ZEMŘEL PUBLICISTA KAREL PACNER

Publicista a spisovatel Karel Pacner byl mimořádným autorem, napsal desítky knihpopulárně-vědecké literatury a sci-fi. Karel Pacner v noci z úterý na středu zemřel. Bylo mu pětaosmdesát let.
Po dokončení studia na Vysoké škole ekonomické v Praze Pacner nastoupil v roce 1959 do redakce deníku Mladá fronta jako redaktor pro popularizaci vědy. V roce 1969 se jako novinář účastnil startu mise Apollo 11 v USA."Já jsem všechno to nejdůležitější, co jsem chtěl vidět, viděl. Viděl jsem první start Apolla na Měsíc. Byl jsem na Bajkonuru v první skupině zahraničních novinářů. Byl jsem dvakrát v Los Alamos a v tamním muzeu viděl makety prvních atomových bomb. S Českou televizí jsem projel Ameriku, když jsme točili špiony. Byl jsem ve Francii, viděl pláž Omaha a žasnul nad tím, jak američtí kluci museli v rámci operace Overlord v červnu 1944 vylézat za německé palby na třicetimetrový pahorek. Byl jsem několikrát v Anglii, viděl jsem Stonehenge. Byl jsem v Izraeli, projel Itálii…" odvyprávěl autorce publikace. Psát knihy o kosmonautice a vesmíru, po roce 1989 i o nejnovějších dějinách a špionáži. Jen dvě z jeho knih patří do žánru sci-fi.
Pacner miloval psaní a netajil se úmyslem psát až do devadesáti let. Miloval psaní do novin, do knih. Život zasvětil práci a pro své schopnosti se stal ikonou české publicistiky."Papír je nejzábavnější. Mám to tak asi vrozené. Psát, vidět článek vytištěný mě vždycky lákalo nejvíc. Jsem naprosto spokojený a naplněný," pochvaloval si před několika měsíci.
Anna Sobotková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad