TAM TAM

Autor Tommy Orange je ze skupiny původních obyvatel Ameriky, tedy indiánů. Píše o této skupině, jíž se říká v Oaklandu městští indiáni. Žijí tu vedle sousedního San Franciska již několik generací. Ztratili své kořeny a někdy se pokoušejí je hledat. Město jednou za rok pro ně pořádá slavnost zvanou Powwow.
Hlavní postavy knihy tvoří dvanáct členů spojených jednou rodinou či její blízkostí. Někteří se podílí na přípravě slavnosti, někteří se na ni těší, jiní s ní mají nepěkné plány. Většinou se v jejich nitru perou různé pocity ze svého neukotvení. A většinou jsou také ve spojení s alkoholem, drogami a zločinem.
Stejně jako v knize Luise Alberto Urrea, která pojednávala o Mexičanech, co se po mexické válce ocitli v Kalifornii, ačkoli zůstali na svém místě, většinovou společností byli přehlíženi. Dům polámaných andělů, jak se kniha jmenuje a kterou jsem recenzovala před časem, oplývá neuspořádanými rodinnými svazky, a výše zmíněnými nectnostmi.
TAM TAM je skládačkou ukázek z příběhů zmíněné rodiny a není to úplně veselé čtení. Zvláště ku konci, kdy vrcholí PAWWOW a to docela nešťastně.
Vydalo nakladatelství VYŠEHRAD
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad