Vrátil se, aby podnikal

10 2003 Rozhovory česky
obálka čísla

R: Pane Holane, řekněte našim čtenářům něco o sobě a o tom, co děláte.

H: Snad jen ve zkratce: žil jsem 20let v Německu a živil se poradenstvím. Developerskou firmu Bohemia REAL INVEST jsem založil v r. 1993. Zabývá se výstavbou bytových domů a prodejem bytů konečným uživatelům do osobního vlastnictví.

R: Ale vy jste přeci žil dlouhou dobu v Německu, máte také německé občanství, co vás přimělo k tomu, vrátit se zpět do vlasti?

H: Milá paní redaktorko, dlouhá léta jsem radil ostatním, co dělat, aby jim jejich podnikání fungovalo, tak jsem měl také chuť poradit sám sobě a sám zkusit podnikat.

R: A proč jste si vybral zrovna výstavbu bytů?

H: Před 10 lety byl bytů velký nedostatek a nikdo nové nestavěl. Nechtěl jsem dovážet nedostatkové věci a tady je prodávat, chtěl jsem dělat něco, co by mělo dlouhodobou perspektivu. Dnes je bytů pořád nedostatek, ale je tu už hodně firem, co staví a mnoho různých projektů. Zájemci mají možnost výběru.

R: Tedy vám vyrostla velká konkurence?

H: To bych tak neviděl, jsem rád, že tu konkurence je, nutí nás pracovat kvalitně a rychle, jinak bychom se na trhu těžko uplatnili.

R: Máte mezi svými klienty také krajany ze zahraničí?

H: Ano, máme některé klienty z řad krajanů a jsme velmi rádi, že nám tímto způsobem projevují svou důvěru. Je to uznání naší dosavadní dobré práce. Ovšem většina našich zákazníků jsou mladí perspektivní lidé z Prahy a okolí. Ti si většinou kupují byt pro vlastní potřebu. Máme ale i klienty, kteří kupují byt jako investici a pronajímají ho. Je to totiž velmi výhodná investice, bezpečné zhodnocení uložených peněz dosahuje tak 15-20% ročně.

R: Bylo pro vás snadné opustit fungující svět v Německu a vydat se na "divoký východ"?

H: No, jednoduché to nebylo, musel jsem trochu pozměnit svůj život, ale mimo práce se stále věnuji svým zálibám.

R: Jaké záliby, nebo koníčky máte?

H: Praha nabízí spoustu možností kulturního vyžití a já toho co můžu využívám. A co se týče sportu, tedy cyklistiky, alpského lyžování a běhu do vrchu, tak za tím jezdím do Alp stále, alespoň o víkendech a o dovolené. Mám to ale teď o kousek dále, než dříve.

R: Děkuji Vám za rozhovor a přeji vašemu podnikání mnoho úspěchů.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012