Slovo šéfredaktorky

10 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla Týden!

Vykřičník je namístě. Celý jeden týden věnovala Česká republika pod záštitou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Cyrila Svobody, rektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma pozornost Čechům žijícím v zahraničí.

Již potřetí (předtím v roce 1998, 2000) bylo na půdě staroslavné Univerzity Karlovy a Senátu Parlamentu ČR uspořádáno setkání s těmi, kteří byli minulým komunistickým režimem označováni na zločince, zrádce a ztroskotance. Na rozdíl od minulých setkání zaujala tato událost širší veřejnost i představitele politické moci.

Dokonce novináři, rozhlas a televize byli tentokrát přitom. A také premiér ČR Vladimír Špidla i ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda i několik dalších politiků.

Úspěšné ženy

Jak "zoufale ztroskotaly", ukázalo ve čtvrtek například senátní setkání (a následné ocenění) deseti úspěšných žen. Mistryně světa v krasobruslení Áji Vrzáňové, žijící v USA, výtvarné návrhářky Blanky Matragi z Libanonu, Běly Jensen ze Švédska, která vede známé Hnutí na vlastních nohou Stonožka, pomáhající nemocným dětem, Barbary Lee Podoski, která s americkou armádou přijela osvobozovat Plzeň (měli jsme o ní před časem článek s názvem "Barbaro, šable hore!"), sochařky Ley Vivat (Kanada, Mexiko, USA), poradkyně Bílého domu Elišky Hašek-Coolidge, mecenášky umění Medy Mládkové, podporovatelky česko-britských vztahů Lady Mileny Grenfell-Baines, literární badatelky Edity Kochové z Německa, Charlotty Kotik, která je pravnučkou T. G. Masaryka a kurátorkou Brooklyn Museum v New Yorku. Samozřejmě, že takových úžasných osobností, které proslavily ve světě Československo či Česko není jenom deset ...mimochodem, Český dialog o nich píše již 13 let.

Tento úvodníček je poněkud netypický, neboť zde nekončí, ale pokračuje velkým reportážním článkem. Však si to ten Týden, na kterém jsme s kolegyní Martinou Fialkovou trávily celý čas, opravdu zasloužil, takže telefony v redakci zvonily marně a zvoní tak i v tyto dny, kdy materiály musíme v klidu domova zpracovat urychleně do tisku.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012