Čuprděda

Paul McCartney
Text je jednoduchý a chytlavý, stejně jako slavné autorovy písničky. Naše malé děti se tedy okamžitě ocitnou v rodině Lucky a Toma, Emy a Kuby a jejich světa. Je pošmourný víkendový den, všichni se nudí a fňukají ... Do chvíle, kdy do pokoje vstoupí Čuprděda. „Čučte na drát, čumáčci,“ řekne a vytáhne z kapsy balíček pohlednic. „Koukněte, co mám!“
Sychravé odpoledne je rázem zapomenuto a děti si z pohlednic vybírají místo, kam se chtějí podívat. Děda zašátrá v kapse kabátu a vytáhne kompas, zamává jím nad pohlednicí - a řekne kouzelnou větu: „Toč se, střelko, tam a zpět, kouzelný je celý svět!“. Všude kolem zavíří hvězdičky a na Emino přání se všichni ocitnou pod palmami na zlaté pláži a dokonce se povozí na velrybách! Když musejí utéct před kousavými kraby, přistanou mezi kaktusy a jejich průvodcem se stane opravdový kovboj. Všichni se projíždějí na koních až do chvíle, kdy se v písčitém kaňonu potkají se stádem divokých bizonů. Tak se střelka znovu zatočí a děti s dědečkem se ocitnou v nádherných švýcarských horách, plných květin. A tam Čuprděda na starou kytaru brnká písničky (no jasně, vždyť je to Paul McCartney!). Byla to idyla do chvíle, než se objevila sněhová lavina a tak celou partu odveze do bezpečí na svých zádech stádo kraviček. „Fofr, čumáčci!“ (Protože jak říká Čuprděda, někdy se to dokonce trošku vymkne z ruky, ale nakonec to vždycky dobře dopadne!)
Je to velké cestování a děti už jsou ospinkané. Jejich posledním přáním je cesta do postýlky. Závěrečný obrázek je půvabný: děti jsou v postýlkách a v ušáku spí utahaný Čuprděda. Tato knížka si zaslouží pozornost proto, že přináší dobrý nápad, jednoduchý jazyk a výjimečné obrázky Kathryn Durstové. Text přebásnil (opravdu, nejde jen o překlad, i když to nejsou verše!) Robin Král, autor knih pro děti i dospělé a nositel ceny Magnesia Litera 2016 za knihu Vynálezárium. Je citlivým překladatelem také knih Roalda Dahla a Gertrudy Steinové.
Vydala Mladá fronta
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad