SLOVO NA ZÁŘÍ - PÉČE O DÍTĚ

Toto byl název knihy, kterou jsem při prvním děťátku v mých 20 letech měla stále u ruky. Napsal ji pan profesor Josef Švejcar a bylo tam pár nepřesností, řečeno decentně. Ovšem psal to dle svého nejlepšího vědění své doby a svého svědomí. Nic jiného k mání nebylo a knihu jsem hltala, nevěděla jsem nic o tom, jak vychovávat dítě. Nejen hltala, ale přesně se jí řídila. Tak hned v začátku, když bylo miminko malé a řvalo, jsem poslechla radu, že mám dítě nechat brečet, že si posiluje plíce. Rvalo mi to přitom srdce. Neposlechla jsem svou intuici, která mě nabádala vezmi holčičku a pochovej ji. Trpěly jsme tehdy obě dvě.
Pan profesor byl také v padesátých létech propagátorem umělé výživy a jeslí. Později si za to sypal popel na hlavu a snažil se to měnit. Poznala jsem ho jako osmdesátiletého pána při svém prvním rozhovoru s ním. Byl laskavý a upřímně se mi vyznával ze svých chyb. Říkal, že je feminista. Že všechen cit pochází z matčina srdce. Že až poté, co maminka chová a krmí svého chlapečka, ten od ní dostává schopnost milovat a mír rád druhé lidi. Naučil se mnoho od své manželky, jejíž moudrost a ženskost respektoval.
Ještě v pětaosmdesáti letech měl kratší úvazek v krčské nemocnici. Narodil se tam můj první vnuk. O měsíc dříve než lékaři určili. A byl podle patřičných tabulek ohodnocen jako ten s divnou rukou, s divným tím a tím, už si to nepamatuji.a ani nechci. Byl dán do inkubátoru, i když váha byla přijatelná a matce, mé dceři řekli, že je postižený. Brečela mi do telefonu celá zoufalá: mami, víš co to je, když ti vezmou dítě? (Vím, ale to je jiná kapitola.) Vzala jsem sluchátko a volala do nemocnice. Pan profesor byl ve službě.
Řekla jsem mu co se stalo. Za hodinu měla dcera dítě u prsu a „postižení“ bylo to tam. Kluk jako buk prospíval a dnes je sám tatínkem.
K čemu se chci dostat. Dětem skončily prázdniny. Půjdou do školy. Alespoň doufám, že žádný neumětel jim to zase nezakáže. Včera jsem přečetla zajímavý a obšírný článek o tom, jak se za poslední tři roky zvýšil počet dětských sebevražd a sebepoškozování. A že je nedostatek dětských psychologů. Spíš bych řekla, že nedostatek matek a otců, kteří dítě trpělivě vyslechnou a mají pochopení pro jeho trápení. Kteří se dětem nevysmívají a jejich problémy nesnižují, protože už zapomněli, jak mohou být ti malí lidé bolaví skrz prkotiny, jak to jim, dospělým někdy připadá.
Přála bych dětem i rodičům, aby se
přestali honit za penězi a udělali si na své děti čas a klid, jaký si zasluhují.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad