KORONA A VIRUSOVÉ

SLOVO NA DUBEN
KORONA A VIRUSOVÉ
Zoufala si kolegyně, co píše každý měsíc Stalo se: „Co budu psát, pořád jen virus?“
Ale jo, najdeš plno růzností. Jednak počty nakažených jsou každý den jiné, jiné jsou také v různých zemích atd. A hlavně, naši odpovědní zástupci ve vládě mají každý den něco jiného za nápad. Jednou tvrdí, že musíme nosit roušky a že jich všude dostatek. Pak lid zdravotní křičí, že to není pravda, že oni nic nemají. Poté se vláda nechá vyfotit s letadlem, které přiveze roušky z Číny, pak zakáže všem lidem vycházet ven s výjimkou nutného nákupu, pak mají nápad, že nejvíce ohrožená skupina – staříci a stařenky budou nakupovat od deseti do dvanácti, ale další den to změní na sedm až devět, a do třetice další den na osm až deset. Jednou prohlásí, že lidem, kteří museli zůstat doma, něco jako nahradí, vyjma ovšem živnostníkům, ti ať se jdou bodnout.
Bodnout se tak půjde např. jeden z mých synů, který pracoval jako OSVČ a bodnout si může i hypotéku na byt, kterou už léta splácí, ale splácet by měl i dál.
Jeho žena, která právě nastoupila do práce po mateřské, nedostane asi také nic a malý školkový synek? Ale třeba vláda usoudí, že malým dětem dá nějaké jídlo…(třeba s pomocí dobrovolníků, kteří jim uvaří kašičku).
Původně jsem měla na tento sloupek jiné téma. Ale to počká. Teď živnostníci. Za první republiky to měli dobré.
To znamená, že hodně pracovali a vydělávali peníze. Někdo víc, někdo míň, dle schopností. V roce 1948 nastal obrat. Živnostník = buržoa. Můj dědeček byl malířem pokojů. Ráno v pět hodin vyběhl s pejskem ven a při té příležitosti prostrčil ruku do nějaké blízké zahrádky pro jednu kytičku. Tu našla babička v šest ráno, když vstávala do práce, na nočním stolku. Dědeček už mezitím končil svou pěší túru, na které tlačil kárku se štaflemi a kyblíkem s barvou a štětcem do Dejvic či do jiné vzdálené čtvrti.
Maminka s tatínkem dostali ke svatbě od jiného dědečka malou keramickou dílnu. Tvořili tam malé glazurované panáčky, andělíčky, hrnečky a tak. Já jsem tam jako dítko také plácala ráda něco z hlíny. Ale ouvej, jen dva roky od roku 1946. Pak jim komunisté dílnu „znárodnili“, což znamená ukradli, ale jim chytře zanechali k placení úvěr, který si do začátků půjčili v bance. Bylo mi pět. Ale dobře si pamatuji ten den. Někdo zvoní, maminka je sama doma, jde otevřít. Já s mladší sestrou stojíme vedle ní. Tam dva chlapíci v dlouhých kožených kabátech říkají paní, jdeme vám znárodnit vaši dílnu, tady nám to podepište.
Maminka pak nastoupila do práce do jednoho národního podniku a léta letoucí splácela ten úvěr.
Dědeček se nedovedl v novém režimu „předělat“ a pořád až do svých osmdesáti, kdy umřel na vápnem posypané plíce, tahal tu svou kárku po Praze. Nedostal za trest, že byl živnostník, žádný důchod.
A já, v úplně novém krásném (jak se zdálo) režimu jsem si založila časopis. A nevydělávala jsem nic. Důchod mi vypočítali částečně z toho nic a částečně z toho, co jsem vydělala dříve. Výsledkem je ubohost. Ale nestěžuji si, jsem skromná.
Ale to s jakou arogancí prohlásil estébák, že malí a střední podnikatelé jsou na PRD, že důležité jsou jen velké firmy mne vedlo zamyšlení, jestli není něco na té tzv. konspirační teorii, kdy svět ovládá jen maličké procento obyvatel planety a jeho snahou je oblbnout a lehce ovládnout obyčejné lidstvo. To jedno procento vlastní velké a ještě větší firmy, samozřejmě banky, atd.
Lidstvu darují nové technologie včetně čipů, rychlejších a chytřejších mobilů, bezpeněžních manipulací a jakoby ochrany jejich osobnosti. Všechno bude globalizováno, sledováno a vše bude řídit umělá inteligence. A to bude na světě ráj. Tedy, pokud se všichni nechají tak zmanipulovat, že z nich budou jen otroci bez vlastního mozku… Ale třeba to tak nebude, Třeba i po éře rouškové zbudou ještě někteří lidé moudří.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad