Koronavirus

červen 21 Ohlasy a názory česky

 

Tenhle neskutečně mutující organizmus sice ještě nikdo skutečně neviděl. Ale všichni ho znají a vědí, že je to zelená nebo červená chlupatá kulička jak nám jí ukazují obrazovky.Tenhle neviditelný patogen je všude, nejvíc ovšem ve zpravodajství. Po otevření jakéhokoliv media na nás vykoukne. Víme o něm snad úplně všechno a současně naprosto nic. Co si vybrat ze záplavy zpráv o tomhle nepříteli lidstva?

Začněme od začátku. Evidentně  začal škodit lidem ve Vu chanu vČíně. Je to  divné, protože existoval v těle netopýrů miliony let a neškodil jim. Číňané pojídali netopýry s velkou chutí už jistě alespoň tisíc let a nic se nestalo. Pak najednou přišla zpráva , že zatkli novinářku před  virologickým výzkumným ústavem právě ve Vu chanu. Nedávno ji odsoudili za cosi na čtyři roky. Co tají Číňané?Je to jednoduché. Zřejmě izolovali netopýří virus, pomnožili ho a možná že si ten laboratorní vir začal hledat nového hostitele. Za dveřmi laboratoře našel velmi hojný druh hostitele- člověka a tak se spustila pandemie.Buď šlendriánem,   mohla to být třeba hloupá uklízečka ,která vylila kulturu viru do odpadu, nebo to mohl být i nezodpovědný vědecký pracovník, který porušil bezpečnostní pravidla. Čínský režim, zatajil existenci ústavu i havárie. V dalším postupu pak sváděl chybu na někoho jiného. Dokonce i nehorázným tvrzením, že virus doČíny zavleklo Česko.Ve skutečnosti ho roznesli po světě nakažení lidé, protože sám o sobě se bez hostitele nešíří.

Informací a opatření proti nákaze je u nás přemíra. Experti i politici vytvářejí chaos a používají zmatené informace. Především straší lidi. Začalo to rouškami. Ty modré chirurgické i ty látkové doma ušité moc nechránily. Mrňavé viry tkaninou zcela bez problémů procházely, takže se nakazili i ti kteří je poctivě nosili. Zdravotníci o hygieně jistě vědí své a dodržují ji z titulu své profese, přesto se jich tisíce nakazilo. Po roce jsme se dozvěděli, že roušky proti virům nechrání, ale to museli vědět lékaři i ministři hned na začátku. Už rok trvá pandemie a my dodnes nevíme jak probíhá v nemocnicích léčba. Co kromě kyslíku a plicní ventilace dostávají pacienti? To nám nikdo zatím neřekl. Máme věřit číslům která dostáváme o počtech nemocných a zemřelých? Co však můžeme říci s jistotou je fakt , že naše vláda nás informuje téměř v čínském stylu. A dobrá zpráva na konec. Tenhle virus asi do léta zmizí, respektive zmutuje do nepatogenní mutace. Alespoň jeho dosavadní vývoj tomu nasvědčuje. Evoluce organizmů se řídí genetickými zákony. Parazit ,který zabíjí svého hostitele je v evoluční strategii v nevýhodě. Pokud chce přežít musí se přizpůsobit a stát se symbiontem jako byl dosud v těch nevinných netopýrech a luskounech. Bude s námi žít a přestane nám škodit. Takže nezbývá než to přečkat a spoléhat na evoluci, která ovládá všechen život na téhle mrňavé planetce. Vždyť ve Vu-chanu prý už běží život bez virů a netopýři se jedí dál. I když asi dost podražili a jsou to podpultovky.

Jaroslav Picka

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012