Stalo se v červnu 2020... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová červenec 2020 Aktuality česky

 

Jako kdyby těch problémů nebylo dost - pršelo až se lilo, do toho kroupy, byly vytopené vesnice a zničené domy, mrtví lidé. Ničivé záplavy se hrnuly z polí i lesů. Do coronavirového a zátopového  zmatku se u nás připojilo také hnutí za rovnost ras a projevilo se nejen demonstracemi, ale také počmáráním pomníku Winstona Churchilla na pražskému Žižkově. Nápis „Byl rasista, Black lives matter“ byl během několika málo hodin odstraněn. „Na náměstí sochu rozhodně necháme, i kdybychom ji měli mýt do zblbnutí“ řekl starosta městské části Jiří Ptáček (TOP O9). Hrad, vláda i politické strany se shodly na tom, že historické postavy je třeba chápat v kontextu doby, ve které žily. Churchill měl některé sporné názory, ale především je vítězem nad nacistickou ideologií a významně se zasloužil o ukončení II. světové války. Hnutí za rovnost ras se šíří po Evropě a vypadá to, že všechny historické osobnosti budou osočeny z nějakého nemorálního chování a škrtnuty z dějin. Kdo to bude u nás? (P. S. Některé kosmetické firmy už nebudou nabízet bělicí krémy, protože je to rasistické propagování bílé kůže.)

 

Čeští vědci dokáží prokázat nebezpečí epidemií ze splašků. Patříme mezi šest zemí na světě, které by mohly včas zachytit přicházející druhou vlnu koronaviru.  Už je nejvyšší čas, protože v Praze se v červnu coronavirem nakazil radní P. Hlubuček, takže do karantéty okamžitě odešla celá rada včetně primátora, dva poslanci a řetěz testů pokračoval do Senátu, mezi ministry a (zřejmě ) až k prezidentovi... S pandemií souvisí i konečné, několik let projednávané zbourání nebo rekonstrukce pražské nemocnice Na Bulovce. Bude se rekonstruovat a dokonce se dočkáme i nového pavilonu, celkové náklady budou 4,5 miliardy korun.

 

Projednával se schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun, původní plán byl 40 miliard – to ovšem před epidemií, následným propadem ekonomiky a obrovským nárůstem potřeby financí ve zdravotnictví. O zákonu se bude jednat v rozpočtovém výboru a hlasovaní proběhne v polovině července. Hotely a penziony by mohly dostat kvůli neobsazenosti pomoc 4,5 miliardy korun, což je zhruba 200-400 korun za každý pokoj a den v období nouze.

 

Před sedmdesáti lety byla komunistickou justicí odsouzena k trestu smrti oběšením právnička a politička Milada Horáková (49). Ve vykonstruovaném procesu čelila spolu s dalšími dvanácti obžalovanými obvinění ze „záškodnického spiknutí proti republice“. Přitom ani podle tehdejších zákonů se nedopustila žádných trestných činů a soud byl jedním velkým divadelním představením. Cenzurované reportáže se denně vysílaly v rozhlase a nejhorší byly zběsilé projevy prokurátora Josefa Urválka. Byl to jediný ze stovek politických procesů, ve kterém byla odsouzena a popravena žena. Všechno se odehrávalo za pečlivé režie sovětských poradců. Výročí pietně připomínalo Česko promítáním jejího portrétu a  slovy „Zavražděna komunisty“ na čelní zdi významných budov. Taky na sídlo KSČM ! Její předseda Vojtěch Filip se ihned ostře ohradil, že současní komunisté s tím nemají nic společného, protože strana vznikla až po roce 1990. Je to stejná argumentace jako že VŘSR nebyl velká (jen lokální) ani říjnová (ale listopadová), ani socialistická (ale humánní), ani revoluce (jen rozhodnutí pracujících). Takže Komunistická strana Čech a Moravy třeba není komunistická, nýbrž Kamarádská... Veterán II. světové války generál František Faitl komunisty kdysi charakterizoval větou:“Komunisté, co slovo, to lež, co čin, to zločin.“

 

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dostal desítky žádostí, aby se zájemci z různých oborů vědy výzkumu, inovace a kultury mohli  připojit k jeho plánované cestě na Tchaj-wan. Čína toto území považuje za svou vzbouřeneckou provincii a je jasné, že Vystrčila nyní označila za nepřátelskou osobu. Předseda Senátu to komentoval slovy, že se s tím (psychicky) vyrovná!

 

Na severu Izraele byl obnoven Masarykův les, založený jako dar k jeho 80. narozeninám. Slavnostně byl pokřtěn v roce1930, vysazeno bylo 13 tisíc borovic, cypřišů a olivovníků. Celou akci tenkrát organizoval Československý výbor Židovského národního fondu, který se dodnes stará o vysazování stromů v Izraeli. Oslava revitalizace byla vinou pandemie v březnu v Izraeli zrušena, děkovná akce se konala na pražské izraelské ambasádě.

 

Akce a protiakce České a Ruské republiky nemají konce. Vypovědět pracovníky českého velvyslanectví se stalo celkem rutinní záležitostí: my vyslovíme svůj názor, Rusové oponují...

 

Vojáci 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích vystříleli na vojenském újezdu poslední rakety Strela-10 sovětské výroby. Technika je stará 70 let a bude nahrazena moderními komplety švédské výroby. Česko povede projekt společného nakupování malorážní munice pro státy visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko).

 

Matky-samoživitelky, které nedostávají od otců peníze na společné děti, budou (po schválení parlamentem) dostávat alimenty od státu – nejvýše však 3 000 korun. Peníze bude od otců vymáhat stát.

 

Místopředseda Sněmovny a šéf komunistů Vojtěch Filip vyjádřil v rozhovoru pro ruský vojenský deník Krasnaja zvezda pochvalu ruské vládě. Je spokojen s tím, že nenutí místní úřady budovat (nebo udržovat) pomníky československých legionářů, kteří padli v boji s bolševiky.

 

Turistické atrakce v naší zemi se pomalounku probouzejí k životu. Jediní, kdo uvítali omezený počet turistů jsou silničáři a městské dopravní služby. Např. Praha je tak rozvrtaná, že ani zdejší obyvatelé často nevědí, jak se dostat o pár stanic tramvají dál (např. Starostrašnická ul.). Pražské letiště Václava Havla kvůli coronaviru přišlo o 800 000 cestujících (tj. 65%), zhruba stejně jsou na tom i další evropská letiště. Nejhorší situaci zažili v Itálii, kde počet pasažérů klesl o 85% .

 

Dveře se zavřely v secesní budově na Florenci, kde sídlí Muzeum hlavního města Prahy. Rozsáhlá rekonstrukce potrvá do podzimu 2022 a bude stát asi 150 milionů korun. Je nutné zmodernizovat technické i bezpečnostní vybavení, nové bude i zázemí pro návštěvníky. Nyní pracovníci muzea balí a odvážejí do depozitářů skoro 600 předmětů z historických sbírek a 744 archeologických exponátů.

 

Lidem v nouzi, kterým nepůjčí banky ani jiné instituce, si berou peníze od lichvářů. V tomto nelegálním kšeftu se podle odhadů ekonomů točí deset miliard korun. Půjčky se týkají nižších středních tříd, kde lidé přišli v továrnách a u podnikatelů o práci kvůli propouštění. V exekuci už je zhruba milion Čechů, pomáhat se jim snaží oganizace Člověk v tísni.

 

Konaly se státní maturity, po několikatýdenní pauze to pro středoškoláky byl důvod k radosti ( konečně se potkali se spolužáky) i ke stresu (co všechno jsme zapomněli?). Na potítko zasedli i studenti některých vysokých škol.

 

Policisté rozjeli akci: kdo má titul MBA z Policejní akademie, kde rychlostudoval 13(!!) dní?? Mnoho policistů i škol odmítá, že by titul Master of Bussines získalo mnoho „studentů“ kvůli vyšší hodnosti, vyššímu platu a rentě. Noviny i časopisy jsou plné inzerátů na studium kvůli neakademickému titulu - na fotkách jsou všichni „studenti“ šťatní, usměvaví a těší se na budoucnost...

 

Velkou ostudu si vysloužilo nakladatelství Naše vojsko, které nabízelo kalendáře na rok 2021 s portréty německých nacistických vůdců. Obchod v Praze 5 U Anděla nabízel např. i hrnky s obrázkem Hitlera. Policisté z odboru extremismu a terorismu obchod zavřeli.

 

Zemřel Jiří Hanák (82), jeden z našich nejlepších novinářů. Četla jsem mnoho jeho komentářů i sloupků v různých novinách a časopisech, v posledních letech jsem vždycky v sobotu jako první četla na zadní straně Lidových novin jeho Poslední slovo. Hanákova čeština byla výjimečně bohatá a styl obdivuhodný. Znal historické souvislosti, v jeho materiálech nikdy nebylo nic povrchního nebo dokonce pomlouvačného. Všichni jsme si ho vážili. Doufám, že „tam nahoře“ si povídá s

Karlem Čapkem, Eduardem Bassem nebo třeba s Ludvíkem Vaculíkem.

 

Odešel básník a esejista Petr Král (78), laureát Státní ceny za literaturu 2016. Jeho dílo vyniká monumentalitou a velkou pestrostí nápadů, provokuje intelekt i city. V české literatuře posledního století je srovnáván s Vítězslavem Nezvalem.

 

Hudebník, scénárista, textař a především moderátor už slavné „Všechnopárty“ Karel Šíp oslavil 75. narozeniny. Jeho pořad je sympatický tím, že Šíp nikoho nestresuje a vždycky nechá hosta, aby se cítil lepší (chytřejší, vzdělanější) než on.

 

Zádušní mše za Evu Pilarovou (80) se konala v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Protože její březnový pohřeb byl jen pro jedenáct nejbližších, teď mělo příležitost se s ní rozloučit několik stovek přátel a fanoušků. Spousta květin byla v její oblíbené zlatavé a žluté barvě.

 

Na pražské Staroměstské náměstí se po 102 letech vrátil mariánský sloup. Ten původní byl v roce 1918 stržen v rámci protestů proti habsburské monarchii. Jeho kopii vytvořil sochař Petr Váňa, trvalo to 23 let. Sloup je zakončen originální barokní sochou Panny Marie sochaře Jana Jiřího Bendla. Originál sloupu měl připomínat záchranu Prahy před Švédy v pol. 17. století. Už za pár dní se pokusil muž (57) podpálit (!) kamennou stavbu: u sloupu zapálil hromadu hadrů. Hrozí mu až dva roky za výtržnictví a poškození cizí věci.

 

Obrazy secesního malíře Alfonse Muchy jsou spolu s díly současného malíře Pasty Onera vystaveny v Museu Kampa. Oba tvůrci jsou spojeni obdivem ke kráse, eleganci a luxusu.

 

Město Kopřivnice na Novojičínsku postaví bronzovou sochu svému rodákovi, čtyřnásobnému olympijskému vítězi Emilu Zátopkovi. Bude odhalena v roce 2022 při oslavách 100. výročí jeho narození.

 

Po třech letech velmi komplikovaných oprav byl v Praze pro vlaky otevřen Negrelliho viadukt. Pod oblouky mostu byly předtím sklady a parkoviště, nyní se ve 47 obloucích počítá s kavárnami, galeriemi, obchůdky a řemeslnými dílnami. Ty by se měly otevřít v roce 2022. Celkem měl viadukt 99 oblouků, šest zmizelo v rámci stavby autobusového nádraží Florenc, dalších osm se klene nad Vltavou a 13 jich stojí na ostrově Štvanice.

 

Na litvínovském sídlišti Janov zbourala radnice první prázdný panelák. Toto území se stalo romským gettem, obyvatelé domy zcela zdevastovali a co šlo, prodali do sběru. Výtahové šachty byly plné odpadků až do 4. patra.

 

Připravuje se zákon, který umožní kontrolovat soukromé bezpečnostní a detektivní služby. Těch je u nás cca 7 tisíc a zaměstnávají asi 45 tisíc lidí. Zákon by měl zabránit vazbám na organizovaný zločin. Nyní policie kvůli výtržnictví stíhá dvě stovky zaměstnanců služeb, především vyhazovačů z nočních podniků.

 

A dobrá zpráva na konec? Těšili jsme se na půlnoc 30. června, kdy se život opravdu dostal do normálních kolejí a kromě pražského metra už jsme nemuseli být zarouškovaní. A ejhle: známí se poznávali, usmívali se a dokonce se i objímali! Po čtyřech měsících báječná chvíle svobody!

 

Přeji všem našim čtenářům pohodové letní dny a prosím, mějte se rádi!

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012