TOULKY PO STOPÁCH CÍSAŘOVNY SISI

Vydavatelství GRADA vydalo velice pohlednou publikaci autorky Dagmar Beňakové.
O samotné císařovně Alžbětě Rakouské zvané Sisi již bylo napsáno hodně. O její kráse a temperamentu, což učarovalo Františku Josefu I., budoucímu císaři, již v jejích patnácti letech. Nutno alespoň připomenout, že Sisi se naprosto vymykala předepsanému chování reprezentačních dam tehdejší doby a jejíž velkým koníčkem (vedle skutečné jízdy na koni a mnoha dalších) bylo cestování. A právě tato knížka přibližuje čtenářům obrazem i písmem místa po Evropě, která Sisi ráda navštěvovala.
Kniha začíná v Mnichově u místa, kde stál palác vévody Maxe, tedy Sisin rodný dům. Dnes už nestojí, na jeho místě je nyní budova banky. Stojí ale do dneška zámek Possenhofen, což bylo letní sídlo vévodské rodiny. Sisi i její sourozenci tu s rodiči trávili vlastně většinu roku od jara až do podzimu. Zde, u Starnberského jezera byl Sisin ráj. Učila se tu plavat i jezdit na lodi, lovit ryby, jezdit na koni a běhat v blízkých lesích a kopcích. I jako císařovna sem Sisi každoročně jezdívala. Nedaleko odtud u stejného jezera zakoupil vévoda později i zámek Garatshausen pro svého syna Ludvíka, kam Sisi také ráda zavítala. V roli císařovny a dobových zvyků se cítila svázaná a tak co nejvíce mohla, putovala místech, kde nacházela možnost uplatnit svůj temperament a sportovní zaujetí. Nelze zde jmenovat všechny zámky a grandhotely, kde střídavě pobývala. Také ráda navštěvovala lázně, které ji ulevovaly v jejich pozdějších zdravotních potížích. Ať to byly například lázně v Solné komoře, (nyní Bad Ischl) a mnohé další. Sisina noční můra byl zámeček Mayerling, kde se se svou mladičkou milenkou zastřelil její syn, korunní princ Rudolf. Téměř ke všem místům, kam Sisi zavítala, se váže nějaká událost či vzpomínka z jejího života, i když ne tak krutá. Narození jejich dětí, návštěva Zemí koruny české aj. Velice si oblíbila Uhry, které považovala za svůj druhý domov. Zvláště Gödöllő, tam byl zámek pro císařovnu speciálně upraven. Zatímco v Budíně se ocitala jako reprezentantka, v Gödöllő se cítila doma.
Z bezpočtu lázní, které císařovna navštívila v různých státech, přidejme též bardejovské kúpele na Slovensku, tehdy v Horních Uhrách.
Knížka je plná krásných fotografií i příhod, které se váží k různým místům. Nechybí ani popis Sisiných kostýmů, šatů a doplňků, které měla Sisi v určitých dnech a místech na sobě. Potrpěla si na svůj zevnějšek, na krásné dlouhé vlasy, jejichž česání zabralo její služebné denně tři hodiny. A také si ráda užívala bohatství, přidělené osudem. Těžko potom snášela stárnutí a přicházející neduhy. Panuje i názor, že atentát v jejích šedesáti letech byl pro ni jistým vysvobozením.
Autorka Dagmar Beňaková se zhostila této práce nejen se znalostí tématu, ale i se schopností přiblížit děj čtivým způsobem.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad