Milan Šťastný, Kanada

Právě jsem dostal nový Dialog a přečetl si Vaši přednášku z konference SVU v Cedar Rapids. Shledal jsem ji velmi zajímavou. Je to něco, o čem se zřídka mluví.
Mezi Čechy, kteří opustili vlast před dlouhou dobou a těmi, co žili pod bolševikem, je spousta mylných názorů a každá strana to vidí jen ze svých zkušeností. Co udělat, aby si lépe rozuměli? Jak je sblížit?
Bude-li mnoho odpovědí na Vaši otázku: "Je dobré udržovat kontakt s Čechy, kteří žijí v cizině?" snad někdo přijde na nějaké dobré nápady.
Souhlasím s Vámi, že takzvané "poučování" emigrantů je velmi senzitivní pro Čechy žijící doma. Ovšem je škoda nepoužít zkušeností osvědčených v cizině. Není to lehké, když většina domácích Čechů si myslí, že emigrace byla "piece of cake" a nikdy by neuvěřili, čím jsme si museli projít, než se nám začalo slušně dařit. Je pro ně těžké uvěřit, že bychom velmi rádi pomáhali překonávat komplikované změny z komunismu na demokracii.
Doufejme, že jak se postupně poměry v Čechách budou stále lepšit, bude lehčí si rozumět s krajany ze Západu.
Milan Šťastný, KanadaJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad