Stalo se v únoru 2020... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová Aktuality česky

 

Tento měsíc byl děsivý! Oprávněná panika kolem coronaviru (který už dostal mezinárodní označení Covid-19) pokračuje. Mnoho pacientů se uzdraví, někteří zemřou a i když celý svět hledá lék, bude to prý nejdřív za rok a půl.  Zavírají se hranice, nelétají letadla a svět oznamuje další nemocné. V pražské Bulovce byli těsně na přelomu února a března hospitalizováni tři pacienti s potvrzením nákazy, lidí s domácí karanténou přibývá. Narůstá i počet evropských zemí, které zavírají svoje hranice (první byla Itálie). Zatím je na  všech kontinentech (kromě Antarktidy) povrzeno tři tisíce obětí. Seriózní vědecké organizace varují, že koronavirus by mohl nakazit až dvě třetiny lidí na Zemi. A úmrtnost by byla „hrůzná“...

 

Ale pozor: prezidentův kancléř Vratislav Mynář odletěl speciálem české armády do Číny (!!), kde oficiálně (a symbolicky) předal tamnímu vicepremiérovi devět tun české humanitární pomoci. Číňané to pochválili jako výraz „hlubokého přátelství české vlády a  lidu“. Mynář naopak jménem prezidenta Zemana ocenil „silná opatření“ v boji proti epidemii. Po návratu domů se on, prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spopupráce Jaroslav Tvrdík a poradce prezidenta republiky Martin Nejedlý podrobili testům. Tvrdík byl pozitivní, má domácí karanténu a v polovině března jde na kontrolu.

 

Že panika zachvátila celou zeměkouli svědčí i fakt, že v Mexiku prudce klesl zájem o pivo Corona, které se ovšem jmenuje podle sluneční koróny a s epidemií samozřejmě nemá nic společného. Ale iracionalita bují všude, i u nás:  např. arabští směnárníci v Praze se koronaviru nebojí, protože se pětkrát denně modlí a  součástí modlitby je i mytí rukou!!

 

Vítr obrovské síly a prudké lijáky týraly Evropu. Způsobily chaos v dopravě (letadla, lodě i železnice), děti nešly do školy a nekonaly se žádné akce na volném prostranství. U nás byly tisíce domácností bez elektřiny, z domů mizely střechy, stromy padaly na silnice i na auta. Byly zavřené zoologické zahardy i parky, nesmělo se na hřbitovy. Byli mrtví i zranění. V pražském Klementinu bylo naměřena „zimní“ teplota 14,6°C, což je víc než starý rekord z roku 1775. A vítr s lijáky přicházel nad Česko znova a znova... Bioklimatolog M.Trnka řekl, že čtyři roční bdobí už nebudou stejně dlouhá, typické zimní počasí se sněhem bude trvat jen pár dní a léto s vysokými teplotami bude trvat dlouhé měsíce... V Antarktidě byla poprvé v historii naměřena teplota na Seymourově ostrově přes 20° C!

 

Miloš Zeman byl na prohlídce v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle vyjádření lékařů je jeho stav stabilizovaný, sluch má průměrný vzhledem k věku a přibral od podzimu osm kilogramů. Nedávno se prezident pochlubil, že už nemá cukrovku - zahnal ji prý konzumací sladkých jídel!! No řekněte - není to na Nobelovu cenu?!

 

Kancelář prezidenta republiky zaplatila za právní pomoc při sporu o výroku M. Zemana („Peroutka napsal, že Hitler je gentleman, je to vlevo dole“) honoráře 528 tisíc korun. Zemanovy spory už nás stály 8,8 milionů korun.

 

Na Václavském náměstí na domě 39 byla odhalena dočasná pamětní deska, připomínající demonstrativní upálení osmnáctiletého Jana Zajíce. Následoval Jana Palacha a také on připomenul národu, že jsme okupovanou zemí.

 

Před sedmdesáti lety umučila komunistická Státní bezpečnost faráře Josefa Toufara (48) z  Čihoště. Unesla jej z jeho kostela, kde mělo dojít k zázraku - na oltáři se během kázání začal hýbat metrový dřevěný kříž. Kněz byl obviněn, že s křížem manipuloval, aby tak splnil úkol vatikánského Svatého stolce a „balamutil socialistický lid“. Věznitelé jej měsíc tloukli a jeho umučené tělo pak zahrabali do hromadného hrobu v Ďáblicích. V roce 2014 byly jeho ostatky nalezeny a pochovány v čihošťském kostele.

 

Náměstí a alej v bezprostřední blízkosti ruského velvyslanectví v Praze 6 byly pojmenovány po odpůrcích současné Putinovy politiky. Ponesou jméno opozičního politika Borise Němcova (zavražděn 2015) a novinářce Anně Politkovské (zavražděna 2006).

 

Památník Lidice má nového ředitele: vojenského historika Eduarda Stehlíka (54), který se zabývá čs. vojenskými  dějinami především v období 1914-1956. Je také předsedou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

 

Poslanec sociálních demokratů ve Sněmovně Jaroslav Foldyna po třiceti letech opustil stranu, která podle jeho názoru v posledních letech zdaleka nesplňuje své sliby. Kam se nechá zlákat?

 

Na Ministerstvu práce a sociálních věcí proběhla razie, policie si odvedla náměstka pro ekonomiku a IT J. Baláče a ředitele pro bezpečnost IT K. Macka. Za vládnoucí ministryně Jany Maláčové (ČSSD) probíhá další soutěž na systém výplaty sociálních dávek, jehož cena je 270 milionů korun. Baláč nemá zkušenosti s IT, obor nikdy nestudoval, nemá praktické zkušenosti - byl však v minulosti místopředsedou pražské ČSSD. Oba muži byli druhý den propuštěni a jsou vyšetřováni na svobodě.

 

Novým veřejným ochráncem lidských práv se stal levicový konzervativec Stanislav Křeček (81), kterého nominoval Miloš Zeman. Slib složil do rukou diskutabilního místopředsedy Sněmovny Tomio Okamury. Před sídlem úřadu v Brně museli Křečkovi cestu do budovy klestit protestujícím davem policisté. Jeho odpůrci tvrdí, že „nemá ponětí o mezinárodní shodě v pojetí lidských práv“.

 

Předseda KSČM Fojtěch Filip (65) dostal ve své pracovně v ulici Politických vězňů infarkt a byl houkačkou odvezen do nemocnice. Tam mu zprůchodnili tepnu a druhý den jej pustili domů. Jeho zdravotní stav však vyhrocuje střety kolem obsazení místa šéfa strany, sjezd má být v dubnu a kandidátů je víc.

 

Federace židovských obcí podala trestní oznámení kvůli prodeji knihy pro děti Jedovatá houba, kterou v roce 1938 napsal Ernest Heimer. Kniha je antisemitská a současné české vydavatelství Guidemedia již dříve např. vydalo projevy Adolfa Hitlera.

 

Bývalý pražský imán Samer Shehadeh, který podněcoval k terorismu, byl zatím nepravomocně odsouzen k deseti letům vězení. Jeho jednání je ovšem podle islámského práva považováno za správné a bohulibé a on je na to pyšný.

 

Po desítkách let ostrých diskusí i zarytého mlčení se na Staromětském náměstí začalo se stavbou repliky Mariánského sloupu. Ten byl postaven v roce 1650 na oslavu uhájení Prahy před Švédy a konce války. Barokní sloup byl stržen rozvášněným davem v listopadu 1918 - údajně kvůli tomu, že připomínal habsburskou monarchii a rekatolizaci národa. Sochař Petr Váňa vytvářel repliku díla 23 let a financoval ji ze svých honorářů! Za zábor pozemku zaplatí Společnost pro obnovu Mariánského sloupu přes milion korun.

 

Před sto lety se nejstarší česká universita oficiálně stala Universitou Karlovou. Předtím se jmenovala Universita  Karlovo-Ferdinandova a dělila se na část českou a německou. Německá jako historicky starší měla ve správě většinu majetku, včetně insignií, pečetidla, znaků hodnosti a tradic školy. V roce 1348 měla univerzita čtyři fakulty, dnes je jich sedmnáct a studentů (včetně zahraničních) skoro 50 tisíc.

 

Lisa Miková (97) převzala na německém velvyslanectví v Praze státní vyznamenání Kříž za zásluhy. Přežila koncentrák v Osvětimi a od devadesátých let předává vzpomínky mladým generacím. Přesto apeluje na smíření Čechů a Němců.

 

Vzpomínali jsme na spisovatelku Boženu Němcovou, jejíž pohádky a Babička patřily po generace dětství nejen českým dětem. Bylo to 200 let od jejího narození a dodnes se literární vědci i amatérští detektivové pídí po tom, kdo byli její opravdoví rodiče. Copak se taková osobnost mohla narodit kočímu a pradleně? Ani její dětství zdaleka nebylo tak idylické, jak píše a …

 

Byl opraven Památník Wintonových dětí na pražském Hlavním nádraží. Znázorňuje dveře vlaku s otištěnýma ručkama odjíždějích dětí. Nicholasi Wintonovi se v roce 1939 podařilo zachránit před transporty do německých koncentráků 669 židovských dětí. Památník poškodili vandalové loni v létě a restauroval ho novoborský sklář Jan Huňát. Deska je vytvořena ze střepů původního okna.

