Svátek naší republiky

Eva Střížovská říjen 2020 2020 Aktuality česky

Začal nádherným ránem s rozhlasem Dvojkou. František Novotný je prostě nedostižný. A i když se někdy budím později, když má ráno pro sebe a pro nás, posluchače František, intuice mne vždy vzbudí po páté, kdy začíná.

A i když chvílemi ještě zdřímnu, nechávám se hladit jeho laskavým hlasem, poetikou, básněmi a zkrátka slovy, větami a příběhy, jak je umí podat jen on.

Dříve mívala dvojka na sobotní a nedělní rána vždy nějakého příjemného průvodce s milým vyprávěním, ale zdá se, že František zůstává jedním z mála, kdo „modernizaci v rádiu přežil“.

Dále mě potěšilo slunko, které na mne kouklo do oken po sedmé hodině, i když mu to nevydrželo celý den a dalo asi na předpověď, která říkala, že bude zataženo.

Pak jsem koukla na FB a našla jsem dvě překrásná podání české hymny. Jednu natočil Český rozhlas Brno jako dárek ke státnímu svátku. Moravia Brass Band zahrál všechny čtyři sloky písničky Kde domov můj. Zpívá je přirozeně krásným hlasem Kristýna Daňhelová.

Druhou verzi a to s akustickou kytarou jako instrumentálku nahrál výtečný kytarista Rudy linka.

Státní svátek a vzpomínku na založení Československé republiky připomínali  krajané po celém světě.

Např. z Argentiny:

Zdravím všechny z Českého dumu Argentiny, chtěli jsme to oslavit a popřát šťastný Den československé nezávislosti. Nezávislost Československa byla oficiálně vyhlášena v Praze 28 října 1918 ve Smetanově síni pražského Obecního domu, fyzickém prostoru silně spojeném s nacionalistickým sentimentem. O dva dny později se Slováci oficiálně připojili ke státu v obci Martin. Československý stát byl počat jako parlamentní demokracie. Ústava označila ′′ Československý národ ′′ za tvůrce a hlavní složku československého státu a zřídila češtinu a slovenštinu jako úřední jazyky. Československý národ byl nutný k ospravedlnění světového založení Československa, protože jinak by statistická většina Čechů oproti Němcům byla spíše slabá. Vedení nové československé vlády vyznamenalo její stabilitu, které bylo dosaženo díky dobré organizaci politických stran, které se objevily jako reálná centra pravomocí. Od vzniku Českého dumu Argentiny vždy slavíme tuto poctu osobním způsobem u nás doma. Dnes z důvodů této globální pandemie nesmíme a nechceme tuto poctu přehlížet. Vřelý pozdrav všem Čechům a potomkům této země.

Eduardo Letocha Český dum Argentinská direktiva komiks.

Slavilo se opravdu po celé planetě od Slovenska, Austrálie, Kanady, Evropy až po USA. V Texasu je například celý měsíc říjen vyhlášen jako Měsíc českého dědictví. Zasloužil se o to svými neutuchajícími vlasteneckými aktivitami  můj starý dobrý kamarád Jerry Elzner z texaského Corpus Christi. Bůh mu žehnej jakož i celé naší republice.

Eva Střížovská

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012