Emil Zátopek poběží o Oscara

Anna Sobotková prosinec 2021 Kultura česky

 

Film Zátopek je český kandidát na cenu Oscar, kterého do prestižní soutěže navrhla Česká filmová a televizní akademie. Film Davida Ondříčka, který letos v srpnu zahajoval karlovarský festival, bude soutěžit v kategorii Nejlepší zahraniční film.

 

Drama Zátopek pojednává o životě a osobnosti nejslavnějšího českého atleta                    a čtyřnásobného olympijského vítěze, který dodnes inspiruje mnoho sportovců po celé planetě. Představuje českého sportovce jako člověka snažícího se nalézt důstojnou existenci v politicky komplikované době, ale také jako manžela skvělé sportovkyně a olympijské vítězky Dany Zátopkové. Ceremoniál 94. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd se má uskutečnit 27. března 2022. Celkový výběr kandidátů na Oscara bude zveřejněn 21. prosince 2021 a nominace budou pak oznámeny 8. února 2022. Akademici vybírali ze 13 českých filmů a za filmem Zátopek se umístily snímky Atlas ptáků a Myši patří do nebe. Hlasování probíhalo od 27. září do 8. října. V posledních třech letech se o nominaci do užšího výběru ucházely snímky Šarlatán, Nabarvené ptáče a Všechno bude, žádný se však do nejužšího finále akademie nedostal.

Americkou sošku za cizojazyčný film se v československé kinematografie podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu. V roce 1965 to byl film Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose a později zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela. Poslední, kdo získal cenu Oscar, byl v roce 1996 film Kolja Jana Svěráka.

 

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012