Pocta Evě Zaoralové

Anna Sobotková červen 2022 Kultura česky

 

56. ročník MFF Karlovy Vary, připomene  uměleckou ředitelku MFF Karlovy Vary Evu Zaoralovou výstavou fotografií, která  má za úkol představit její působení v čele karlovarského festivalu i spolupráci s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou. Součástí výstavy budou prezentovány i fotografie setkání s řadou  filmařských osobností.

 

Evu Zaoralovou (1932-2022)  můžeme považovat za respektovanou filmovou kritičku, překladatelku a pedagožku. Od roku 1994 stála společně s Jiřím Bartoškou v čele Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a měla veliký podíl na jeho úspěchu.

Do roku 2011  působila v MFF KV  jako programová a posléze umělecká ředitelka, od roku 2011 jako jeho umělecká poradkyně.Jako vzpomínku na Evu Zaoralovou se rozhodlo vedení festivalu uvést film Federica Felliniho Silnice, který sama označovala za klíčový pro svůj vztah k filmu, k italské kinematografii i pro své další profesní směřování.

„Od chvíle, kdy jsem koncem 50. let poprvé viděla na studentské projekci film Silnice, stala se ze mne Felliniho obdivovatelka. Dokonce jsem sebrala odvahu Fellinimu napsat,“ vzpomínala  v knize rozhovorů „Eva Zaoralová – Život s filmem“ autorky Aleny Prokopové. „K mému překvapení mi odpověděl, konec konců nebyl tenkrát ještě tak slavný, a tak mu stálo za to napsat mi, že úsudek zahraniční divačky ho zvlášť těší,“  Fellini ji dokonce nabídl, aby ho v Římě navštívila.

Felliniho tvorba ji provázely celý život. K filmu Silnice vytvořila český překlad.V devadesátých letech přeložila i životopisnou knihu  „Federico Fellini, život a filmy“.

Výstava fotografií Evy Zaoralové se bude konat po celou dobu trvání festivalu v prvním patře hotelu Thermal.

 

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012