Stalo se v srpnu 2020... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová září 2020 2020 Aktuality česky

Prožili jsme hrůzu z lidského sadismu. Spory v jedné bohumínské rodině měly tragický konec: žhář nebyl pozván na oslavu narozenin nastávající snachy a tak podpálil byt svého syna v jedenáctém patře paneláku. Polil podlahu a dveře benzinem, zapálil je a pak se venku díval, jak lidé hrůzou skáčou z oken! Mrtvých bylo jedenáct (8-73 let): tři dospělí a tři děti uhořely v bytě, pět lidí skočilo z okna. Žhář Zdeněk K. (54)  klidně stál před domem a hned na místě se policistům přiznal. V nemocnici skončilo deset lidí, zraněni byli i dva hasiči a policista.

 

Předseda Senátu Miloš Vystrčil odletěl na návštěvu Tchaj-wanu. Doprovází jej devadesátičlenná delegace politiků, podnikatelů, zástupců vědeckých a kulturních institucí a novinářů. Cestu velmi odsuzuje prezident Zeman, premiér Babiš není tak ostrý, ale nedoporučili ji ani ministři zahraničí Petříček a vnitra Hamáček. Čína, která považuje ostrov za svou součást, se velmi rozhořčila a hrozí politickými i obchodními sankcemi. Vystrčila naopak podpořilo Německo a Francie.

 

Bez velké slávy (vinou coronaviru) jsme vzpomínali na 21. srpen 1969. Zajímavý byl např. komentář historika Jana Adamce v MF Dnes: proč nám tehdy Američané nepomohli? Jedna z verzí je, že nikdo nevěděl, co vlastně Češi a Slováci chtějí: změní v případě vítězství „socialismu s lidskou tváří“ politiku vůči Západu? Rozvolní vztahy s Ruskem? Budou neutrální jako Rakousko?

 

Kvůli coronaviru se hroutí ekonomika na celém světě. Nejvíc vidět je to zatím v oboru cestovního ruchu, kdy se pár dní někam smí a pak zase vůbec nesmí. Hotelům v Evropě scházejí miliony hostů, u nás bylo obsazeno jen 83% kapacit, přímo v Praze jen 93,6%. Naděje, že během podzimu se ztráty alespoň trochu zmírní, je ohrožena druhou vlnou pandemie. Ústecká společnost VDED však  přichází na trh s pojízdnou desinfekční branou, která dokáže vydesinfikovat procházejícího do 10 vteřin: jeho celé tělo, ruce i chodidla. Účinnost kontrolují červená a zelená čidla.

 

Epidemiolog Rastislav Maďar odešel z pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví. Sám ministr Adam Vojtěch připustil, že „problém byl možná ne dobrá komunikace v rámci týmu“. Nekončící spory a změny se točí kolem používání ochranných roušek. Hlavně ve školách, všech zdravotnických zařízeních a městské hromadné dopravě se však od 1. září nosí povinně. Lidí v karanténě přibývá, nově je např. v separaci 62 členů sboru Opery národního divadla v Praze.

 

Kybernetická bezpečnost a především připomenutí Rusku a Číně, že USA má ve střední Evropě pevného spojence - to byla hlavní témata jednání ministra zahraničí USA Mikeo Pompea. Při své krátké cestě po Česku uctil v Plzni 75. výročí osvobození města americkou armádou, v Praze jednal s premiérem Babišem a velmi krátce se setkal se i s prezidentem Zemanem.

 

Na pražském Karlově mostě vznikl lidský řetěz, zdobený vlajkami a květinami. Vyjadřoval solidaritu s protestujícími v Bělorusku a odsuzoval násilí tamní policie.

 

Žáci tříd nebo celých škol, které budou na podzim v covidové karanténě, dostanou od škol k zapůjčení  notebooky a další vybavení pro výuku na dálku. Na jaře se dálkového vyučování neúčastnilo asi deset tisíc dětí. Kromě počítačového vyučování bude také fungovat předávání písemných zadání přímo na školách nebo poštou.

 

Vinou nekonečných zmatků ve stylu „odvolávám, co jsem odvolal“ bylo červencový průzkum veřejného mínění (CVVM) jednoznačný. Nejvíc lidé důvěřovali obecním zastupitelům a starostům. Nejmenší důvěru (32%) měla Sněmovna, s politickou situací bylo spokojeno 32% tázaných a prezidentovi klesla důvěryhodnost na 43%. To je nejméně od roku 2017.

 

Do libanonské metropole Bejrút, zničené tragickou explozí špatně uskladněných skoro tří tun chemikálií, odjeli také čeští záchranáři. Hledali přeživší zavalené lidi a oběti. Kromě čtyřiceti členů speciálního týmu tam byli nasazeni také záchranářští psi Bella a Yetti se svými psovody, statik a lékař. Záchranné práce ve zničeném přístavu komplikoval také coronavirus a prudké protistátní demonstrace, končící násilím.

 

Na pražském židovském hřbitově byl pohřben válečný veterán a jeden z posledních bojovníků o Tobruku Viktor Wellemin (97). Zúčastnil se mj. také bitvy u Dunkerque, ale uznání svého hrdinství se dočkal až po roce 1989.

 

Na Kampě byly na deseti panelech vystaveny fotografie ze života právničky Milady Horákové, popravené komunisty v padesátých letech. Po pár dnech neznámý vandal vymlátil některá skla a poškodil fotografie. Policie zkoumá bezpečnostní kamery a hledá svědky. Škoda je 10 - 20 tisíc korun, morální škoda je nevyčíslitelná.

 

Romové si připomněli oběti 2. světové války. V pietní akci v Letech na Písecku se ozval apel, aby politici posuzovali „anticikanismus stejně jako antisemitismus“. Vyloučené lokality a nedostatek vzdělání i v této době problém prohlubují.

 

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka požehnal replice mariánského sloupu, který se po 102 letech po svržení vrátil na Staroměstské náměstí. Původní sloup nechal postavit v roce 1650 habsburský císař Ferdinand III. jako poděkování Panně Marii za obhájení Prahy před švédskými vojsky v roce 1648. V listopadu 1918 byl po vzniku republiky sloup stržen davem, představoval totiž symbol habsburské monarchie. Ani teď nebyl názor na jeho obnovení jednotný, např. kvůli místění vedle sousoší Mistra Jana Husa.

 

ČSSD oficiálně zahájila předvolební kampaň do krajských zastupitelstev a Senátu. Jejím speciálním reklamním předmětem bude lahvička desinfekce v červené mikině, kterou na sebe v době jarního nouzového stavu oblékal předseda strany Jan Hamáček.

 

Do Národního muzea v Praze se z Egypta a Německa za zcela mimořádných bezpečnostních podmínek stěhovaly originály starověkých egyptských památek. Doplní tak výstavu českých egyptologů, kteří představí své největší objevy v Abúsíru za uplynulých 60 let. Jedná se o 300 památek, starých až 5 tisíc let. Výstava Sluneční králové začala 31. srpna, bude otevřená pět měsíců a příprava trvala mnoho let. Její organizaci totiž přerušila naše revoluce v roce 1989, poté revoluce v Egyptě a naposledy pandemie!

 

V pražské Valdštejnské zahradě (v areálu Senátu) se konala výstava, připomínající 130 let od narození spisovatele Karla Čapka. Na výstavních panelech jsou fotografie nejen z dětství, zachycují i jeho literární tvorbu, zájmy a koníčky. V září se výstava přesune do vily v Praze 10, kde blízko vinohradské nemocnice žil se svým bratrem - malířem a spisovatelem Josefem. Tam se konaly schůzky elitních politiků a umělců, tzv. Pátečníků. Účastnil se jich i prezident T. G. Masaryk.

 

Prestižní titul Kniha roku Magnesia Litera a také cenu Litera v oboru naučné literatury získal historik Petr Čornej za osmisetstránkovou biografii Jana Žižky z Trocnova.  Autor na sběru materiálu pracoval 16 let, knihu pak psal rok a půl!

 

Herec a zpěvák Karel Fiala oslavil 95. narozeniny. Působil jako tenor v Národním divadle a Hudebním divadle Karlín, jeho nejslavnější rolí byl však filmový Limonádový Joe.

Zemřela vynikající brněnská režisérka a spoluzakladatelka brněnského divadla Husa na provázku Eva Tálská (76).

 

Výběrová komise doporučila ministru kultury Zaorálkovi tři kandidáty na post generálního ředitele Národní galerie Praha. Marek Pokorný je současným ředitelem galerie moderního umění Plato Ostrava, Alicija Knastová je kunsthistorička z Polska a historik umění Jiří Fajt byl právě z této funkce loni odvolán.

 

Gotický most v Rabštejně nad Střelou, postavený ve 14. století, byl po složité rekonstrukci znovu otevřen. Je dokonce starší než Karlův most a také Rabštejn je unikátní: je to naše nejmenší město. Trvale tam žije jen 25 lidí.

 

Za drogy a prostituci utratí Češi ročně 12,5 miliardy korun!! Hodnota této nelegální ekonomiky je skoro stejná, jako rozpočet na kulturu! Údaje se opírají o řadu studií, policejních dat a informací z léčeben. Turisté zaplatí za drogy a sex asi 3,5 miliard korun.

 

Stáří osobních aut u nás překročilo 15 let. Nejstarší jsou ovšem motocykly, kterých je registrováno 1,2  miliónu a průměrné stáří je 33,5 roků!

 

Dobrá zpráva na konec? Tentokrát jsem neváhala ani vteřinu: slavný český chirurg Bohdan Pomahač transplantoval v roce 2013 znetvořenou tvář Američance Carmen Tarletové. Ženu její bývalý manžel zmlátil, pak polil louhem a zapálil. Teď jako první člověk na světě podstoupila druhou (!) transplantaci, protože kůže prvního obličeje začala odumírat. Patnáctihodinová operace se zdařila! Český lékař, který je v oboru transplantace obličeje světovou jedničkou, žije trvale v USA.

 

Milí čtenáři, přeji vám: trpělivost a zdraví v hojné míře po celé září. Opatrujte se!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012