ZA RUDOLFEM A MILENOU ZAHRADNÍKOVÝMI

Eva Střížovská 2021 září Knihy česky

Knihu editoval Jiří Padevět a vydala Academia.

„Rozhlížeje se kolem sebe, vidím, že jsem vlastně šťastný člověk: mám v dohledu pozoruhodně velký počet kolegů a přátel, žen i mužů, kteří mi imponují.“

(Citace Rudolfa Zahradníka z Laboratorního deníku.) A jmenuje: Angela Merkelová, Eva Zažímalová, Petr Čárský, Jiří Drahoš, Břetislav Friedrich, Libor Grubhoffer, Jana Hájková, Zdeněk Havlas, Pavel Hobza, Jiří Houdek, Eva a Václav Hudečkovi, Helena Illnerová, Pavel Jungwirth, Pavel kovář, Petr Kratochvíl, Andrzej Krawczyk, Josef Michl, Václav Pačes, Josef Paldus, Jan Palouš, Lukáš Petráň, Milena Petráňová, Lydia Petráňová, Blanka Říhová, Joachim Sauer, Jaroslav a Jana Spížkovi, Daniel Stach.

Tito všichni vzpomínají s láskou a obdivem k velkému muži naší vědy, na jeho neuvěřitelně laskavou povahu, moudrost, smysl pro humor, statečnost, čestnost, přátelství a pochopení pro druhé a další nádherné lidské vlastnosti, kterými oplýval.jakoby samozřejmě.

Prošel si za svůj dlouhý a pestrý život různými obdobími danými politickou a společenskou situací a vždy si zachoval pevnou páteř. Nadarmo nebyl v mládí aktivním skautem. Zaslouženým vrcholem jeho práce bylo začátkem devadesátých let jmenování předsedou Akademie věd. Zde se mj. stal úspěšným bojovníkem za zachování a rozvoj této význačné instituce.

Nakonec knihy vybrali Martin Franc a Tomáš W. Pavlíček ještě čtivé zápisky Rudolfa Zahradníka z jeho osobních vzpomínek z cest a kulturních zážitků.

 

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012