Sbohem Vašku

Eva Střížovská červenec 2021 Aktuality česky

V sedmdesátých letech byla docela úspěšná tzv. instrumentálně-vokální slupina CHRPY. Původně na svém prvním vystoupení na Portě v Ústí nad Labem v roce 1968 ještě s názvem Up and Down. Byla to skupinka mladých lidí s kytarami, kteří se na poslední chvíli doslechli o Portě a rozjeli se tam, aniž by mysleli moc na to, co tam vlastně budou hrát.

Ale Porta se jim zalíbila a na další rok už si nějaké písničky připravili. Nijak výrazně se tam neprojevili, ale potkali tam plno jiných skupin a kamarádů, kterými se nechali inspirovat. A začali makat. Sehnali si zkušebnu v Bráníku a také pár schopnějších muzikantů. Skupinu vedl Vašek Dvořák. Psal texty a scénáře, uváděl koncerty a zpíval tak, že by mohl, jak se říká, s úspěchem zpívat i telefonní seznam. Vymyslel pořad s názvem SOUBOJ S TRÉMOU, kam zval začínající kapely a zpěváky. Pořad měl svůj domov ve smíchovském F-Clubu a byl dost úspěšný. Pamatuji si z té doby na Toronto, z něhož se pak stali slavní Brontosauři nebo na Petra Lutku z Lipníka nad Bečvou, který dovedl rozesmát každé publikum. Také na Mirka Kováříka, který přišel do F-Clubu zarecitovat básně a přitom se nadchl nad bluesgrassovým ztvárněním lidovek Co sa to šupóce aj. Skupině fandil i Harry (Karel) Macourek, který pro ni zaranžoval nádhernou Dylanovku Tam kde vládne ticho.

Kapela také hrávala na Výstavišti v „Juldě-Fuldě“, kam pro jeden z koncertů připravila i svoje děti zpívající Chrpičky.

Bohužel, za několik let všechno skončilo Vaškovou nemocí. Dostal rakovinu hrtanu a byl operován. Co horšího se může v nejlepším věku zpěvákovi stát než přijít o hlasivky…Ale přežil, kapela nikoliv. Přežil i další choroby a útrapy. Zemřel 21. července ve věku 81 let.

Eva Střížovská

Fotku kapely můžete vidět v knize Horálkovic rodina, ale toto je památeční foto, kdy už nemohl normálně mluvit, znovu se oženil a k fotce poznamenal: dvě nejdůležitější ženy mého života.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012