MAGNESIA LITERA PATŘÍ ŽIŽKOVI

Anna Sobotková říjen 2020 2020 Aktuality česky

Ceny Litera jsou pro tento rok rozdány. Autoři, čtenáři i nakladatelé se na scéně Národního divadla v přímém přenosu České televize dozvěděli, kdo si za loňský rok odnese cenu Magnesia Litera. Knihou roku se stalo rozsáhlé dílo historika Petra Čorneje o Janu Žižkovi s názvem Život a doba husitského válečníka.

 

Velká Žižkova biografie z dílny respektovaného znalce husitské doby představuje táborského hejtmana v netradičním světle. Příběh nejslavnějšího českého vojevůdce se odehrává na pozadí barvitého dějinného panoramatu, jež pomáhá porozumět Žižkovu vnitřnímu světu a motivaci jeho činů. Žižkův nový životopis vyšel u nakladatelství Paseka k příležitosti 600.výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již půl století. Petr Čornej v rozhovoru skromně říká „Řekl jsem si v osmi letech, že jednou napíšu knihu o Janu Žižkovi.“ Když nastoupil na vysokou školu, nechyběl v seznamu toho, o čem by  chtěl psát. „Byl tam Žižka, dějiny husitství a dějiny Prahy. A tohle všechno se mi podařilo.“

A kdo je autor knihy? Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc., se narodil roku 1951 a absolvoval historii a češtinu na Filozofické fakultě. Pedagogickou dráhu zahájil nejprve na Filozofické fakultě, později také na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde vykonával funkci vedoucího katedry historie. Od roku 2002 působil jako profesor a rektor na Literární akademii. Ve svém vědeckém díle se zaměřuje zejména na otázky spojené s husitstvím, je autorem stovek odborných studií, desítek monografií, z nichž některé znamenaly průlom v uvažování o této historické epoše. Pana profesora Čorneje znám od svých vysokoškolských let a musím se přiznat, že jsem jeho přednášky jako studentka zbožňovala, proto jsem byla nadšená z jeho nominace a k zaslouženému vítězství mu ze srdce gratuluji.

 

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012