Zemřel pamětník lidické tragédie Václav Zelenka

Anna Sobotková listopad 2021 Aktuality česky

 

Ve věku 83 let zemřel Václav Zelenka, přeživší lidické dítě a starosta Lidic. Během svého života se věnoval šíření odkazu lidické tragédie mezi širokou veřejností, uvedla na webu Památníku Lidice Jana Chourová Plachá. Zelenka byl jedním z  malých dětí vybraných k poněmčení, 82 lidických dětí zahynulo v deportačním táboře v plynovém autě.

 

Václav Zelenka se narodil 9. září 1938 v Kladně.V den vyhlazení obce, 10. června 1942, byl s ostatními lidickými dětmi a ženami převezen do kladenského gymnázia, kde jej nacisté společně se dvěma dalšími dětmi vybrali pro umístění za účelem poněmčení.

„Z dětského domova Puščikovo, kde pobýval až do roku 1944, byl převezen do dětského domova Oberweis v Oberdonau, kde zůstal až do února 1945. Následně byl předán do rodiny Wagnerovy v Lohse, kde žil pod jménem Rolf Wagner,“ uvedla Chourová Plachá.  V květnu 1947 byl repatriován zpět do Československa, kde se opět setkal se svou maminkou.

S ní se také nastěhoval do nově postavených Lidic. Od roku 1999 do roku 2006 byl jejich starostou a žil zde až do své smrti. Byl ženatý a měl tři děti.

 

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012