MAGNESIA LITERA PATŘÍ ŽIŽKOVI

Ceny Litera jsou pro tento rok rozdány. Autoři, čtenáři i nakladatelé se na scéně Národního divadla v přímém přenosu České televize dozvěděli, kdo si za loňský rok odnese cenu Magnesia Litera. Knihou roku se stalo rozsáhlé dílo historika Petra Čorneje o Janu Žižkovi s názvem Život a doba husitského válečníka.
Velká Žižkova biografie z dílny respektovaného znalce husitské doby představuje táborského hejtmana v netradičním světle. Příběh nejslavnějšího českého vojevůdce se odehrává na pozadí barvitého dějinného panoramatu, jež pomáhá porozumět Žižkovu vnitřnímu světu a motivaci jeho činů. Žižkův nový životopis vyšel u nakladatelství Paseka k příležitosti 600.výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již půl století. Petr Čornej v rozhovoru skromně říká „Řekl jsem si v osmi letech, že jednou napíšu knihu o Janu Žižkovi.“ Když nastoupil na vysokou školu, nechyběl v seznamu toho, o čem by chtěl psát. „Byl tam Žižka, dějiny husitství a dějiny Prahy. A tohle všechno se mi podařilo.“
A kdo je autor knihy? Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc., se narodil roku 1951 a absolvoval historii a češtinu na Filozofické fakultě. Pedagogickou dráhu zahájil nejprve na Filozofické fakultě, později také na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde vykonával funkci vedoucího katedry historie. Od roku 2002 působil jako profesor a rektor na Literární akademii. Ve svém vědeckém díle se zaměřuje zejména na otázky spojené s husitstvím, je autorem stovek odborných studií, desítek monografií, z nichž některé znamenaly průlom v uvažování o této historické epoše. Pana profesora Čorneje znám od svých vysokoškolských let a musím se přiznat, že jsem jeho přednášky jako studentka zbožňovala, proto jsem byla nadšená z jeho nominace a k zaslouženému vítězství mu ze srdce gratuluji.
Anna Sobotková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad