Stalo se v prosinci 2020... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová leden 2021 2021 Aktuality česky

Po celém světě se koronavirem nakazilo přes 67 milionů lidí! Jakoby celý svět byl na JIP. Také nás drží pandemie pod krkem, objevují se nové varianty, nemocnice jsou přeplněné a mrtvých už máme přes tisíc. Od počátku pandemie se v Česku mj. nakazilo 35 000 zdravotníků. Tato skupina bude mít při očkování přednost stejně jako učitelé a senioři. Samozřejmě, že se znovu ozvou lidé, věřící v mimozemšťany a sektářská spiknutí (např. vědců, politiků), budou nás před vakcínou varovat a očkovat se nedají. Nepřesvědčilo je ani to, že se hned první den nechal očkovat premiér Babiš (prý dostal jen injekci vody nebo vitamínů či placeba)! Jak napsal komentátor Mf Dnes M. Zvěřina v souvislosti s chováním lidí v této době: „Nejsme zemí hlupáků, jen se chováme tak, jako bychom byli.“

 

Nouzový stav (PES stupeň 5) bude (zatím) platit do 22. ledna. Ovšem: obchodní řetězce musely už před Vánoci zlevnit některé potraviny, např. brambory se prodávaly za 5 korun kilo, nemohli jsme do Číny vyvézt vepřové maso, takže stálo míň - a levnější bylo i pivo. Protože budou v lednu výprodeje dalších potravin, snad ušetříme trochu peněz na domácnost.

 

Prezident Zeman pozval premiéra Babiše na tradiční novoroční oběd. Tentokrát bez manželek a dětí. Oba pánové mají za sebou pekelný rok a kdo ví, co si na ně pandemie ještě vymyslí! Zeman už předem oznámil, že půjde příkladem a nechá se očkovat. Ale jen jednorázovou vakcínou, protože se bojí injekcí! Už ve svém vánočním projevu poděkoval zdravotníkům, které čekají další perné měsíce. Vládě vytknul chyby v jinak „poctivé práci“ a plivnul na opozici. Už neměl ruku v postroji a měl dokonalý make-up.

 

Spor vlády s komunisty skončil třemi zlatými medailemi: vyhrála vláda, KSČM i ministerstvo obrany. Jak to? Z rozpočtu na příští rok bylo na nátlak komunistů 10 miliard korun určených pro armádu přesunuto do rozpočtové rezervy. Ale vláda slíbila, že vojákům peníze už v lednu vrátí!

 

Miroslav Kalousek oslavil šedesátiny. V nejvyšší politice významně působí už od roku 1990! Aby se nikdo neradoval z toho, že půjde do důchodu, oznámil, že v politice bude sloužit dál a dál …

 

Volby do Poslanecké sněmovny se podle rozhodnutí prezidenta Zemana budou konat 8. a 9. října 2021.

 

Pracovníci ve školství dostanou od ledna přidáno až o 9 %. Premiér Babiš slíbil, že např. třídní učitelé budou mít průměrný plat až 45 000 Kč.

 

Čeští skauti převzali na hraničním přechodě do Rakouska v Mikulově symbol vánoc - betlémské světlo. Kvůli pandemii si pro něj nejeli do Vídně, ale jinak zachovali tradici a rozváželi je do celého Česka.

 

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dosáhne česká ekonomika předkrizové úrovně za dva roky. Klesla skoro o 7 %.  A v roce 2021 budou v celé EU zakázány jednorázové plastové příbory nebo nádobí. Prodejci budou mít rok na rozprodání zásob. Naopak na Silvestra ve 23 hod. 59 min. přestaly platit klasické dálniční známky (ale do konce ledna ještě doslouží), pak už se svezete jen s těmi elektronickými.

 

Po významném dětském onkologovi prof. Josefu Kouteckém bude v Praze-Holešovicích pojmenována nově vzniklá ulice. Koutecký založil u nás dětskou onkologii v roce 1964, do té doby taková specializace neexistovala.

 

Hlavní cenu 18. mezinárodního festivalu outdoorových filmů získala Jana Počtová. Dokument zachycuje cestu horolezkyně Kláry Janouchové na K2.

 

Praha prohrála mnoho let se vlekoucí spor o vlastnictví slavné Muchovy Slovanské epopeje (20 obřích pláten autor maloval 17 let). Alfons Mucha ji věnoval Praze pod podmínkou, že pro ni postaví důstojnou výstavní síň. Cyklus tedy bude znovu vystavován v Moravském Krumlově. Muchův vnuk John však chce slavné dílo vrátit do rodinného majetku a soudit se bude dál.

 

Zemřela jedna z posledních veteránek II. světové války Jarmila Halbrštátová (96). Bojovala jako jedna z 38 žen Československé jednotky u Sokolova, Kyjeva i na Dukle a loni byla vyznamenána medailí Za hrdinství.

Zesnul válečný veterán a místopředseda Čs. obce legionářské Václav Kuchynka (95), který se mj. účastnil i bojů na Dukle a osvobozování Československa.

Opustila nás také válečná veteránka Evdokie Havlíčková (94), která za války sloužila jako zdravotní sestra.

 

Všichni se dojatě loučíme s hereckým bardem Ladislavem Mrkvičkou (81), který zemřel po dlouhé nemoci. Byl dobrý ve všem, co dělal: byl filmovým, televizním a dabingovým hercem, recitátorem a především vynikajícím divadelním hercem. Pokud jste neviděli jeho poslední film, tragikomedii  Staříci, nenechte si jej ujít! Ladislav Mrkvička s Jiřím Schmitzerem jsou hvězdami tohoto českého filmu. Loni dostal pan Mrkvička divadelní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

 

Do literárního nebe odešla Marie Rút Křížková (84). Zásadně se zasloužila o vydání děl básníka Jiřího Ortena, sama začala psát už v Terezínském ghettu. Byla také mluvčí Charty 77.

 

Písničkář a duchovní Svatopluk Karásek zemřel ve věku 78 let. Byl výrazným představitelem undergrandové muziky, pronásledovaný bolševickou policií a donucený k emigraci. Po sametové revoluci byl mj. i zmocněncem pro lidská práva a členem Sněmovny.

 

Mezi své kamarády do nebe odešel skladatel, klavírista a pedagog Vadim Petrov (88). Založil v 60tých letech Lidovou konzervatoř (později přejmenovanou na Konzervatoř Jaroslava Ježka), napsal asi 1400 skladeb -  od církevních až po symfonie. Potomka staré ruské šlechty však nejvíc proslavila hudba k večerníčkům (Krkonošské pohádky, Spejbl a Hurvínek, pohádky o Krtkovi).

 

Zemřel publicista, překladatel a filmový kritik A. J. Liehm (96). Výrazně se angažoval v tzv. československé filmové vlně v šedesátých letech. Od sovětské okupace v roce 1968 žil v Paříži, v USA přednášel např. na The University of Pennsylvania. Byl přítelem V. Havla, M. Kundery, J. Škvoreckého a P. Kohouta.

 

Také u nás jsme vzpomínali na legendárního muzikanta Johna Lennona, který byl před 40 lety zavražděn zamindrákovaným fanouškem. U slavné Lennonovy zdi na pražské Kampě hořely svíčky.

 

Asi 50 tisíc provozovatelů a pilotů dronů se muselo do konce prosince registrovat na webu Úřadu civilního letectví.

 

Letos se výrazně prodražilo vánoční cukroví. Na jeho pečení zřejmě mnoho rodin nemělo náladu, také starost o provoz domácnosti byl v pandemii mnohem složitější (děti byly už ¾ roku doma). Takže nejen v cukrárnách, ale i na tržištích stálo kilo kvalitního cukroví většinou přes tisíc korun.

 

Dobrá zpráva na konec? Už máme slunovrat!

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012