Prahou bratří Čapků

Eva Střížovská prosinec 2020 Knihy česky

Prahou bratří Čapků

Jaromír Slomek

VYDALO NAKLADATEČLSTVÍ ACADEMIA

Literární bedekr si všímá míst spojených s životem, dílem a odkazem slavné sourozenecké dvojice. Bohatě obrazově vybavená příručka věnuje pozornost lokalitám, kde Josef a Karel Čapkové bydleli, pracovali, kde se konaly premiéry jejich divadelních her, kde žili jejich přátelé a lásky. Kniha nás přivádí mimo jiné na Vyšehrad, kde je hrob Karlův a symbolický hrob Josefův, či na Olšanské hřbitovy, místo posledního odpočinku jejich rodičů.

V knize je na čtyřiatřicet zastavení u jednotlivých budov a ulic, s nimiž měli bratři Čapkové cosi společného. Začíná na náměstí Jana Palacha, kde v čísle 80/3 studoval Josef Čapek na Uměleckoprůmyslové škole, pokračuje Zastavením druhým v ulici Platnéřská, kde nějaký čas bydlel. Čtvrté Zastavení je v ulici Říční, kde bydleli oba bratři od července 1907, tak aby se stihli  zúčastnit začátku školního roku svých studií. Není mým úmyslem popisovat veškerá zajímavá Zastavení. Spíš zdůraznit jejich skutečnou zajímavost, která, pokud vím, nebyla dosud takto uceleně nikde popsána a k tomu vkusně a bohatě ilustrována. U každé kapitoly je i malá mapka zmiňovaného místa, fotografie domu jak vypadal dříve a jaký je dnes i některé pěkné detaily interiérů. A také poutavé vyprávění o historii místa, i o tom, co s ním měli bratři společného. Nechybí samozřejmě Národní divadlo či Lidové noviny a jejich několikeré stěhování.až do Topičových domů.

Na konci knížky je seznam použité literatury, zdroje obrázků i jmenný rejstřík.

Moc se mi knížka líbí a souhlasím s úvodem, kde se mj. píše, že ji čtenář může použít jako skutečný bedekr, nebo se s ní usadit v křesle a prohlížet a číst a „kochat se“, dodávám já.

Dáreček pod stromeček jako radost.

Eva Střížovská

P. S

Slibovala jsem před pár dny tip na tři knižní dárečky. Ale dodržím jej jen zčásti. V knize autorů R. Honzáka, A.Pilátové a A. Cibulky KRÁLOVNA DĚSU ANEB Panická porucha jsem dosud čtivě ponořená a napíšu o ní později. Vydalo ji nakladatelství Vyšehrad a můžete ji koupit i bez mé pozdější recenze.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012