Libuše Šafránková: Nevěřím na nevěřící kolegy, všichni nějak věří

Anna Sobotková červenec 2021 Aktuality česky

 

Oblíbená herečka Libuše Šafránková známá jako filmová Popelka, zemřela 9. června ve věku 68 let. Za svůj život ztvárnila mnoho divadelníc i filmových rolí. Asi nejznámější je její angažmá v Činoherním klubu, kde působila i se svým manželem Josefem Abrhámem řadu let. Pohřeb proběhl v kostele svaté Anežky České na pražském Spořilově, zádušní mše a uložení na hřbitově se uskutečnilo v jejích rodných Šlapanicích.

 

Libuše Šafránková od dětství navštěvovala dramatické kroužky a hrála v ochotnickém divadle. Později studovala na dramatickém oddělení brněnské konzervatoře. Během studií hrála Julii na scéně Mahenovy činohry a ještě ve stejném roce si zahrála roli Barunky v čtyřdílném filmu Babička (1971). Po roce působení v pražském divadle Za branou přešla v roce 1972 do Činoherního klubu. Zde se seznámila se svou životní láskou a budoucím manželem Josefem Abrhámem. Ve svém posledním rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz Libuše Šafránková popsala, co pro ni manžel znamená jako filmový kolega. "Točit s manželem je pro mě taková jistota. Je to stejná jistota jako s Láďou Smoljakem či Zdeňkem Svěrákem, můj manžel k nim patří, a když jsem byla v jejich společnosti, tak jsem se cítila úplně svobodná."

 

V rozhovoru také zavzpomínala na roli ve snímku Vrchní, prchni. Po boku Josefa Abrháma si zahrála roli Heleny Vránové. "Já jsem byla přizvaná, byla to pro mě čest, že jsem byla přizvaná mezi tyto moje kamarády a oblíbence jako byl Láďa Smoljak a Zdeněk Svěrák. A právě Láďa Smoljak pro mě hrozně znamenal - díky tomuto filmu jsem se hodně naučila. Byl to vlastně můj začátek s touto dvojicí velikánů a toho jejich vidění si velmi vážím dodnes. Má to stále platnost, i přes dlouhá desetiletí."

Kromě divadelních her a řady filmů si Libuše Šafránková zahrála i v několika seriálech. Asi nejznámějším se stal Náhrdelník z roku 1992, ve které ztvárnila hlavní roli a zahrála si zde i po boku svého manžela Josefa Abrháma. Velký úspěch pro ni znamenal film Kolja, za který získala Českého lva v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v roce 1997 a film Báječná léta pod psa, kde vytvořila složitý ženský charakter v rozmezí třiceti let. Byla jednou z nejvýznamnějších hereček v dějinách českého divadla a filmu.

Libuše Šafránková zemřela 9. června 2021 a po pohřbu a zádušní mši v Praze, měli možnost se rozloučit se slavnou herečkou i na Moravě. Ve Šlapanicích byla po zádušní mši v kostele Nanebevzetí Panny Marie za přítomnosti manžela, syna a rodiny uložena urna do rodinné hrobky.

 

Anna Sobotková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012