Zpráva o mém stavu i stavu světa.

Jaroslav Kovaříček květen 2020 Naši ve světě česky

Ve vesmíru se stále něco děje. Tuhle vybuchne nová hvězda, tamhle zase hvězda zkolabuje. A tak není divu, že i v tom našem malinkém světě dějí se věci. Obzvláště za poslední rok! V Austrálii se nejprve lkalo nad neobyčejným suchem, potom nás strašila jakási Greta ze Švédska, že náš dům hoří, a opravdu, dostavily se mohutné požáry. Když ty se jaksepatří vydováděly, dalo se do deště a pro změnu nastaly záplavy. Ještě ani všechna voda neodtekla a navštívil nás korunový virus, tedy v našem kraji byl to virus spíše halířový. Namísto zábavních pořadů mluví teď v televizi politici a odborníci, a také je to k smíchu. O tom všem ale bude řeč dále.

Já jsem se před desíti dny vrátil z Adelaidy, kam mne pozvala dcera abych pohlídal vnoučky. Ona s manželem odletěli někam na nějaký seminář. Nevím přesně k čemu ta indoktrinace pozitivní moudrostí měla sloužit, ale snad je to lepší způsob utrácení peněz než jimi mrhat třeba v kasínu. Trochu jsem se svého poslání obával, neb moji vnoučci jsou sice chlapečci roztomilí, ale málo vychovaní. Kupodivu vycházeli jsme spolu dobře. Já totiž používám osvědčenou výchovnou metodu Komenský-Frištenský. Ono trochu disciplíny neuškodí. Znovu jsem si ověřil jak nelaskavá je dnešní společnost k dětem. Většina dětských knížek nabízí naivní povídačky, doplňované nevkusnými ilustracemi. Horší je to s televizními pořady pro děti, hlavně americkými animovanými filmy, kde nedostatek vkusu je vyvážen silnou mírou násilí. A ještě horší je to, co dětem nabízí internet, konzumovaný pomocí iPadů a mobilů. Na sledování těchto nehorázností si děti rychle vyvinou návyk a po iPadu se shání hned po probuzení. Nehledě na obsah, tyto elektronické vymoženosti zároveň vydávají i škodlivé elektromagnetické záření, takže zdraví dětí je ohrožováno už od útlého věku. Ovšem na internetu je nepřeberně nabídek a podařilo se nám najít i programy stimulující představivost a rozvíjející přemýšlení. Ku svému příjemnému překvapení zjistil jsem, že Felix je mimořádně nadané dítě a dovedl všeliké zadané problémy rychle vyřešit. Maxík je nejen roztomilý, ale také fikaný, ví jak se tvářit, aby mu všechno prošlo. Dospěl jsem k přesvědčení, že v dnešním světě je jedinou spolehlivou cestou výchovy patřičná péče rodičů. Děti jsou děti a i ty dnešní nejsou o moc jiné než jsme byli my. Záleží jen na tom, co z nich výchova vytvoří.

V Adelaide bylo kupodivu pěkné počasí a když jsem vystoupil na letišti v Port Macquarie tak kupodivu pršelo a dul chladný vítr. Proto jsem rychle zakoupil lahev koňaku a s její pomocí zažehnal jsem nebezpečí onemocnění chřipkou. Takže ač ve víru virů vím jak na ně. Ano, i zde vypukla panika s Covidem19. Nevím komu to slouží, ale intensita té paniky zdá se mi podezřelá. Tím nenaznačuji, že bych toto nebezpečí podceňoval, ale ještě horší připadá mi blbost politiků i mnohých narychlo vytanulých odborníků, kteří na nás denně chrlí záplavu protichůdných "informací." Viry nejsou nic nového, byly na této planetě mnohem dříve než my. I ten koronavirus tu přebývá už delší čas. Původně infikoval toliko zvířata, ale jak ten pokrok světem kráčí tak se teprve v minulém století spřátelil i s lidmi. Zpočátku jen tak žertoval, obyčejná rýma byla následkem koronaviru. Ovšem ty viry mají jednu nelibou vlastnost, že totiž rády mutují. Takže jakmile se na ně něco vymyslí, hned zase mění taktiku. A tak v roce 2002 se z Číny rozběhl po světě SARS, taky projev druhu koronaviru. Většina výrobků z Číny je nevalné kvality, ale tenhle virus se jim poded, jak se zdá. Aby arabské země nezůstaly pozadu za Čínou tak vyslaly do světa v roce 2012 MERS-CoV, rovněž podařený to žertéř. Mnoho lidí se tímto virem nenakazilo i když smrtnost byla vysoká. Tento virus se na lidi šířil z velbloudů, proto nikomu nedoporučuji si takové zvíře pořídit. Nyní tu máme onen Corvid19 a to je jiný chlapík, ten se rozběhl po světě hbitě.

Jsou tu některé podstatné otázky na které třeba hledat odpovědi, abychom se poučili do budoucna. Tedy proč tento virus zmutoval do takové ošklivosti? Bylo to přirozenou cestou nebo nehodou v laboratoři, právě v tom Wuchanu takové laboratoře mají! Obojí je možné. Je například známo, že někteří vědci v Číně v tom městě Wuchan prodávají pokusné opice překupníkům potravinového masa. Nedbalost vědců se snadno přihodí - nedávno unikly z pokusné laboratoře v Sydney tři opičky a šly se sbližovat s obyvateli.

Druhou důležitou otázkou jest: Proč se ten virus začal tak rychle šířit po světě? A zde je odpovědí vícero. Moderní svět se rychle mění a proto nelze spolehlivě nacházet odpovědi na podobné problémy v minulosti. Velký nárůst populace pochopitelně znamená i větší počet infikovaných. Bující globalizace zrychluje pohyb lidí i zboží po světě. Moderní svět vytváří skvělé podmínky pro šíření viru - masový turismus, mezinárodní obchod, ukvapené tempo života, nedbalost hygienická atd. O jedné důležité okolnosti však politici a sdělovací prostředky mluví jen málo - totiž oslabený imunitní systém u většiny západního obyvatelstva. Tak třeba kvalita potravin v honbě za ziskem záměrně upadá, drobní prodejci mizí a bohaté supermarketové řetězce o moc jiného než zisk nedbají. A tak nabízejí jídla plná toxinů. Půda se vyčerpává a obsah žádoucích minerálů klesá. Ostatně i před covid19 jsme mohli pozorovat epidemii obezity a jiné zdravotní problémy obyvatelstva. Také třeba vliv elektromagnetického záření na lidský organismus je zcela přehlížen! Dnes žijeme v džungli radiací mnoha druhů. Přesvědčil jsem se o tom osobně, když jsem si zakoupil měřící přístroj a kontroloval své okolí, výsledek byl horší, než jsem očekával. Vědci nám sice tvrdí, že nic nehrozí a možná mají pravdu bráno krátkodobě, ovšem o následcích působení dlouhodobého neví nikdo nic. Představme si kolik zdrojů záření se objevilo jen za poslední století - rozhlasové vlny, potom i televizní vysílání, rentgen, mikrovlnky, radary, televizory, dálkové ovladače, vysílačky mnoha použití, bezdrátové a mobilní telefony, GPS a jiné satelitové signály atd atd. Před mnohými zdroji není úniku ani na poušti natož v horách. Nu to snad stačí, o kovidu19 jste jistě informováni více než je vám libo.

Takže jak je u nás? V našem líbezném zapadákově skončila turistická sezóna a nastal blažený klid. Ani hospoda není zavřena. Bohužel na hlavní třídě zavírá na trvalo mnoho obchodů, ne ovšem z důvodů pandemie, nýbrž tím jak se Austrálie ekonomicky vylepšuje (tedy podle našich politiků!) Počasí je střídavé, dnes třeba bylo krásně, slunce s modrou oblohou, tak jsem vypral a prádlo pověsil. Jakmile uschlo a sundal jsem je tak začalo pršet. V posledních týdnech tu pršelo dost, takže příroda je svěží a radostná. Při větších deštích zjistil jsem, že mi trochu zatéká do obýváku. Sháněl jsem tedy řemeslníka aby střechu opravil. Nebylo to snadné, ale podařilo se. Měl jsem radost, ale ne dlouho, když opět zapršelo, voda kapala znovu, avšak na jiném místě. Volal jsem řemeslníkovi a on několikráte slíbil, že přijde, ale nepřišel nikdy. Tak jsem musel vylézt na střechu a spravit ji sám. Takovéto tu máme řemeslníky, je jich málo, laciní nejsou, moc toho neumí, za to však jsou spolehlivě nespolehliví. Netušil jsem, že se takových situací zase dožiji. Podobně je to v našem supermarketu, regály když ne prázdné tak jsou alespoň poloprázdné. Lidé zde jen pokojně nakupují a zatím nešílí, jak jakési tři neštíhlé dámy někde na západě státu, které se v obchodě porvaly o balík toaletního papíru. Zboží na regálech není zatím doplňováno, ono to totiž vezme chvíli než lodě dovezou borůvky z Chile, garnáty z Vietnamu, rybičky z Thajska a to ostatní z Číny. Ten současný ekonomický systém je věru podivný. lidem na tzv. západě se žije dobře neb na ně pracují miliony novodobých otroků v Číně, Bangladéši a podobně. Takhle se na tom více vydělává, ale bohatnou jen ti vyvolení, plebs se toliko drží nad vodou. Někteří naivní optimisté v mém okolí věří, že současná zdravotně-ekonomická krize zjedná nápravu. Jistě, změny nastanou, spíše však k horšímu. Studoval jsem historii a tak tedy vím své. Mnoho věcí je podivných v tomto soudobém světě. Třeba to, že v zemích, které jsou pokládány za kapitalistické, není možno podle náhlé potřeby vyrobit zdravotnické pomůcky, zatímco v socialistické Číně s tím problém nemají a zásobují celý svět. Možná pomocí marxistického učení byli soudruzi schopni náhlou poptávku předpovědět a byli na kšefty připraveni. Ten moderní svět je vskutku podivný, zdá se být postaven na hlavu. Horší než globální oteplování je globální blbost a ta se šíří velmi rychle. Také se domnívám, že nebezpečnější než virus korony je virus chamtivosti a nenasytnosti. Ti co mají peněz víc než potřebují, chtějí mít ještě více! Nu ať si poslouží. Nezapomínejme, že vedle tohoto upadajícího světa žijeme také ve svém vlastním vnitřním světě, a tam je jen na nás rozhodovat jak chceme žít, propadat depresi anebo vstávat každé ráno s úsměvem na rtech a pohodou v duši. Nějaké pády burzy nebo šílení politiků nás přece nemohou rozházet!

Jak dlouho tato kritická situace bude trvat neví nikdo. Je téměř jisté, že do Evropy se mi letos nepodaří vyrazit. Snad Evropa neuteče, i když jeden nikdy neví! Ona neuteče, ale zaplaví ji utečenci a už to bude jiná Evropa, než ta po které toužím. Tak doufám, že alespoň v září bych to mohl stihnout do Thajska. Mně se žije dobře, nikam jezdit nemusím a tak sedím doma, dívám se na staré dobré filmy a nové dokumenty, čtu si v knihách, poslouchám hudbu Bachovu a jiných výtečníků, a s nikým se nehádám. Není totiž o čem. Až se náš supermarket zcela vyprázdní tak hladem neumřu. Bydlím na pobřeží a na skaliskách jsou tisíce ústřic, tak se mohu živit jimi. K tomu popíjet vínečko; patřičné zásoby jsem si již zajistil. Na koruny kašlu a tak doufám, že ten korunový vir se vykašle i na mne.

Milí přátelé, vám všem přeji také pohodu. Těším se zase někdy na shledanou a doufejme, že to nebude trvat léta. Mějte se dobře, mějte se rádi a rozmazlujte se.

Jaroslav Kovaříček, Queensland, Austálie

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012