90 let génia

Jak jinak nazvat člověka, který má v sobě snad všechny talenty, které existují. Jiří Suchý měl 1. října 90 let. U jiných se píše, že se dožil…ale tady to je nevhodné, protože on se k tomu prozpíval, protančil, probásnil a ještě s tím nekončí, což mu všichni přejí.
Je určitě zbytečné vypisovat, co všechno byl, je bude tento neobyčejný člověk. Jsou toho plné časopisy, televize a rozhlas. A každý gramotný to zná. SEMAFOR, líheň talentů, proplouvání s celým divadlem nelehkými časy idiotismu komunismu, stovky přenádherných písniček, divadelních představení, básní, knížek…a tisíce šťastných lidí všech generací, kteří měli a mají možnost ho sledovat.
Na jednom z prvních představení Člověk z půdy jsem byla v patnácti letech. Vystála jsem frontu na vstupenky. Jednu pro mě a druhu pro moji třináctiletou, divadlem dosud nepolíbenou sestru. (To já už měla za sebou celý repertoár operetní Fidlovačky, od které jsem se postupně posunula i k operám.)
Když jsme spolu stály frontu do divadla ve Smečkách, moc jsme se obě těšily. Když jsme však konečně vystoupaly po schodech až k trhačce lístků, vypukla panika. Vstupenky tu nebyly. Vysypala jsem kabelku, ale kde nic, tu nic. Ale já jsem opravdu ty lístky měla, štkala jsem tak zoufale a nahlas do celého světa, že se ke mně přidala nejen moje mladší sestra, ale i někteří další čekající ve frontě za námi. Nakonec jsme byly vpuštěny. Možná jsem si pamatovala i do které řady lístky byly nebo nás usadili na přístavky, to už si nepamatuji. Štěstí nás neminulo, představení jsme zažily.
Sestra už nežije, ale já si dovolím panu Suchému popřát ještě hodně elánu a radosti na světě.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad