Zlatému mozku Moskvy se zastavil čas

Marina Hofmanová (Hužvárová) Aktuality česky

Nedlouho po zahájení ruské invaze na území Ukrajiny se zastavily ručičky hodin na budově prezídia Ruské akademie věd v Moskvě. A od onoho čtvrtka 24. února se nerozešly.


Ačkoli se to někomu může zdát jako osudové znamení, ve skutečnosti je to vzkaz od hodinářů z Vyškova o nesouhlasu s vojenskou invazí. Jak mohou Vyškováci ovládat čas u akademiků v Moskvě?

 

Jedny z největších věžních hodin v ruské metropoli se nacházejí na extravagantním objektu Ruské akademie věd z r. 1989, jemuž se přezdívá Zlatý mozek Moskvy. Provoz těchto designově i konstrukčně originálních hodin zajišťuje přes virtuální privátní síť firma Elkon z Vyškova. A právě ta ke své síti uzavřela Rusům přístup.

Podle Pavla Nováka, ředitele Elkonu, vznikl nápad na toto gesto odporu záhy poté, kdy se lidé dozvěděli, co se děje na Ukrajině. „Řekli jsme si, že máme možnost vyslat symbolický signál zastaveného času. Hodiny by měly ukazovat deset minut před čtvrtou hodinou – tedy dobu, kdy prezident Putin vyhlásil vojenskou operaci nad Ukrajinou.“ Snad si hodně lidí všimne, že se čas na ikonických hodinách na Leninském prospektu zastavil. A někteří si třeba dají do souvislostí, proč tomu tak je. Od partnerů z Ruska přišla reakce vyjadřující pochopení a respekt, doplnil P. Novák a dodal: „Zatím není pravděpodobné, že by byl někdo schopen ty hodiny zprovoznit.“


Statečný odpor Ukrajinců i stále sílící společný protiválečný tlak dalších zemí je nadějí na zdolání Putinovy agrese, na ukončení války, aby mohli Vyškováci časem i do Zlatého mozku Moskvy navrátit čas.

 

 

 

Otevřený dopis ruských vědců a vědeckých novinářů: Odpovědnost za válku má Rusko.

 

V den, kdy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, tedy ve čtvrtek 24. února 2022, zveřejnili ruští vědci a vědečtí novináři Otevřený dopis, v němž důrazně protestují proti agresi zahájené ozbrojenými silami jejich země na území Ukrajiny.

Varují před obrovskými lidskými ztrátami a ohrožením zavedeného systému mezinárodní bezpečnosti. Autoři dopisu jasně formulují, že odpovědnost za rozpoutání nové války v Evropě leží zcela na Rusku.

Podrobněji i s odkazem na plné znění Otevřeného dopisu naleznete v tomto odkazu.

 

HaM

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012