SLOVO NA ČERVENEC

Eva Střížovská červen 2022 Aktuality česky

Také jste si všimli, že nějak vymizelo jaro a podzim a máme jen zimu a léto? Alespoň v posledních letech se mi to tak jeví. Zima mírná, ale dlouhá a protivná a pak hned vedra, bouřky a déšť. No co, voda je třeba, aby všechno kolem nás rostlo a kvetlo. Zrovna jsem vykoukla z balkonu, abych se koukla, co to dole tak rachotí. Aha, sekačka. Škoda, že vedle trávy jdou k zemi i kytky. Vlčí máky, chrpy aj. „To nejde,“ já vím, aby zůstaly, to by si někdo stěžoval. Jako nedávno kdosi z našeho malinkého sídliště (tři domy), že tráva není dobře posekaná a pak jim lítají do bytu mušky. Hm, ke mně nic nelítá, jen sem tam moucha a tu hned uvítá jako svou milou lovnou hračku kocour. Na FB se před pár dny jedna blbka ptala, jestli jí někdo poradí, jak vyzmizíkovat ze zahrady mravence a poslat je k sousedům. Jiná si zase stěžovala, že na chalupě má soused kohouta a ten kokrhá.

Jiřičky už na našem domě nemáme, při opravě fasády na ní nalepili jakési pichláky, aby sem ptáci nemohli. Namítala jsem správcové, že je to trestné, že jsou jiřičky chráněny. Odvětila, že už „to“ je zrušené, že se to smí a že jí nebavilo uklízet po nich parapet. Já jsem to jejich guano naopak uvítala jako dobré hnojivo na kytky a rajčata na balkoně. No, každý to má jinak nastavené, jak se říká.

Ale hodilo by se pár slov i o světovém dění. Informace jsou všude kolem nás – v médiích, na internetu, všude se vedou debaty jak co řešit, jak to vlastně je a co s tím dál. Scházejí se moudré hlavy, radí se, vydávají prohlášení.

Je válka na Ukrajině. Strašné. Není ani první ani možná poslední. Koukněte se trošku na dějiny lidstva. Strašnější než války je, myslím si, lidská blbost, malost, závist, zloba, povýšenost, hamižnost a další politováníhodné vlastnosti, který tvor, co si říká člověk, v sobě nosí. Přečtěte si knihu Proč volíme psychopaty. Nebo se koukněte do bible a najděte si deset přikázání. A hned budete vědět, proč se všechno děje.

Jeden můj dobrý kamarád, psychiatr, mi jednou na procházce parkem řekl: Doufám, že se nedíváš na zprávy. Nebo kdyby ses už dívala, koukej na to jako na pimprlové divadlo. Jako na Kašpárky, co jsou na drátkách. Jasně, já na to. Vím, že i ti, co ty drátky drží jsou zase podržtašky dalších větších bossů. A nad nimi ještě větší bossové atd., atd. A také mi připadají jako malí kluci na pískovišti, kteří se mydlí kyblíkama.

Jeden starý indián jednou odpovídal na dotaz, proč jejich kmen v džungli odmítá civilizaci. Protože, když vytvoříme zemědělství, někomu se urodí víc a někomu míň. To není dobré. My to nepotřebujeme, živí nás džungle, všeho je tu dostatek.

Bylo by to asi na delší vyprávění. Teď vám přeju krásné léto.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012