Hlas z Ameriky

Stejná melodie, odlišný text, než známe. Tak, jak se na krátkých vlnách BBC písničky V+W šířily do okupované vlasti během 2. světové války, si konečně můžeme poslechnout i my.
V době svého amerického exilu Voskovec s Werichem komentovali události u nás doma a na frontě a satirickými skeči povzbuzovali naše obyvatelstvo prostřednictvím londýnské rozhlasové stanice BBC, pro kterou své pořady natáčeli na desky ve studiích především v New Yorku. Součástí vysílání – u nás zakázaného, ale v protektorátu Čechy a Morava i pod přísnými tresty tajně poslouchaného – byly také písničky. Na známé Ježkovy melodie Jiří Voskovec a Jan Werich napsali v Americe nové protiokupantské, antifašistické a vůbec protiválečné – bohužel některé dnes opět aktuální – texty. Ty u nás už zná málokdo.
Letos, kdy uplynulo 80 let od úmrtí hudebního skladatele Jaroslava Ježka a 80 let od operace Anthropoid – úspěšné likvidace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, je znovu na světlo světa uvádí pražský Orchestr Ježkovy stopy v koncertním pořadu nazvaném Hlas z Ameriky. S ním vystupuje např. v Pardubicích, Semilech, Rakovníku či v Ústí nad Labem a připravil rovněž edukativní verzi koncertu pro školy se zasvěceným průvodním slovem.
Písně z něj už nahrál také na své nové CD vydané ve spolupráci s Městskou částí Praha 8 (která byla dějištěm hrdinského odbojového činu československých parašutistů, jejichž výcvik probíhal ve Velké Británii). V jeho podání písně V+W s texty v této tzv. zámořské verzi zazněly také na koncertech v pátek a v sobotu 27. a 28. května v rámci programu oslav 80. výročí operace Anthropoid, kterou uspořádala Městská část Praha 8 v areálu Velkého Löwitova mlýna (u Libeňského zámku) v Praze 8. Zde bylo také uvedeno do prodeje i CD Blaničtí rytíři, pojmenované podle jedné z deseti písní alba, s hudbou tak, jak ji Ježek napsal, a jak ji všichni známe, ale s texty V+W, které většina z nás uslyší poprvé. V provedení současných mladých umělců, absolventů konzervatoří a HAMU, kteří se v Orchestru Ježkovy stopy od roku 2014 zaměřují na swingovou hudbu 30. a 40. let minulého století výhradně českých autorů, si poslechneme např. píseň Fašouni to projedou, v níž na operaci Anthropoid zřetelně odkazuje verš „v Anglii narostla Čechům křídla“.
Luďa Razimová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad