Svátek naší republiky

Začal nádherným ránem s rozhlasem Dvojkou. František Novotný je prostě nedostižný. A i když se někdy budím později, když má ráno pro sebe a pro nás, posluchače František, intuice mne vždy vzbudí po páté, kdy začíná.
A i když chvílemi ještě zdřímnu, nechávám se hladit jeho laskavým hlasem, poetikou, básněmi a zkrátka slovy, větami a příběhy, jak je umí podat jen on.
Dříve mívala dvojka na sobotní a nedělní rána vždy nějakého příjemného průvodce s milým vyprávěním, ale zdá se, že František zůstává jedním z mála, kdo „modernizaci v rádiu přežil“.
Dále mě potěšilo slunko, které na mne kouklo do oken po sedmé hodině, i když mu to nevydrželo celý den a dalo asi na předpověď, která říkala, že bude zataženo.
Pak jsem koukla na FB a našla jsem dvě překrásná podání české hymny. Jednu natočil Český rozhlas Brno jako dárek ke státnímu svátku. Moravia Brass Band zahrál všechny čtyři sloky písničky Kde domov můj. Zpívá je přirozeně krásným hlasem Kristýna Daňhelová.
Druhou verzi a to s akustickou kytarou jako instrumentálku nahrál výtečný kytarista Rudy linka.
Státní svátek a vzpomínku na založení Československé republiky připomínali krajané po celém světě.
Např. z Argentiny:
Zdravím všechny z Českého dumu Argentiny, chtěli jsme to oslavit a popřát šťastný Den československé nezávislosti. Nezávislost Československa byla oficiálně vyhlášena v Praze 28 října 1918 ve Smetanově síni pražského Obecního domu, fyzickém prostoru silně spojeném s nacionalistickým sentimentem. O dva dny později se Slováci oficiálně připojili ke státu v obci Martin. Československý stát byl počat jako parlamentní demokracie. Ústava označila ′′ Československý národ ′′ za tvůrce a hlavní složku československého státu a zřídila češtinu a slovenštinu jako úřední jazyky. Československý národ byl nutný k ospravedlnění světového založení Československa, protože jinak by statistická většina Čechů oproti Němcům byla spíše slabá. Vedení nové československé vlády vyznamenalo její stabilitu, které bylo dosaženo díky dobré organizaci politických stran, které se objevily jako reálná centra pravomocí. Od vzniku Českého dumu Argentiny vždy slavíme tuto poctu osobním způsobem u nás doma. Dnes z důvodů této globální pandemie nesmíme a nechceme tuto poctu přehlížet. Vřelý pozdrav všem Čechům a potomkům této země.
Eduardo Letocha Český dum Argentinská direktiva komiks.
Slavilo se opravdu po celé planetě od Slovenska, Austrálie, Kanady, Evropy až po USA. V Texasu je například celý měsíc říjen vyhlášen jako Měsíc českého dědictví. Zasloužil se o to svými neutuchajícími vlasteneckými aktivitami můj starý dobrý kamarád Jerry Elzner z texaského Corpus Christi. Bůh mu žehnej jakož i celé naší republice.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad