BŮH NA ULICI

červenec 2022 Knihy česky

Norský autor Ole Martin Holte, teolog a sociální pracovník se jednoho dne rozhodl strávit několik týdnů během tří let jako bezdomovec. Jako člověk, který se jim snažil pomáhat chtěl jejich způsob života vyzkoušet na vlastní kůži.

Začal v městě Oslo a pokračoval v Kodani. Žil na ulici s ostatními lidmi bez domova. Jídlo a cigarety si kupoval hlavně ze sběru vratných lahví, které vyhrabával z popelnic. Když se nutně potřeboval osprchovat, pořádně vyspat nebo najíst, využil zařízení pro tyto účely, zřízené většinou dobrovolnými organizacemi, především církevními. Českého čtenáře asi překvapí množství těchto jídelen a ubytoven i docela pestrá nabídka stravy. Jeho pouliční spoluobyvatelé k němu byli přátelští, rozdělili se s ním o jídlo a cigarety a nabízeli mu hašiš či další drogy, které povětšinou užívali.

První dny a noci na ulici v Oslo mu připadaly dost drsné. Ale začal si zvykat. Mj. zjišťoval, že chování bezdomovců je lidštější a je mu bližší než chování mnoha hlídačů, úředníků a představitelů charitativních organizací. Pochopil, že pokud to člověk sám nezažije, život na ulici nikdy nepochopí. Přemýšlel o tom jak se podpůrné organizace, snažící se bezdomovcům pomáhat, mnohdy mýlí. Jak by je třeba chtěli „přivést na dobrou cestu“ To je většinou spíše nemožné. Oni si nenechají vzít svobodu, kterou mají, i když je jim třeba zima a mají hlad.

Název knihy Bůh na ulici připomíná jejich závislosti na drogách, v kterých vidí svého spasitele.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012