Stalo se v listopadu 2020... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová prosinec 2020 Aktuality česky

Podle vydavatelů anglického významového Collinsova slovníku se slovem roku stal „lockdown“ - tedy uzávěra, plošná karanténa. Používají je lidé ve všech koutech světa a pro mnohé je to jedno z mála anglických slov, která znají. Dalšími „vítěznými“ slovy je izolace, společenský odstup, nucená dovolená. Pokud o tom přemýšlíte, tak fajn! Znamená to, že jste živí!! Nechcete si přece kvůli nedodržování přísné karantény vysloužit jednosměrnou cestu na hřbitov! Podmínky denního života se měnily ze dne na den... a lidé nedůvěřují očkování proti covidu, které má být k dispozici v lednu. Dvě třetiny z tázaných si myslí, že je to podvod. Jejich případnou hospitalizaci (tj. veškerou péči odborníků + léky) zaplatíme my všichni!

 

Zdravotní situace výrazně ovlivnila i oslavy 17. listopadu 1989. Přesto se lidé na Národní třídě scházeli, pokládali květiny a zapalovali svíčky. Přišlo i hodně politiků - aby mezi nimi nezapadl, přišel Václav Klaus usměvavý a se vztyčenou hlavou bez roušky (resp. měl ji pod bradou). Řekl, že se tak chová záměrně a programově, protože opatření proti epidemii jen ospravedlňují omezování svobody. (Nemohl by místo pokuty dostat povinnou směnu v některém krematoriu, kde už slouží i v noci?!)

 

Kraje povolaly do nemocnic, kde chybí personál, mediky - počátkem měsíce jich bylo skoro 800. Dalších 2 100 studentů medicíny z osmi lékařských fakult v ČR nastoupilo dobrovolně. Do služby se přihlašují i studenti ošetřovatelství a sociální péče. Vojáků má do nemocnic a sociálních zařízení nastoupit jeden tisíc. Premiér Babiš také dostane pomocníka: bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula posílí partu jeho poradců!! Smlouvu mu vystaví Úřad vlády.

 

Celníci cvičí šest psů, kteří vycítí lidi, nakažené coronavirem. Do služby by měli nastoupit do konce roku.

 

Tisíce Čechů odjely na delší dobu do zahraničí. Jedou sami v karavanu nebo s cestovní kanceláří a v jižní Evropě i severní Africe si užívají dovolenou nebo home-office.  Ovšem: karanténa, home-office a málo aut a autobusů mělo u nás snad jediný klad: vzduch byl v říjnu a listopadu nejčistší za posledních deset let!

 

Jednorázový příspěvek seniorům ve výši 5 tisíc korun, tzv. rouškovné, byl schválen i prezidentem Zemanem. On sám jej asi věnuje na dobročinné účely... Jeho plat byl loni jistě ještě o dost vyšší, než roční příjem kancléře Mynáře: 1,2 mil. korun a 733 430 korun odměn. Šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák bral loni 893 000 a 225 000 korun odměn. Mluvčí Jiří Ovčáček jako ředitel tiskového odboru měl 666 tisíc korun a odměny 219 tisíc korun.

 

Během listopadu nastoupily do škol tisíce školáků prvňáků a druháků, kteří však budou muset nosit roušky. Po nich nastoupily děti z prvního stupně, pak začátkem prosince na střídačku druhý stupeň ZŠ. Nejpotřebnější jsou deváťáci a maturanti, protože ty čekají závěrečné a přijímací zkoušky (a budou teď dohánět kromě hudební výchovy a tělocviku úplně všechno). Jan Amos Komenský, od jehož úmrtí v nizozemském exilu nyní uplynulo 350 let, by asi o současném stavu vzdělávání ve světě napsal další vynikající knihu!

 

Z průzkumu agentury STEM/MARK z přelomu září a října nezvládá prezident Zeman svou funkci a dvě třetiny tázaných mu jako ve škole dalo 4 nebo 5. Hlavně proto, že prezident nebyl v době krize ani vidět, ani slyšet. Objevil se ve Sněmovně až 11. listopadu a hájil rozpočet, který tak prošel prvním čtením. Proti rozpočtu jsou komunisté, kteří žádají snížení armádních výdajů - což je v této zmatečné době velmi podivná snaha o bezpečí naší země!

 

Bezpečnostní informační služba opakovaně upozorňuje na aktivity ruských a čínských špionů v Česku a na přípravu diskreditační kampaně vůči ní. Prezident Zeman kontroval sdělením, že šéf BIS Michal Koudelka není dobrým manažerem. Nevím, jak to spolu souvisí a chtěla bych vědět, jestli to myslí vážně!?

 

Z čela protikorupční organizace Transparency International ČR po třinácti letech odchází z pozice ředitele David Ondráčka. Nahradí jej právník a odborník na problematiku korupce Petr Leyer.

 

Bývalý americký prezident Barack Obama uvádí ve svých pamětech, že si spolu s Nelsonem Mandelou velmi vážili práce Václava Havla. Po něm prý přišla ledová sprcha, Václav Klaus, kterého považoval za součást hrozby demokratického systému - stejně jako jsou v současnosti vůdci v Rusku a Turecku.

 

Osm mrtvých si vyžádala havárie vrtulníku nad egyptskou Sinají. Mezi nimi byla i česká rotmistryně Michaela Tichá (27), členka mezinárodní pozorovatelské mise. Mezinárodní jednotky monitorují křehký mír mezi arabským světem a Izraelem. Paní Tichá měla pohřeb se všemi vojenskými poctami.

 

Okresní soud v Liberci znovu otevřel trestní kauzu Pavla Wonky (+35), který byl u nás posledním politickým vězněm. V roce 1987 byl za svůj odpor ke komunismu odsouzen a ve vězení odmítl pracovat, protože rozsudek považoval za nezákonný. Po roce týrání ve vězení zemřel.

 

Hygienici nepovolili komunistům volební sjezd (370 delegátů), který se měl konat koncem listopadu v Brně. Tam se měl dosavadní předseda Vojtěch Filip dozvědět jméno svého nástupce. Vládní strana ČSSD, která měla mít sjezd v lednu, bude rokovat až v dubnu 2021.

 

Evropská komise definitivně rozhodla, že neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou již ČR dala na stavbu výrobní linky na toustový chleba Penam. Proč? Nebylo na ní nic inovativního, konstatovaly tři nezávislé posudky. Jenže: firma patří holdingu Agrofert (resp. Babišovu svěřeneckému fondu) a ten těch sto milionů nehodlá vrátit.

 

Pokud nebude výrazně tuhá zima, mohli by lidé ušetřit za energii v domácnosti až tisíc korun. Ceny elektřiny se sníží o 3% a plynu až o 7%.

 

Nadšení byli profesionální sportovci: dostali povolení vrátit se k tréninku a závodům. „Sport mají jako zaměstnání a chce jim práci umožnit“ zdůvodnil své rozhodnutí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Naopak rozhořčení mezi zaměstnanci automobilky Škoda Auto vyvolalo rozhodnutí, že model Superb a Volkswagen Passat se bude vyrábět na Slovensku. Lépe na tom v listopadu byly gastronomické podniky, jídla u okénka nebo s dovážkou si objednávalo zhruba 30% obyvatel měst.

 

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek byl jedním z nejhlučnějších politiků, kteří žádali odvolání ministra zdravotnictví Prymuly kvůli jeho tajné noční schůzce ve vyšehradské hospodě. Teď byl přistižen on, jak v zavřené hospodě Hlučná samota na pražských Vinohradech seděl u stolu a pil pivo. To, že čekal, až mu zabalí jídlo, není omluva. Kalousek uznal svou chybu a slíbil, že na dobročinné účely spojené s covidem, pošle deset tisíc korun. Dalším známým provinilcem je předseda lidovců Martin Jurečka (který s takovou vervou žádal odvolání ministra Prymuly!). Ten pil pivo na chodníku před hospodou (což se taky nesmí) a svou (ehm, ehm) slaboduchost prokázal tím, že se sám nafotil a snímek uložil na Twitter!

 

 

Sté narozeniny oslavil v plné herecké síle Josef Spejbl. Figurka vznikla podle návrhu Josefa Skupy a vyřezal ji Karel Nosek. Teprve v roce 1926 se na jevišti objevila jeho zmenšená kopie, synáček Hurvínek. V roce 1930 vznikla v Plzni profesionální scéna Divadlo Spejbla a Hurvínka.

 

Ve věku 92 let odešla do novinářského nebe hlasatelka a moderátorka ČT Kamila Moučková. Byla tváří vysílání 21. srpna 1968, kdy časně ráno oznámila národu, že jsme byli okupováni vojsky Varšavské smlouvy. Po nástupu Husáka nenašla jinou práci, než mýt schody a lepit igelitové pytlíky. Podepsala také Chartu 77. Do televize se jako moderátorka vrátila až po dvaceti letech.

 

Zemřel bývalý ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Marcel Grün (73). Byl velmi oblíbeným také mezi lidmi, kteří se o vesmír a jeho zkoumání zajímali jako laici. Na jeho počest byla jedna z nově objevených planetek (č. 10443) pojmenována Marcelgrün. Pražské planetárium oslavuje letos 60. narozeniny.

 

Bývalý ministr průmyslu v první polistopadové vládě Jan Vrba odešel ve věku 83 let.

 

Obraz Františka Kupky Divertimento I se prodal v pražské aukci za 75,2 milionů korun a včetně aukční přirážky za něj kupec zaplatil 90,24 milionů korun. Vyvolávací cena obrazu z abstraktního období jednoho z našich nejvýznamnějších malířů byla 30 milionů.

 

A dobrá zpráva na konec? V pražské ZOO se narodilo mládě orangutana sumaterského, který patří mezi nejohroženější lidoopy planety. Je to jediné pravnouče orangutanů, kteří k nám přišli z lesů Sumatry. Mamince Mawar je 31 let, tatínkovi Pagymu 19. Nepodařilo se mi zjistit, kolik se v listopadu u nás narodilo miminek, ale všem (lidským i zvířecím) přeji zdraví a pohodu, lásku a mazlivou náruč rodičů.

 

Moc vás všechny pozdravuji, pevně doufám, že nám prosincové uvolňování spraví náladu a vrátí sílu tělu i mozku. Opatrujte se a pomalounku se připravujte na vánoce!

Vaše

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012