Prof. Josef Svoboda obdržel Řád Kanady

Marina Hofmanová (Hužvárová)

Polárník Josef Svoboda, celosvětově uznávaný odborník na polární botaniku a ekologii, obdržel za svůj přínos vědě Řád Kanady, nejvyšší vyznamenání země, která mu po emigraci z bývalého Československa poskytla domov.


Josef Svoboda, pražský rodák (1929), měl vskutku pestrý život. Jak o něm kdysi psaly Severské listy, byl vším možným – skautem, vysokoškolským studentem, vězněm komunistických žalářů, krmičem v zoo, čerpačem vody, technikem botanického ústavu, arktickým ekologem, profesorem univerzity, misionářem u Eskymáků. A dodejme, že také spisovatelem.

 

V roce 1948 začal studovat na brněnské Masarykově univerzitě filozofii a přírodní vědy, jenže hned v dalším roce byl zatčen a odsouzen v monstrprocesu se skautskou a křesťanskou mládeží za protistátní činnost. Dalších 10 let pak strávil za mřížemi, pracoval v jáchymovských uranových dolech, prošel věznicemi na Mírově, na Borech nebo v Leopoldově.

Ani poté však nepřipadalo studium v komunistickém režimu v úvahu. Naštěstí se mu podařilo najít místo v Botanickém ústavu ČSAV, kde se mohl věnovat své milované biologii a ekologii.

V době pražského jara byl jedním ze zakladatelů klubu bývalých politických vězňů K 231. K emigraci se rozhodl po vpádu „bratrských“ vojsk roku 1968.

 

Teprve v Kanadě pak mohl dostudovat – bakalářský stupeň v Ontariu, poté studoval v Edmontonu a posléze v Torontu – a poté i stanout před studenty jako profesor polární botaniky a ekologie na University of Toronto Mississauga. Tři desítky let vedl polární expedice do kanadské části Arktidy.

Kanadské nejvyšší státní vyznamenání získal za „svůj průkopnický výzkum ekosystémů tundry a za celoživotní mentorování vědců studujících Arktidu“.

Již dříve mu kanadská vláda mu vyslovila uznání za výzkum Arktidy (1994), od Masarykovy univerzity obdržel čestný doktorát přírodních věd (1995), je laureátem Ceny Neuron za přínos světové vědě v oblasti biologie (2019). Jeho jméno nese výzkumná stanice Jihočeské univerzity na Špicberkách.

 

V Českém dialogu jsme o Josefu Svobodovi psali při příležitosti jeho přednášky o českých stopách v Arktidě pro Učenou společnost ČR (2017), jejímž je členem (článek otevřete kliknutím na zamodřenou oblast).

Pořad České televize věnovaný Josefu Svobodovi naleznete zde.

 

Marina Hofmanová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012