SLOVO NA ÚNOR

Eva Střížovská leden 2022 Aktuality česky

Česko-světové panoptikum

Stýská se mi po Stalo se…, co psávala Venda Šebrlová. Podle deníků celého měsíce vybrala perly a nakonec je okomentovala. Bylo to pestré a někdy i zábavné. Ale nic netrvá věčně a tak je nutno přijmout fakt, že ten měsíční výčet událostí skončil, a autorce poděkovat za výdrž.

V pestrosti ale události v ČR i ve světě pokračují vesele dál. Na té veselosti bych trvala, smíchy se mohu potrhat každý den, když se kouknu do novin, poslechnu si zprávy z tzv. mainstreamových médií. V posledních dnech rozčeřila hladinu informace o tom, že „naše Alenka, mastná Alena“ a žena s dalšími přízvisky spíše výsměšnými má zaplatit ze státního rozpočtu, nad kterým donedávna bděla, dva miliony. A to za fotografy a grafiky, kteří denně bombardovali instagram, facebook aj. sítě i nesítě jejími vylepšenými obrázky. Roztomile se vyjádřil dnes v televizním OVM nový ministr financí Zbyněk Stanjura: "Nepotřebuji videa s pávem, abych zvýšil povědomí o Ministerstvu financí tím, že každý, kdo uvidí páva si vzpomene, že má platit daně. Nebyla jste jen ministryně dluhu, ale i ministryně Instagramu." Veřejné mínění se na sítích notně ozývá, ať si to zaplatí sama nebo z fondu ANO, za nějž kope. Veselá byla také slovní přestřelka mezi bývalým šéfem vlády Babišem a ministrem zdravotnictví Válkem. Babiš si neodpustil poznámku, že nový ministr Válek jaksi špatně mluví, je mu špatně rozumět. Na to Válek odvětil, že si dá práci a naučí se mluvit lépe než Babiš, který česky moc neuměl a proslavil se spíše výroky o tom, že máme na poli motýle a včele.

Další událostí dne byla odpolední demonstrace na Václavském náměstí. Navzdory vichru se tam sešly tisíce lidí. Tématy byly připravovaný pandemický zákon, povinné očkování, děti s rouškami a nekonečnými testy, a v neposlední řadě nekonečné lhaní politiků a jejich poradců, jakoby odborníků. Vedle lékařů a zdravotníků, jejichž názory jsou vládou ignorovány, se tam na pódiu s projevy vystřídali právníci, zástupci škol, dětských táborů a sportovišť, policistů, studentů aj. Na rozdíl od Bruselu, kde byly demonstrace rozháněny slzným plynem, se česká policie vyjádřila, že akce byla pokojná a nebylo třeba zásahů. V kanadské Ottavě se zase sjeli řidiči s kamiony, kteří, podporováni množstvím občanů, protestovali proti povinnému očkování.

Dnešní vichr, který začal řádit už předchozí noc, vyvrátil stromy kolem kolejí, takže provoz železnice byl mnohde na hodiny zastaven, srážky aut na silnicích způsobily také velké problémy s dopravou a tisíce rodin byly odpojeny od elektrické energie.

Přes nepřízeň počasí se i tuto neděli otužilci ponořili do vln Vltavy, Sázavy, Berounky a dalších českých řek, event. do venkovních bazénů. Proč ne? Dosavadní tenký led v posledních dnech roztál a zatím koupání nikdo nezakázal. Že by naši vládci zapomněli? Asi, snad je dovoleno už i zase zpívat.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012