Z DENÍČKU VYDAVATELKY

Takhle začíná moje velká kniha o třiceti letech s Českým dialogem. ČD je jeden z mála nezáviských časopisů. Možná jedinný. Poté co byl 14tideníkem, měsíčníkem, atd., je už deset let na webu. Sama se divím, že s ním žiji již více než třicet let. Většina mé práce nebyla placená. Ale zato jsem poznala tolik báječných lidí z celého světa i z domova, že si o tom jiný může jen nechat zdát. V knize je obsaženo mnohé (všechno by se nevešlo ani do třiceti knih) zajímavé nejen z mé práce a setkávání se s příběhy lidí, z politiky, kultury i pestrých událostí devadesáítých let. Začíná trochu naivivistickým deníčkem, pokračuje příspěvky autorů z domova i ze světa, příběhy lidí, co se v osmačtyřicátém plížili močály šumavsských lesů za svobodou. Je tu...ale o tom zas příště. Nyní chci postupně uvést některé ukázky z knihy, která právě vychází !
Z DENÍČKU VYDAVATELKY ROK 1990 A 1991
3. srpna
Noviny chceme vydávat od podzimu. Měli bychom začít. Sháním materiály a debatujeme s Petrem, co tam má být. Asi bude nejlepší vydat je k prvnímu výročí 17. listopadu. Nevím, jak to stihneme. Mám hodně práce ve dvou redakcích, kde jsem zaměstnaná, rodina mě příliš neužije...
3. října
Dnes jsem přihlásila naše noviny na ministerstvu kultury. Byl tam dotazník jak Lovosice dlouhý a docela milý dr. Tůma, který mi ho pomohl vyplnit. Já jsem na administrativní práce expert. Co můžu, spletu, ztratím nebo založím jinam. Stala jsem se tedy vydavatelkou periodika a můj kamarád z Austrálie šéfredaktorem.
3. listopadu
Napsala jsem dojemnou vzpomínku na loňský listopad a spoustu dalších věcí do prvního (ale správně vlastně nultého čísla) našeho nového časopisu (nevím, jestli jsou to noviny nebo časopis, když je to čtrnáctideník s pestrou náplní, ale se skromnou černobílou formou tisku). Už se těším, až vyjde. Lítám po tiskárnách, sháním, kde by nám ho tiskli v přijatelné ceně. Monopol Rudého práva ještě funguje, velká tiskárna nás nevezme. Naštěstí se zdá, že můj bývalý spolužák, který je šéfem tiskárny Tesla Hloubětín, je ochotný vzít tuto zakázku. Výrobní doba jeden týden se mi ale zdá dost dlouhá. Cena deset tisíc za tři tisíce výtisků je asi spíše mírná.
10. listopadu
Australský kamarád přišel s dobrým nápadem. Je blbost vydávat nulté číslo jako listopadové, stejně už to nestihneme, vydáme rovnou číslo na Vánoce. To bude číst v klidu víc lidí a budou si ho v zahraničí možná i půjčovat. Kromě dojemné vzpomínky na listopad jsem všechno předělala. Nemám z toho moc dobrý pocit. Přes noc změnit celé číslo, když nejsou žádné připravené materiály.
Je to trošku splácané. Trochu poezie, trochu nostalgických vzpomínek, Lada, Seifert a tak. Není to podle mého gusta, ale kamarád tvrdí, že to zabere a přinesl dvě stránky vymyšlených inzerátů. Tak se to prý ze začátku vždycky dělá. Také ke mně nastěhoval jeden počítač. Snažím se s ním naučit pracovat. Baví mne to, ale ještě mi to moc nejde.
Přijala jsem svou první spolupracovnici Růženku. Je to milá mladá dívka. Vydala se do rádia Svobodná Evropa a vymámila z Petra Broda seznam členů Společnosti pro vědy a umění. Dva tisíce adres, na které pošleme zdarma nabídkové číslo. Sháním horečně další adresy od lidí, které znám. Každý má někoho venku…
17. listopadu
Právě jsem se vrátila domů z Václavského náměstí. Celá dojetím ubrečená. Prezident Bush a prezident Havel tam pronesli historické projevy. Amerika a Československo se spolu opět po dlouhé době mohou kamarádit. Skoro by se mi chtělo napsat bratřit, ale bratrství jsme si jaksi za posledních čtyřicet let užili.
Sedám ke computeru a píšu reportáž do NAŠEHO časopisu. Už mi to docela jde, jenom nesmím do klávesnice mlátit tak, jak jsem zvyklá z psacího stroje. A taky chybička se udělá natotata. Sáhnete na písmenko, chvilku tam zůstanete a místo Praha máte Prrrrraha. Je to zábavné, ale trochu zdržuje pořád se vracet a opravovat. Těší mě, že už umím soubor zasejfovat neboli založit, aby se nevymazal, či jak říká kamarádka Eva Olmerová - nevyzmizíkoval. Ona to však používá spíše ve smyslu něco zapomenout. Ach, milá kamarádko, už jsem si na tebe dlouho neudělala čas, co? Nezlob se, mám teď moc práce. Dvě redakce a příprava vlastního časopisu, to jednoho zaměstná.
23. listopadu
Dívka Růža je báječné stvoření. Nejen že je půvabná a má úspěch ve všech úřadech a institucích kam vstoupí a něco vyjednává, protože všude sedí plno pánů, kteří se nad papíry nudí, ale ona je i pracovitá.
6. listopadu
V Československém rozhlase, v zahraničním vysílání (tedy i pro krajany) je člověk jménem František Novotný. Dnes jsme ho společně s šéfredaktorem navštívili. Bylo to milé. Nabídl nám rum a sponzorování poštovného pro naše nulté číslo.
Navíc je to hezký člověk.
1.prosince
Nejvyšší čas dát NÁŠ časopis do tisku. Musíme ho do 13. prosince rozeslat na dva tisíce adres, aby došel do vánoc. Rozhlas se jménem Františka Novotného zavázal, že nám celou tu poštu odešle. Čítá to asi 16 tisíc korun. Deset tisíc za tiskárnu zaplatím já ze svých dvou platů.
A tak jdu dát do tiskárny předlohu…
13. prosince
Vyšlo nulté číslo. Je strašné…graficky i obsahem, chudičké s chybami, ach jo.
Se sestrou Lídou a dalšími pomocníky strkáme výtisky do obálek, na kterých už jsou nalepené adresy, kam to Čs. rozhlas zašle. Když jsme to s Lídou zavezly naší škodovkou do rozhlasu, ženské v poštovním oddělení moc nadšené nebyly, i když o tom už dopředu věděly. Tak jsme jim tam přímo na místě ještě s Lídou pomohly sázet razítka.
Z tisíce rozeslaných ukázkových výtisků se pak přihlásilo 37 lidí. Za 14 dní jsem poslala další tisíc časopisů na adresy SVU. Přihlásilo se 35 lidí.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad