BŮH NA ULICI

Norský autor Ole Martin Holte, teolog a sociální pracovník se jednoho dne rozhodl strávit několik týdnů během tří let jako bezdomovec. Jako člověk, který se jim snažil pomáhat chtěl jejich způsob života vyzkoušet na vlastní kůži.
Začal v městě Oslo a pokračoval v Kodani. Žil na ulici s ostatními lidmi bez domova. Jídlo a cigarety si kupoval hlavně ze sběru vratných lahví, které vyhrabával z popelnic. Když se nutně potřeboval osprchovat, pořádně vyspat nebo najíst, využil zařízení pro tyto účely, zřízené většinou dobrovolnými organizacemi, především církevními. Českého čtenáře asi překvapí množství těchto jídelen a ubytoven i docela pestrá nabídka stravy. Jeho pouliční spoluobyvatelé k němu byli přátelští, rozdělili se s ním o jídlo a cigarety a nabízeli mu hašiš či další drogy, které povětšinou užívali.
První dny a noci na ulici v Oslo mu připadaly dost drsné. Ale začal si zvykat. Mj. zjišťoval, že chování bezdomovců je lidštější a je mu bližší než chování mnoha hlídačů, úředníků a představitelů charitativních organizací. Pochopil, že pokud to člověk sám nezažije, život na ulici nikdy nepochopí. Přemýšlel o tom jak se podpůrné organizace, snažící se bezdomovcům pomáhat, mnohdy mýlí. Jak by je třeba chtěli „přivést na dobrou cestu“ To je většinou spíše nemožné. Oni si nenechají vzít svobodu, kterou mají, i když je jim třeba zima a mají hlad.
Název knihy Bůh na ulici připomíná jejich závislosti na drogách, v kterých vidí svého spasitele.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad