BŮH NA ULICI

Norský autor Ole Martin Holte, teolog a sociální pracovník se jednoho dne rozhodl strávit několik týdnů během tří let jako bezdomovec. Jako člověk, který se jim snažil pomáhat chtěl jejich způsob života vyzkoušet na vlastní kůži.
Začal v městě Oslo a pokračoval v Kodani. Žil na ulici s ostatními lidmi bez domova. Jídlo a cigarety si kupoval hlavně ze sběru vratných lahví, které vyhrabával z popelnic. Když se nutně potřeboval osprchovat, pořádně vyspat nebo najíst, využil zařízení pro tyto účely, zřízené většinou dobrovolnými organizacemi, především církevními. Českého čtenáře asi překvapí množství těchto jídelen a ubytoven i docela pestrá nabídka stravy. Jeho pouliční spoluobyvatelé k němu byli přátelští, rozdělili se s ním o jídlo a cigarety a nabízeli mu hašiš či další drogy, které povětšinou užívali.
První dny a noci na ulici v Oslo mu připadaly dost drsné. Ale začal si zvykat. Mj. zjišťoval, že chování bezdomovců je lidštější a je mu bližší než chování mnoha hlídačů, úředníků a představitelů charitativních organizací. Pochopil, že pokud to člověk sám nezažije, život na ulici nikdy nepochopí. Přemýšlel o tom jak se podpůrné organizace, snažící se bezdomovcům pomáhat, mnohdy mýlí. Jak by je třeba chtěli „přivést na dobrou cestu“ To je většinou spíše nemožné. Oni si nenechají vzít svobodu, kterou mají, i když je jim třeba zima a mají hlad.
Název knihy Bůh na ulici připomíná jejich závislosti na drogách, v kterých vidí svého spasitele.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad