ZEMŘEL PUBLICISTA KAREL PACNER

Anna Sobotková duben 2021 Aktuality česky

 

Publicista a spisovatel Karel Pacner byl mimořádným autorem, napsal desítky knihpopulárně-vědecké literatury a sci-fi. Karel Pacner v noci z úterý na středu zemřel. Bylo mu pětaosmdesát let.

 

Po dokončení studia na Vysoké škole ekonomické v Praze Pacner nastoupil v roce 1959 do redakce deníku Mladá fronta jako redaktor pro popularizaci vědy. V roce 1969 se jako novinář účastnil startu mise Apollo 11 v USA."Já jsem všechno to nejdůležitější, co jsem chtěl vidět, viděl. Viděl jsem první start Apolla na Měsíc. Byl jsem na Bajkonuru v první skupině zahraničních novinářů. Byl jsem dvakrát v Los Alamos a v tamním muzeu viděl makety prvních atomových bomb. S Českou televizí jsem projel Ameriku, když jsme točili špiony. Byl jsem ve Francii, viděl pláž Omaha a žasnul nad tím, jak američtí kluci museli v rámci operace Overlord v červnu 1944 vylézat za německé palby na třicetimetrový pahorek. Byl jsem několikrát v Anglii, viděl jsem Stonehenge. Byl jsem v Izraeli, projel Itálii…" odvyprávěl autorce publikace. Psát knihy o kosmonautice a vesmíru, po roce 1989 i o nejnovějších dějinách a špionáži. Jen dvě z jeho knih patří do žánru sci-fi.

Pacner miloval psaní a netajil se úmyslem psát až do devadesáti let. Miloval psaní do novin, do knih. Život zasvětil práci a pro své schopnosti se stal ikonou české publicistiky."Papír je nejzábavnější. Mám to tak asi vrozené. Psát, vidět článek vytištěný mě vždycky lákalo nejvíc. Jsem naprosto spokojený a naplněný,"  pochvaloval si před několika měsíci.

 

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012