Hlas z Ameriky

Stejná melodie, odlišný text, než známe. Tak, jak se na krátkých vlnách BBC písničky V+W šířily do okupované vlasti během 2. světové války, si konečně můžeme poslechnout i my.
V době svého amerického exilu Voskovec s Werichem komentovali události u nás doma a na frontě a satirickými skeči povzbuzovali naše obyvatelstvo prostřednictvím londýnské rozhlasové stanice BBC, pro kterou své pořady natáčeli na desky ve studiích především v New Yorku. Součástí vysílání – u nás zakázaného, ale v protektorátu Čechy a Morava i pod přísnými tresty tajně poslouchaného – byly také písničky. Na známé Ježkovy melodie Jiří Voskovec a Jan Werich napsali v Americe nové protiokupantské, antifašistické a vůbec protiválečné – bohužel některé dnes opět aktuální – texty. Ty u nás už zná málokdo.
Letos, kdy uplynulo 80 let od úmrtí hudebního skladatele Jaroslava Ježka a 80 let od operace Anthropoid – úspěšné likvidace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, je znovu na světlo světa uvádí pražský Orchestr Ježkovy stopy v koncertním pořadu nazvaném Hlas z Ameriky. S ním vystupuje např. v Pardubicích, Semilech, Rakovníku či v Ústí nad Labem a připravil rovněž edukativní verzi koncertu pro školy se zasvěceným průvodním slovem.
Písně z něj už nahrál také na své nové CD vydané ve spolupráci s Městskou částí Praha 8 (která byla dějištěm hrdinského odbojového činu československých parašutistů, jejichž výcvik probíhal ve Velké Británii). V jeho podání písně V+W s texty v této tzv. zámořské verzi zazněly také na koncertech v pátek a v sobotu 27. a 28. května v rámci programu oslav 80. výročí operace Anthropoid, kterou uspořádala Městská část Praha 8 v areálu Velkého Löwitova mlýna (u Libeňského zámku) v Praze 8. Zde bylo také uvedeno do prodeje i CD Blaničtí rytíři, pojmenované podle jedné z deseti písní alba, s hudbou tak, jak ji Ježek napsal, a jak ji všichni známe, ale s texty V+W, které většina z nás uslyší poprvé. V provedení současných mladých umělců, absolventů konzervatoří a HAMU, kteří se v Orchestru Ježkovy stopy od roku 2014 zaměřují na swingovou hudbu 30. a 40. let minulého století výhradně českých autorů, si poslechneme např. píseň Fašouni to projedou, v níž na operaci Anthropoid zřetelně odkazuje verš „v Anglii narostla Čechům křídla“.
Luďa Razimová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad