KNIHA 2. ČÁST

ZAČÁTKY A VÝVOJ OČIMA OSLOVENÝCH
Na úvod jsem požádala pár dobrých lidí, kteří měli se začátky Českého dialogu něco společného – členy redakční rady, autory nebo věrné čtenáře, o pár řádků, trošku vzpomínek…
Jiřina Šiklová, Praha
Český dialog sleduji od jeho začátků v první polovině let devadesátých. Měla jsem možnost být ve styku- samozřejmě že neoficiálním - s našimi krajany prostřednictvím zahraničního tisku, kteří tam sledovali a vydávali naši zdejší, zakázanou, českou i slovenskou literaturu. Knížky takto vydané se sem pašovaly, nebo z nich četli části v Radiu Svobodná Evropa, ale i na V.O.A, v BBC ve vysílání pro Československo a dalších stanicích. Nás, co jsme zde žili to povzbuzovalo, neboť jsme věděli, že zdejší kultura není mrtvá, není němá, ale že kontinuita je zachována. Mnohé autory co zde žili, právě toto povzbudilo k další a další tvorbě. Po převratu 89 zájem vydávat české knihy skončil. Kdo chtěl, mohl si je koupit zde v našich knihkupectvích. I proto jsem tehdy ocenila, že časopis Český dialog, navázal na tuto tradici a pokračoval a podporoval nadále spojení lidí v exilu a doma. Bohužel, ale to je typické pro každou dobu, v době ohrožení jsou více oceňována slova a knihy, než v době až informační inflace. Tak dodatečně děkuji Českému dialogu a jeho tvůrcům, že i v současnosti pokračuje ve své činnosti. A samozřejmě děkuji. A znovu děkuji.
Jiří Polák, Švédsko, autor článků a jeden z prvních čtenářů
Po pádu komunismu koncem osmdesátých let jsem začal každoročně jezdit do ČR během každé dovolené. Brzy jsem tam získal několik cenných kontaktů, kterým se odstraněním sovětské nadvlády otvíraly nové možnosti zasahovat do politického dění.
Brzy po prvním příjezdu se mi dostalo do ruky první číslo nového časopisu: Český dialog. Líbila se mi grafická úprava i samotný fakt, že se Čechům, včetně těch mnohých rozptýlených po celém světě, dostalo fórum pro vzájemnou komunikaci. Poslal jsem tam dlouhý článek, který paní šéfredaktorka Střížovská uveřejnila celý na pokračování s komentářem.
Můj článek měl dobrý ohlas
Josef Fousek, básník, písničkář, Kladno
Dialog je rozhovor někoho s někým. Dovolím si prohodit pár vzpomínkových vět s Českým dialogem. Uběhla desetiletí. Po něžné revoluci mé srdce plálo nadějí a já jsem rád, že naděje z mého srdce nezmizela. Každé nové setkání s někým, kdo měl rozzářené oči a spěchal něčím přispět naší vlasti zbavené komunistické totality, mně dávalo sílu. V té době jsem se setkal s Evou Střížovskou, s jejím časopisem Český dialog, který se stal lávkou mezi námi, postsocialistickými občany, a mezi exulanty a krajany žijícími v celém světě. Těšilo mne, že jsem občas přispěl do Českého dialogu svými epigramy a texty. Vždyť tento časopis zalétal jako vlaštovka nejen do Evropy, ale i za oceány. Často jsem se setkával na svých cestách s krajany, pro které byl Český dialog pohledem do života naší malé zemičky uprostřed staré Evropy. A naopak, my, v naší zemi, jsme se v reportážích v Českém dialogu dozvídali o životě těch, kteří odešli hledat svobodu do dálek, ale nikdy nezapomínali na své domovy. Vzpomínám na setkání s Mezinárodním českým klubem, kde jsem poznal milé a moudré lidi z nejrůznějších zemí. Doufám, že ač „světový mumraj“ chrlí nejistotu, ve které se často demokracie chvěje o svou budoucnost, naše vztahy s krajany, exulanty a všemi lidmi dobré vůle, zůstanou pevné. Dovolím si říci, milý Český dialogu a šéfredaktorko Evo Střížovská, že právě takto jsem chápal vaše poslání.
Děkuji a přeji moudrý rok 2018.
Stárnoucí český spisovatel JOSEF FOUSEK
Zapomněl mnohé tenhle lid
A otvírá zpět vrátka
K moudrosti cesta dlouhá je
A paměť ta je krátká
/1996 - J. F./
Divný národ tihle Češi
I když je pes pokouše
Sotva se jim rány zhojí
Znovu volí komouše
/1993 - J. F./
Jen ruchem žijeme
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad