Arktický festival se podruhé nadechuje z plných plic

Marina Hofmanová (Hužvárová)

Arktický festival 2020–21 představuje vědeckou a uměleckou spolupráci Česka a Arktidy, přičemž množství styčných bodů této spolupráce naší země s oblastí dalekého severu vás možná překvapí. Ačkoli byl festival zahájen již v prosinci loňského roku v Ústí nad Labem, kvůli koronavirovým omezením nemohli přijet zahraniční partneři.

Druhý nádech Arktického festivalu začíná právě dnes v Praze, odkud se posléze přesune do Ústí nad Labem, Hradce Králové, Českých Budějovic a Dačic.

 

V rámci festivalu se v žižkovském Paláci Akropolis představí pianista Paul Lydon z Islandu, norský spisovatel Hans-Olav Thyvold a dvojice vědců -  Harald Steen z Norského polárního institutu v Tromsø a Ingibjörg Jónsdóttir z Islandské univerzity.

 

V pondělí 6. září zve Klub VIOLINO na prezentaci nedávno vydaných časopisů a knih s polární tématikou: Africké safari, A2, Plav či Geografické rozhledy, Czechs and Alaska.

 

Centrum festivalového dění - žižkovský Palác Akropolis - přivítá v úterý nejprve děti na divadelní představení Nejmenší ze Sámů (Drama Label) a Norská pohádka (Buchty a loutky). Odpolední program zahajuje vernisáž trojice výstav s arktickou tématikou a videoprojekce tří „arktických“ filmových smyček, poté následuje vědecká konference. Na ni naváže prezentace knihy Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou norského z pera spisovatele Hanse-Olava Thyvolda za účasti autora a překladatelky Evy Dohnálkové. Večer v rámci Hudebního festivalu zahraje islandský pianista a kytarista Paul Lydon a dále punková avantgarda UJD.

 

Středa je vyhrazena pro odbornou část festivalu, na vědeckou konferenci naváže prezentace českých překladů knih Tma norské autorky Sigri Sandberg a Žena v polární noci německé autorky Christiane Ritter za účasti glacioložky Marie Šabacké, českých překladatelek Jarky Vrbové a Violy Somogyi.

 

Festivalový čtvrtek 9. září se přesouvá do Geofyzikálního ústavu AV ČR k prohlídce obrazu Julia von Payera Záliv smrti z roku 1897 a zahájení výstavy Pod nulou. Ve stylovém prostředí následuje přednáška Zdeňka Lyčky Julius Payer: Expedice na severní pól.

O Payerově velkoformátovém obrazu Záliv smrti, ale také o galerii spořilovských geofyziků a potažmo i o festivalu jsme před časem psali zde.

 

Ve stejný den začíná program v Ústí nad Labem, a to Arktickou konferencí v gesci tamější Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Dále budou zahájeny výstavy Česko v Arktidě / Arktida v Česku a Na tenkém ledě a fotovýstava 3913 Tasiilaq. Úterý 14. září patří filmovým projekcím (viz program), v říjnu se zájemci mohou těšit na výstavu Grónské mýty a pověsti ilustrátora Martina Velíška.

 

Ve východočeském Hradci Králové proběhne 3. října čtení z knihy Knuda Rasmussena Grónské mýty a pověsti (překladatel Zdeněk Lyčka), a to v rámci Festivalu saunování – HikiJoki.

 

Dva termíny říjnové jsou věnovány jihočeským divákům v Českých Budějovicích k promítání filmů z Arktidy I a II.

 

Festivalový rok pak končí 5. prosince v Městském muzeu a galerii v Dačicích Arktickou minikonferencí následovanou otevřením výstav Česko v Arktidě / Arktida v Česku a 3913 Tasiil.

 

Arktický festival je výsledkem spolupráce Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Norského polárního institutu v Tromsø za finanční podpory Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Podrobné informace a program podzimní části Arktického festivalu naleznete v tomto odkazu.

 

Marina Hofmanová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012