Školičky oslavovaly

-red- červen 2022 Naši ve světě česky

 

Česká školička Tulipán Basilej slaví 10. narozeniny

 

Je tomu již 10 let, co 2 sestry z Čech - Iva Trachsel a Daniela Rauschenbach založily v Basileji českou školu i školku (kromě toho, že působí jako učitelky ve švýcarské škole).  Úspěšně českou školu vedou a umožňují tak dětem českých rodičů nebo rodičům ze smíšených manželství z této oblasti, tzn. ze Švýcarska, blízké, Francie i Německa - vyučování českému jazyku.  Napojily se i na mezinárodní organizaci Česká škola bez hranic a pokud možno, hravou formou děti seznamují nejen s českým jazykem, ale částečně i s českou kulturou, pomocí i mimoškolních akcí, jež ve svém volnu pro ně pořádají.

Dne 11. 6. 2022 uspořádala Česká školička Basilej na sportovišti u základní školy Frenkendorf

Dětský den

Sešlo se zde z české komunity asi 70 lidí, tzn. dětí, včetně jejich rodičů. Tento den byl horký, až tropický a zorganizovat pro všechny zúčastněné na celé odpoledne zábavný program, který by zaujal, dalo hlavním 2 organizátorům a jejich pomocníkům i dalším dobrovolníkům značné úsilí, vyžadovalo hodně času a nejdůležitější bylo, jejich nadšení pro věc.

Na hřišti bylo rozmístěno 10 stanovišť i s příslušnými vedoucími, kde probíhaly nejrůznější soutěže pro děti, jež s nadšením uskutečňovaly.

Bylo připraveno nespočet balónků s výraznou číslicí 10, jež si zúčastnění pak odnášeli domů. Celé akce se účastnila i pracovnice výboru Domova, českého krajanského spolku v Basileji, jež i tuto školičku zastřešuje a jistě dá na internet, jejich webové stránky, zprávu, případně fotografie z této akce.

Takže 10. výročí proběhlo za velké účasti slavnostně, až exkluzivně, za což patří hlavně organizátorům a všem jejich pomocníkům, i za jejich usilovnou desetiletou činnost – nemalý dík!

(Průběh Dětského dne popsala Jindra Mannová)

 

Česká škola Madrid oslavila 8. května již 10. narozeniny!

Je tomu již deset let, co Česká škola Madrid započala své působení a za tu dobu vychovala mnoho hrdých mladých Čechů a probouzela v nich lásku nejen k českému jazyku, ale i ke kultuře. První kulaté výročí se slavilo celý týden a po celou dobu byly přítomny i slavné dřevěné loutky z České republiky, které dovezla z Litoměřic dvojice Sváti a Alenky Horváthových ze Sváťova dividla. Tyto loutky jsou od 1. prosince 2016 zapsány v reprezentativním seznamu nemateriálního majetku kulturního dědictví lidstva UNESCO. V prvních dnech byly loutky vystaveny v Colegio Amanecer v Alcorcónu, což umožnilo stovkám španělských žáčků nejenom se dozvědět nové informace o tradičních českých pohádkách, ale také si mohli na unikátní ručně vyráběné loutky sáhnout a vyzkoušet si, jak se takové loutky vodí. Po výstavě v prostorách školy se loutky přesunuly na místo, kde je mohla po zbytek týdne obdivovat široká veřejnost. Výstava v jediném španělském centru loutek Centro del Títere byla skvělou příležitostí pro seznámení se s tímto českým kulturním dědictvím. Při páteční inauguraci, která probíhala právě zde, nechybělo ani několik velmi důležitých hostů. Za Ministerstvo zahraničních věcí se oslav účastnil velvyslanec České republiky ve Španělském království a Andorrském knížectví Judr. Ivan Jančárek a z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy byli přítomní vedoucí oddělení základního vzdělávání Mgr. Svatopluk Pohořelý a ministerská radová oddělení základního vzdělávání Mgr. Eva Tučková a slavit přišla také paní starostka se zástupci radnice Alcorcón v hojném počtu. V neposlední řadě se slavnostní inaugurace účastnil také člen ředitelství školy Amanecer Josué Pérez Muel. V sobotu 7. května bylo pro žáky ČŠM v rámci oslav přichystáno netradiční slavností vyučování, jenž bylo spojeno s návštěvou egyptského muzea Templo de Debod, na kterou navazovala výtvarná dílna. Vyučování na čerstvém vzduchu a s madridským sluncem mělo velký úspěch jak u žáků, tak rodičů i samotných vyučujících. I zde doprovázeli školu oba zástupci MŠMT a poskytli rodičům možnost zodpovědět dotazy v řízené debatě. Ani tuto příležitost si pan velvyslanec Jančárek nenechal ujít a navzdory horkému počasí strávil odpoledne ve společnosti České školy. Oslavy byly završeny v neděli 8. května přímo v prostorách školy Colegia Amanecer. Pro všechny přítomné byly připraveny různorodé aktivity, od výtvarných dílen po ochutnávky nejrůznějších pochutin z kuchyní česko-španělských rodin. Nejdůležitější však bylo loutkové představení pohádky, která je stará již přes 100 let a která se jmenovala Kašpárek a hodná víla Jarmilka. V podání Sváťova divadla nadchla nejenom žáky ČŠM, ale oči nemohli odtrhnout ani rodiče. Sfouknout svíčky na dortu přišli také zástupci školy Amanecer.

 

Naši krajané ve světě jsou stále aktivní. Dostávám do redakce např. zprávy z Canberry v Austrálii, kde pravidelně pořádají akce pro děti i dospělé, ze švédského Kyrkekvarnu, kde byl zrovna nedávno tradiční sjezd Čechů a Slováků, z mnoha míst v Texasu, kde nezapomínají především na naše krásné kroje, lidové písničky, koláče aj. z Kanady, z Norska, ze Slovenska, Maďarska, Španělska, zkrátka z celé zeměkoule.

Důležitou součástí těchto aktivit jsou české školy. První vybudovala před lety ve Francii úžasná žena Lucie Slavíková-Boucher. A pak vznikaly pomalu další školy po celém světě. Dnes jsou jich desítky.

Krajané také vydávají v češtině časopisy, zpravodaje a hlavě se scházejí na kulturních akcích, které pořádají.

-red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012