvětím službě vám a službě celému našemu impériu, ke kterému všichni patříme. Jsem si vědoma, že bez vás tento slib splnit nemohu. Proto vás nyní vyzývám, abyste mi při naplnění mého závazku pomohli. Vím, že mě podpoříte,“ řekla v rozhlasovém projevu v den svých jedenadvacátých narozenin v roce 1947.
Královnou se stala v pětadvaceti letech po smrti svého otce, krále Jiřího VI., dne 6. února 1952. Zprávu o jeho skonu obdržela v Keni, kde právě pobývala. Po návratu do Londýna musela čekat v letadle, než jí přinesou černé šaty, aby v nich mohla vyjít ven. Po pečlivých přípravách byla korunována 2. června 1953. Královnu reprezentoval nejenom majestát, ale také její koruna. Jedná se o největší korunovační klenot na světě: zdobí ji 2868 diamantů. Najdete na ní také sedmnáct safírů, jedenáct smaragdů, 269 perel a dalších drahých kamenů. Královna Alžběta II. ji měla na své korunovaci v katedrále a léta ji nosila i na zasedání parlamentu.
Jejím manželem se stal princ Philip, který se před svatbou vzdal svých dánských a řeckých titulů, oficiálně přestoupil z řecké pravoslavné k anglikánské církvi a začal vystupovat jako plukovník Philip Mountbatten. Královský pár se bral z lásky a důkazem jsou jejich čtyři děti. První syn, princ Charles, se narodil v roce 1948, princezna Anna v roce 1950, princ Andrew v roce 1960, a o čtyři roky později třetí syn, princ Edward. Alžběta II. měla osm vnoučat a 11 pravnoučat.
V roce 1996 zavítala se svým manželem do České republiky. Královský pár navštívil Karlův most, Rudolfinum a vydal se i na venkov. Královna si prohlédla Staroměstskou radnici a Pražský hrad, v Betlémské kapli se setkala s britskou komunitou v Praze. Osobně se také pozdravila s vdovami po českých letcích, kteří za 2. světové války sloužili v britském letectvu. Princ Philip se v uniformě důstojníka britského Královského letectva poklonil v pražských Dejvicích památce československých letců.
Zesnulá britská panovnice byla pohřbena ve Windsorské kapli po boku svého manžela prince Philipa, který zemřel minulý rok v požehnaném věku devadesátidevíti let. Místo jejich posledního odpočinku zdobí smuteční kamenná deska. Toto místo bude opět přístupné veřejnosti. Návštěva kaple je možná po zaplacení příslušného poplatku. Od 29. září 2022 je možné do ní i přilehlého hradu vstoupit za vstupné, jež v přepočtu činí okolo 780Kč.
Anna Sobotková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad