Stalo se v dubnu 2020... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová květen 2020 Aktuality česky

Covid-19 se stal morovou ranou pro celý svět. Poslední týdny byly u nás ve znamení pečlivého sledování počtu nakažených, uzdravených a mrtvých. Ve světě bylo k 1. dubnu nakaženo přes milión  lidí, koncem měsíce už bylo nakažených 3,5 miliony a zemřely statisíce lidí.  A to v Africe pandemie teprve nastoupila! Zajímavá je hypotéza, že v zemích s plošným očkováním proti TBC je imunitní systém až o 30% odolnější proti jakýmkoli virům, tedy i coronaviru. Do nemocnic nastoupili pomáhat medici a studující sestry jako ošetřovatelé a sanitáři, v domovech sociální péče zase pomáhají desítky vojáků a hasičů. Už máme stovky lékařů a sestřiček nakažených! Už jsme všichni tak zblblí (včetně našich nejvyšších!), že se rozpoutala vážně míněná diskuse o tom, jestli si můžeme pozvat kadeřnici domů. Ministr zdravotnictví A. Vojtěch to nejdřív zamítnul, za pár hodin povolil - ale nedoporučil! Mnohá omezení skončí 11. května, musíme pokyny sledovat každý den. ZATÍM TO VYPADÁ, ŽE NOUZOVÝ STAV SKONČÍ 17. KVĚTNA.

 

V Praze, Brně, Olomouci, Litovli a Uničově vyrostly před posledním dubnovým víkendem odběrové stany. Za dohledu policie se testovala kolektivní imunita proti koronaviru. Lidé čekali ve frontách několik hodin. Nejrychleji se naplnila kvóta lidí nad 60 let, poměrně rychle také přicházeli osoby 18-59 let, dětí bylo naopak málo. Všichni doufáme, že podobné průzkumy a vědecké práce ve světě pomohou objevit sérum, které bude mít lidstvo nevyčíslitelnou cenu!

 

Koncem měsíce se postupně otvírají obchody a dostupné jsou některé služby, začaly i prodejní trhy. Školy počítají s otevřením tříd pro děti z prvního stupně v polovině května, starší ze 6.-9. tříd a uměleckých škol nastoupí podle možnosti škol. Rodiče za těch pár týdnů zjistili, že učit děti doma není pohodová dovolená, ale cvičení v trpělivosti! Tam, kde jsou dvě a více dětí v rodině, by dospělí (především matky) měli dostávat Řád za statečnost! V každém případě ještě žádný ministr školství dětem nezařídil tak dlouhé prázdniny jako Robert Plaga! Známky na vysvědčení budou hlavně z prezenční výuky v únoru a březnu s přihlédnutím k práci doma.

 

Kultura dostává jednu ránu za druhou: koncem měsíce Jiří Bartoška oznámil, že jubilejní 55. karlovarský filmový festival se bude konat až příští rok!

 

Desítky tisíc Čechů se ze všech koutů světa dostávalo složitě domů. V Moravskoslezském a Ústeckém kraji už některé romské spolky varovaly před repatriací Romů. Stovky těchto lidí se vracejí z Británie bez zajištěného ubytování, bez peněz a hrozí zavlečení viru do míst s velkou koncentrací osob. Stejné problémy má i Slovensko. Na zavřené hranice vyzráli překupníci na česko-německých a česko-rakouských hranicích. Objednané zboží si podávají na dohodnutých schůzkách přes zábradlí, skrz lesy zase nosí čeští batůškáři drogy. Policie na ně nestačí.

 

Poprvé po tisícovce let se v křesťanské Evropě nekonaly veřejné bohoslužby. Velikonoční oslavy nebyly a mše přenášely sociální sítě. U nás jsme také v těch dnech vzpomínali na „Akci K“, což bylo v dubnu 1950 přepadení klášterů příslušníky STB a uvěznění řeholníků v internačních táborech. Akci osobně velel generální tajemník ÚV KSČ Rudolf Slánský. Na podzim stejná akce čekala řeholnice, které byly převezeny do vysídlených a opuštěných míst v pohraničí. Tato likvidační akce se týkala 247 mužských klášterů a 670 klášterů ženských. Poslední z těch, kteří přežili koncentráčnické zacházení, se dostali na svobodu až v roce 1968!

 

Vesničané vyhlásili nepřátelství lidem z měst -  nepřáli si, aby chalupáři a chataři přijeli a nakazili je. Takže jsme byli doma.

 

Prezident Zeman dosud nepodstoupil test na koronavirus a údajně pilně pracuje na zámku v Lánech. Tam si také pozval na poradu expertní tým a hodnotil s nimi účinnost ochrany proti nakažení v běžném životě. On sám je však mimo všechny zákazy a rady: s experty jednal u jednoho stolu, kde sice všichni měli roušky, ale byli od sebe pár centimetrů a před nimi byly talíře s občerstvením a sklenky. Okamžitě se objevilo rčení: „žrádlo s rouškami = žrádlo na Zemana“. Autorem snímků, které nás ve všech sdělovacích prostředcích fascinovaly, byl mluvka Ovčáček! Pan Zeman má teď vůbec smůlu: prezident Putin zrušil kvůli pandemii velké oslavy 75. výročí konce II. sv. války na Rudém náměstí, kterých se měli účastnit i zahraniční politici. Škoda, do rodinného alba mohla přijít další fotka!

 

Prezident navrhnul náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu na Řád bílého lva I. třídy, nejvyšší státní vyznamenání. Erudovaný epidemiolog stál v prvních týdnech v čele války s virem.

 

Nikdo a nic neplatí na hradního kancléře Vratislava Mynáře. Ten ve své hospodě v Osvětimanech na Moravě uspořádal zabíjačku. Prý to bylo z humánních důvodů: 1) prase hladovělo, protože nemělo zbytky z hospody, 2) prase bylo z hladu nemocné a hrozila nucená porážka. Reakce veřejnosti byla jednoznačná: konečně nedotknutelný Mynář dostane na ústa! Ale kdepak: prezident Zeman naopak ocenil jeho citlivé chování vůči praseti a policie vyhodnotila akci jako přestupek.

 

Na Květnou neděli zahrála Hudba Hradní stráže na hradbách Hradu všem, kteří zažívají těžké chvíle. K nim se symbolicky přidal i John Lennon: na slavné Lennonově zdi na pražské Kampě byla na jeho portrét připevněna ohnivě červená rouška... Heslo dne: All you need is rouška!

 

Kardinál Dominik Duka byl v karanténě, protože se setkal s pozitivně testovaným biskupem Karlem Herbstem. Pozitivní byl také bývalý pražský primátor Pavel Bém, který byl lyžovat v Itálii.

 

Nastaly očekávané změny: za přísně vymezených podmínek mohli od poloviny měsíce otcové k porodu. A při menších svatbách (do 10 lidí) nemuseli mít od 20.4. snoubenci roušku. (To je dobře, žádné slavnostně zdobené se stejně nedělají!)

 

Po krátké nemoci zemřel profesor ústavního práva, disident a signatář Charty 77 Zdeněk Jičínský (91). Byl jednou z rozhodujících postav našich moderních dějin, když v listopadu 1989 jednal spolu s Václavem Havlem z pověření Občanského fóra s tehdejší bolševickou vládou.

Křesťanský filosof a jeden z prvních mluvčích Charty 77 Ladislav Hejdánek zemřel ve věku 92 let.

Za kamarády ze Spirituál Kvintetu odešel muzikant, textař a zpěvák Dušan Vančura (82). V této nejstarší folkové skupině působil od roku 1969. Spirituál plánoval na letošní jaro rozlúčkovou šňůru koncertů a tím ukončit činnost. Překazil to virus, který nepřímo zabil i Vančuru: nechtěl jít v době karantény se zánětem zubu k lékaři - a zemřel na celkovou sepsi organismu.

Za svým milovaným synem Vladimírem (zemřel v 61 letech) odešla bývalá televizní hlasatelka Heda Čechová (91). Smrt syna před 7 lety pro ni byla největší životní tragédií.

Na rakovinu zemřel miliardář a bývalý šéf Socialistického svazu mládeže Martin Ulčák (56). Měl blízko k Zemanovu příteli (a komunistickému funkcionáři) Miroslavu Šlaufovi.

 

Pokles turismu zasáhne nejvíc Prahu, která bude v minusu 64 miliard korun. Např. letiště V. Havla propustí koncem května 450 zaměstnanců (z 2 900), protože většina linek je zrušena. Loni utratili návštěvníci Česka 300 miliard krun. Obří ztráty zaznamenávají i obyčejné hospody, chytří štamgasti se tedy setkávají s pivem v ruce přes Skype nebo jiné podobné aplikace. Povídání je tak možné i s kamarády, kteří jsou v zahraničí. Ale už se  může chodit do ZOO!

 

Lidé i firmy dostanou víc času na splácení půjček, podle volby klienta to budou tři měsíce nebo půl roku. Ve hře je 2,9 bilionu korun! Vláda také schválila kvůli dětem, které nemohou do škol, zvýšení ošetřovného z 60% na 80% vyměřovacího základu se zpětnou platností od 1.IV.

 

Doktoři, sestřičky a pracovníci v laboratořích v pražské Bulovce dostali od společnosti Billa jako dar přes dvě tuny čerstvého ovoce v ceně 100 tisíc korun. Celkem to bylo deset tisíc kusů pomerančů, grapefruitů a jablek. Je to v rámci iniciativy Pomoc nemocnicím, která zajišťuje základní potraviny a věci osobní hygieny zdravotníkům přímo na jejich pracoviště.

 

Praha 6 nechala odstranit sochu kontraverzního maršála Koněva (která byla vztyčena až za normalizace v roce 1980!). Prezident Zeman akci označil za „morálně neospraveditelné zneužití krizového stavu“. Ruská média také hojně citovala znechucený komentář hradního mluvčího Ovčáčka. Příležitosti zviditelnit se samozřejmě využil také exprezident Klaus. - Na zahradu našeho velvyslanectví v Moskvě hodili místní extrémisté dýmovnice, na plot napsali „Stop fašismu“ a strana Jiné Rusko oznámila: „Naše tanky budou v Praze!“. Stejný incident se udál i před ambasádou v Petrohradě: na trasparentu byl nápis “Koněva zpátky na místo, kurvy!“ - Rusové hrají dál: změnili oficiální adresu pražského velvyslanectví: už ne Nám. Borise Němcova, zavražděného disidenta, ale Korunovační ulice (což je postranní vjezd pro dodavatele). - Nicméně silné vášně v Rusku nezůstaly u nás bez odezvy: O. Kolář (starosta Prahy 6), primátor Prahy Zd. Hřib a řeporyjský starosta P.  Novotný (causa vlasovci) dostali policejní ochranu. Objevila se i zpráva, že začátkem dubna přijel do Prahy „pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin“, což představuje  riziko pro Koláře, Hřiba i Novotného. Mluvčí Kremlu to označil za „novinářskou kachnu“.

 

Pražský magistrát slavnostně zahájil rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. Poklepání na základní kámen však přerušila policie, protože účastníků bylo tolik, že to překročilo zákaz shromažďování. Třicítka politiků, úředníků, stavařů i novinářů si tedy moc slavnostních projevů neužila. Ale už se naváží materiál!

 

Sportovci se udržují ve formě, jak se dá. Někdy je to ke škodě: rychlobruslařka Martina Sáblíková (32) si při venkovním tréninku zlomila nártní kost na pravé noze. Nepovedený skok přes potok jí vynesl měsíc v sádře.

 

Koronavirus narušil i zakletou (či prokletou?) opravu dálnice D1. Pravda, teď je na ní mnohem menší provoz – ale zase chybějí dělníci a dodávky materiálu se zpožďují. Přitom má být do konce roku opraveno 161 (!) km mezi Prahou a Brnem.

 

 

Tzv. energošmejdi využili situace a nabízejí seniorům ochranné roušky. Chtějí za to jen podpis na předávácí listinu - což je ale dokument o změně dodavatele energie!

 

Letošní teplotní minimum nahlásila meteorologická stanice Jizerka v Jizerských horách.V noci na 1. dubna naměřila -23,9°C. Už v tu dobu však byla mrazem zničena na Moravě kompletní úroda meruněk v ceně přes 80 milionů korun. Mnohem horší počasí bude v létě, to naopak bude vedro a nejhorší sucho za posledních 500 (pět set) let!

 

Tradiční dobrá zpráva na konec, která fakt nemá s epidemií nic společného! Na Přerovsku odkryli archeologové na poli keramickou nádobu s tři tisíce let starými bronzovými předměty. Jsou to např. kruhové šperky s rytými ornamenty, části spon na oděvy a tzv. faléra (kruhový zdobený předmět). Naši předkové si je do země ukryli ze strachu před nepřáteli. Nabízí se otázka, jestli po nás taky něco tak hezkého zbyde? Najdou naši potomci chytré telefony, kreditní karty a omlazující krémy? Musíme se víc snažit!

 

Prosím, buďte na sebe hodní a mějte se rádi!

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012