PRAHA OŽRALÁ

Eva Střížovská březen 2021 Knihy česky

Radim Kopáč a Petr Stančík jsou autory nové knihy v úspěšné edici Průvodce, kterou vydává nakladatelství Academia.

Jak už lze z titulu domýšlet, jde o knížku rozvernou. Název je inspirován básnickou sbírkou Egona Bondyho. Zároveň však kniha vyhovuje nárokům průvodcovské literatury.

Obdivuji autory, kteří se do takového díla pustí, a skládám jim velkou poklonu. Procházkou po pražských čtvrtích a jejich hospůdkách, hospodách, pivnicích či vinárnách se čtenář dozvídá jejich historii včetně jejich majitelů a vlastníků, i historii objektů. S potěšením se začte o řádce jejich dávných i novějších návštěvníků, a stálých štamgastů. Mnozí z nich byli z literárně, hudebně, výtvarně či podobně zaměřených, kruhů. Jen v Praze 1 je občerstvujících zařízení na stovku, ne-li víc. Kniha nezahrnuje úplně všechny. I tak se její rozsah blíží ke čtyřem stovkám stránek.

Čtení je to poutavé. Úsměvné i smutné je vyprávění o vážených postavách i figurkách z podsvětí, což je pestrá směs návštěvníků. Do pražských hospod chodil např. Jan Neruda a mnozí představitelé národního obrození, Karel Hašler, Jaroslav Hašek, Ignát Herrman, Egon Erví Kich, Bohumil Hrabal, herci z Národního divadla (ti nejvíce do Slávie), Nataša Gollová ale i Tonka Šibenice a další stovky pražských štamgastů.

V Praze 6 byla mj. líheň současného bluesového srdce Prahy. Ondřej Hejma, Ivan Hlas, bratři Tesaříkové, „Plastici“, Mikoláš Chadima a mnoho dalších. Ořechovka, Na Slamníku, U Kaštanu, „Houtyš“ byli oblíbená místa, kde se muzikanti scházeli.

V každé pražské čtvrti byly a mnohde ještě jsou hospůdky se zajímavou historií a svéráznými návštěvníky.

Kniha je doplněna starými i novými fotografiemi a kresbami, u nichž jsou popisky o autorech.

Myslím, že si ji čtenáři velmi oblíbí a bude pěkným doplňkem domácích knihoven.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012