 

Praha a Vídeň podepsaly partnerství. Mají spolupracovat např. v kultuře, dopravě, odpadovém hospodářství, informatice a bezpečnosti.

 

V Řeporyjích (Praha 5) byla pojmenována ulice na památku básníka, publicisty a výtvarném kritikovi Ivanu Martinu Jirousovi, zvanému Magor. Vůdčí duch undergraundové kultury má ulici nedaleko ulice Toufarovy, pojmenované po komunisty umučeném římskokatolickém knězi.

 

Velké pobouření vyvolal incident na pražském Žižkově, kdy taxikář odmítl nevidomé ženě vzít do vozu vodícího psa. Když žena odmítla vystoupit, doslova ji vyhodil na ulici. Policie řeší případ jako přestupek, řidič byl z firmy propuštěn.

 

Nejlepším filmem za posledních třicet let byl českými filmovými recenzenty vybrán oscarový Kolja scénáristy Zdeňka Svěráka a režiséra Jana Svěráka.

 

Oficiálně jsme se rozloučili s Jaroslavem Kuberou (72), šéfem českého Parlamentu. Pohřeb měl v Teplicích, kde dlouhá léta pracoval jako starosta a primátor.

 

Stovky lidí se přišly poklonit do strašnického krematoria Luboši Dobrovskému, někdejšímu ministru obrany, diplomatovi a disidentovi. Zemřel ve věku 87 let.

 

Jeden z nejvýznamnějších českých filosofů a publicistů Erazim Kohák zemřel ve věku 86 let. Působil na univerzitách v USA i pražské Universitě Karlově.

 

Vladimír Hradec, spolupracovník protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů (staral se jim o zbraně), umřel ve věku 88 let. V bolševickém vězení strávil deset let.

 

Za kamarády do muzikantského nebe odešel jeden z našich nejslavnějších rockových muzikantů Ivan Král (71). Dlouhá léta žil v USA a jako baskytarista hrál s mnoha špičkovými skupinami.

 

Jeden z průkopníků české country a zakladatel skupiny Greenhorns Jan Vyčítal odešel ve věku 77 let. Byl také textařem, karikaturistou a autorem super kreslených vtipů.

 

Byly spočítany peníze z tradiční Tříkrálové sbírky, pořádané Charitou. Letos se do ní zapojilo na 75 tisíc lidí, především dětí v kostýmech biblických tří králů. Darovali jsme 130,3 milionů korun, loni to bylo 120 milionů. Děkujeme!

 

Psychiatr a emeritní přednosta mužského oddělení pro léčení závislostí v Bohnicích Karel Nešpor přivítal (už populární!) kampaň Suchej únor. Po celý měsíc jsme se neměli dotknout jakéhokoli alkoholu. S tím kontrastovala diskuse o danění piva, doprovázená záběry rozčilených pijáků.  A pivo teklo z televizních obrazovek proudem...

 

V Česku je každá desátá stavba postavená na černo. Jejich majitelé totiž nechtěli čekat na povolení až deset (!) let. Podle nově navrhovaného zákona by na povolení nové stavby místo dosavadních 48 (!!) razítek stačilo jedno! Od roku 2021 by měl stát bourat „černé“ stavby na vlastní náklady.

 

Chystá se obnova Pražské tržnice. Z uliček zmizely desítky vietnamských stánků, většina hal je prázdná. Problém je však s vystěhováním velmi prosperujícího nevěstince, kam chodí „relaxovat“ i cizinci.

 

Začala matějská pouť. Původně se konala od roku 1595 na Babě či u sv. Matěje (Praha 6), od roku 1963 je v Holešovicích v bývalém PKOJF (Fučíkárně) - nyní Výstaviště. Letos nabízí 115 atrakcí.

 

Ve Vltavě se v rámci soutěže Branické ledy vykoupalo 293 otužilců. Nejdelší trať měřila 1 km, voda byla „teplá“ 5° C, na suchu bylo 14°C. Nejstarší ze statečných byla Božena Černá (80), nejmladší Josef Špaček (10).

 

A tradiční dobrá zpráva na konec? Jednoho po druhém bude postupně prozkoumána pevnost 60 tisíců kamenů na  šestnácti klenbách a patnácti pilířích Karlova mostu. Rekonstrukce se zúčastní zároveň památkáři, stavebníci a archeologové. Praha chystá přísná sledování kvality práce, která by měla trvat deset až třicet let, protože most je podle stavebních norem v 6. stupni, tedy ve velmi špatném stavu. Budou se proto také hledat místa pro těžbu náhradních kamenů.

 

Milí naši čtenáři, buďte na sebe opatrní, ta mrcha Covid-19 je všude kolem nás. Moc vám přeji zdraví, pak zdraví a ještě zdraví...

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012