Stalo se v září 2020... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová říjen 2020 2020 Aktuality česky

Opatření vůči coronaviru se plynule měnila - a zpřísňovala. Ke strachu o zdraví se přidal strach, jestli bude dost peněz na domácnost. Děti nastoupily do škol v rouškách, někde se učit ani nezačalo - zmatečné situace se týkaly 1,4 milionů školáků, prvňáků nastoupilo letos 108 tisíc. V karanténě (nemocní nebo ohrožení) skončili mj. ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO), hlavní hygienička Jarmila Rážová, Hana Zagorová a Štepan Margita, Blažena Holišová, Petr Čtvrtníček, Ivana Gottová, Milan Kňažko... Každý  nakažený stáhl do karantény mnoho z těch, s kterými byl v kontaktu. Také se nám kvůli stoupající nemocnosti zkomplikovaly cesty do zahraničí, v podstatě jsme separovaní kvůli nově nakaženým (kterých je minimálně dva tisíce denně)! A hospody se už zase zavírají v deset večer... Byl vyhlášen stav nouze.

 

Procesí s relikvií, lebkou našeho patrona sv. Václava, šel Mariánským náměstím ve Staré Boleslavi poloprázdnými ulicemi města. Žádné stánky a žádné atrakce pro děti. Slavnostní mši sloužil kardinál Dominik Duka.

 

Novým ministrem zdravotnictví se stal epidemiolog Roman Prymula, Vojtěch Adam byl pro současnou krizi podle Babiše (asi) moc hodný člověk. Byla také obnovena činnost Ústředního krizového štábu. Přes všechna fakta z celého světa se i u nás najdou cvoci, kteří tvrdí, že nošení roušek je omezování osobní svobody. Ať jdou … až tam!

 

Zhruba 3 miliony seniorů dostalo do poštovních schránek obálku s několika rouškami a jedním respirátorem. Rozdáno bylo 75 milionů roušek a 13 milionů respirátorů. Opozice ve Sněmovně (ODS a TOP 09) vetovala zrychlené schválení jednorázového příspěvku 5 000 korun pro skoro tři miliony důchodců. Poslanci o něm mají znovu jednat počátkem října.

 

Vinou karantén vzrostla celosvětově (a samozřejmě i u nás) několikanásobně vlna depresí a sebevražd. Podle psychiatra prof. Cyrila Höschla u nás i za normální situace spáchají sebevraždu denně tři lidé.

 

Byla zrušena 4% daň z nabytí nemovitostí a stát tak přijde ročně o 13 miliard korun. Počítá se také s tím, že nadále budou možné daňové odpočty úroků u hypoték až ve výši 150 000  korun. Další úsporu peněz slibuje snížení cen elektřiny pro domácnost v průměru o 9%, takže běžná rodina by mohla ušetřit ročně asi osm stovek!

 

Podle rozhodnutí Městského soudu v Praze museli vedoucí úředníci Kanceláře prezidenta republiky přiznat své příjmy v letech 2016 a 2017. Např. hradní kancléř Vratislav Mynář měl 133 000 čistého měsíčně, mluvčí Jiří Ovčáček 62 500 korun čistého měsíčně.

 

Rezignoval děkan ostravské lékařské fakulty A. Martínek, za jehož šéfování byli na studium přijímáni maturanti, nesplňující požadavky přijímaček. Měli však velké plus: byly to děti vyučujících nebo dobrých známých.

 

Pokračoval slovní útok na naši zemi ze strany Číny ohledně cesty předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Tchaj-wanská prezidentka udělila zemřelému bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi vysoké státní vyznamenání „Řád příznivých oblaků“ za přínos pro oboustranné vztahy. Kvůli reakci vedení komunistické Číny přišel výrobce pianin a klavírů Petrof o pětimilionovou zakázku. Premiér Babiš to komentoval slovy: „Senát si udělal výlet, ale případné problémy bude řešit vláda.“ Nadace miliardáře Karla Komárka nástroje koupila a rozdala je školám a školkám. Děkujeme!

 

Česko nesplní svůj finanční závazek vůči NATO, kdy slíbilo organizaci dávat do roku 2024 na svou obranu dvě procenta HDP. Na slíbenou částku se nedostaneme ani za tři roky, odevzdáme jen 1,6%, tj. 101,7 miliardy korun, coronavirus to zkomplikoval.

 

Začala velmi nejistá koncertní i divadelní sezóna. Takže pro mne byl obrovský zážitek po půl roce sedět v hledišti (po změření teploty a s rouškou!) a ječet smíchy na představení Simony Babčákové v Dejvickém divadle. A díky ČT ART jsem např. viděla i zahájení 125. sezóny České filharmonie s dirigentem Semjonem Byčkovem. Velký úspěch mezi přítomnými i televizními diváky měl i koncert Hope for Prague britského houslisty Daniela Hopea. V rámci festivalu Struny podzimu vystoupil na plovoucím hledišti na Vltavě a zahrál mj. moderní úpravu klasiky všech klasik: Vivaldiho Čtvero ročních období!

 

Ministerstvo kultury hledá nového ředitele Národní knihovny v Praze. Současný ředitel Martin Kocanda podivným způsobem nakládal s dotací z evropských fondů na projekt e-knihovny, osud 144 milionů korun prověřuje policie.

 

V pražském Paláci Kinských na Staroměstském náměstí byla zahájena výstava Rembrandt: Portrét člověka. Dokládá malířovo mistrovství z doby zlatého věku holandské malby. Vystaveno je 10 maleb a přes sto prací na papíře. Ústředním obrazem je Učenec ve studovně z roku 1634, jediné Mistrovo dílo, které Česko vlastní. Převozy děl, zapůjčených ze zahraničí, byly složitými ochrannými manévry.

 

Byl rekonstruován Španělský sál na Pražském hradě, kde se konají slavnostní společenské a kulturní akce.  Opravovala se podlaha, pod kterou byl azbest i prezidentský salónek (malby a zlacení). O podrobnostech, jak bude letos probíhat předávání státních vyznamenání k výročí 28. října, se jedná.

 

Předložili jsme kandidaturu prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého na funkci generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

 

Stát se musí omluvit bývalému poradci prezidenta Zemana - ten řekl, že M. Šarapatku propustil pro neschopnost. To je lež, protože poradce odešel z úřadu vlády po dohodě! (Připomínám, že hlavu státu nelze trestat! A protože stát, to jsme my všichni – to by u Šarapatků před domem stála fronta kajícníků!)

 

Své 75. narozeniny oslavil zpěvák, herec, moderátor a báječný skladatel populární a filmové hudby Jaroslav Uhlíř. Jistě znáte jeho Holubí dům, Severní vítr, Dělání, Trpasličí svatbu a spoustu písniček pro děti, uváděných ve dvojici se Zdeňkem Svěrákem.

 

Zemřel jeden z našich nejlepších filmových režisérů tzv. české nové vlny Jiří Menzel (82). Za svůj film Ostře sledované vlaky dostal nejvyšší filmařskou poctu - Oscara. O jeho díle psala Eva Střížovská.

 

Odešel Pavel Šorel (83), spisovatel, autor komiksů a tvůrce vystřihovánek ve vědecko-technickém časopise ABC a nakladatelství Albatros. Jeho výjimečnost v práci s prostorem souvisela i s tím, že původně pracoval jako konstruktér letadel.

 

Ve věku 101 let zesnul světově uznávaný astronom Luboš Peterek, který např. v polovině 70. let vedl Úřad OSN pro vesmírné záležitosti.

 

Ve vídeňském Filmmuseu byla otevřena výstava Sto let československé, české a slovenské animace. Prvním uvedeným filmem byl Baron Prášil. Program festivalu představuje mj. národní mytologii, animační techniky a vztah reality a animace

 

Policie hledá viníka, který na Petříně převrátil sochu Jana Nerudy. Škoda je asi 100 tisíc korun.

 

Trojská botanická zahrada v Praze má nový bezbariérový přístup na své jižní straně pod vinicí sv. Kláry. Na slavnostní otevření se přijel na vozíčku podívat i herec Jan Potměšil. Další vstup, na západní straně, bude otevřen 21. ledna příštího roku. Zahradu ročně navštíví až 10 tisíc osob s handicapem.

 

Pět let bude trvat oprava nejvytíženější komunikace u nás, Barrandovského mostu. Přes něj projede denně v obou směrech víc než 140 tisíc aut, tj. šest tisíc každou hodinu. Opravovat se bude postupně, takže budou zachovány minimálně tři pruhy. Takže kolony a kolony a kolony...

 

Nejstarší minipivovar v Česku U Fleků odjakživa nabízel jen tmavý a výjimečný ležák. To už před 177 lety. Teď začal čepovat i světlou třináctku.

 

Od příštího roku budou zakázány plastové výrobky na jedno použití. Týká se to vatových tyčinek, plastových příborů a talířů, brček, míchátek, tyček k balónkům a nádob i kelímků . Doprodej maloobchodních zásob bude možný do 30. 6. 2022.

 

Byl schválen zákon, který od roku 2027 zakazuje chov slepic v klecích.

 

A dobrá zpráva na konec? Archeologové vyzvedli ze země u obce Sepekov na Písecku skoro 800 stříbrných mincí -  tzv. brakteátů z doby Přemysla Otakara II. První nález se povedl amatérskému hledači pokladů, pak s archeology začaly spolupracovat čtyři desítky amatérů. Na mincích je vyražena hlava krále, obkroužena čtyřmi rybami. Pole bylo ohrazeno páskou a hlídali je policisté.

 

Vzkaz: Prosím, dávejte na sebe pozor a nenechte se ovlivnit teoriemi o spiknutí iluminátů a o celosvětovém řízení virové epidemie. Epidemie vždycky byly, ale věděli o nich jen v nejbližším sousedství. My víme všechno o všem, zprávy a komentáře na sociálních sítích se předhánějí, kdo bude mít zajímavější titulek a hrůzostrašnější text. Nezbývá než doufat, že i zastánci spiknutí mimozemských civilizací budou nosit roušky. Nebo ať se zavřou doma a čekají...

 

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012