JAK SE HLADÍ DUŠE

Eva Střížovská březen 2021 Knihy česky

František Nepil, Luděk Munzar a s ním František Novotný a další moudří pánové s příjemným hlasem a milým povídáním. To byla má nedělní rána, kdy jsem se sama od sebe probudila v pět ráno (ačkoliv jsem ještě nevstávala), poslouchala rádio Dvojku a nechala se hladit po duši. Někdy jsem si při tom ještě chvíli zdřímla, ale bylo mi krásně.

Když odešel Luděk Munzar, to bylo hodně smutné pro celý národ. A pro Františka Novotného, který s ním připravil snad na tisíc povídání, ještě víc, protože to bylo i hodně osobní.

František pak musel pokračovat sám. Ale byl slyšet jen málokdy. Nedělní rána už jsem tak nezaznamenávala. Až dnes jsem se zaradovala, když jsme opět uslyšela jeho milý hlas.

Františka znají mnozí jako básníka, textaře skupiny Spirituál kvintet, publicistu a hlavně letitého pracovníka českého rozhlasu.

Držím v ruce jeho novou knihu Jak se hladí duše, kterou vydal RADIOSERVIS. Lidičky, to je knížka, kterou všichni potřebujete právě teď, v nepěkné době, kdy jsme zavřeni doma a nic nesmíme. Krátké básničky a hlavně laskavé úvahy na nejrůznější témata skutečně hladí. Beru si knížku sebou na procházku k místnímu rybníku a těším se z ní. Až napíšu tuto recenzi, či spíše zaslouženou pochvalu, budu ji sebou nosit dál a číst znovu od začátku až do konce. A znovu. Ty překrásné řádky, plné poetiky, které umí František tak jako málokdo poskládat k sobě, stojí zato.

Kniha má také krásné něžné ilustrace Jiřího Anderleho.

Přeji všem dobrým lidem, aby se mohli nechat hladit po duši.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012