RAKOVINA STRACH

Kolik slov, vět, řádků, odstavců, článků a knížek bylo už o strachu napsáno. A přesto bují jako rakovina. Kulturní pracovníci v krajích se např. bojí, aby nepřišli o práci, když nezakážou hrát divadelní kus kritický k Babišovi. Tak ho raději tzv. nepovolí hrát nejen v divadlech, ale i v sokolovnách. To je jen malinkatý příklad.
Kamarádka se nechce rozvést se svým přítelem, který je jí na nic, protože se bojí, že by zůstala sama. Pan Novák se jednou v opilosti prohřešil proti manželské věrnosti. Přiznal se své ženě a ona mu nastavila pravidla, kdy se musí každé dvě hodiny hlásit na mobilu a na ten mu nastavila GPS, aby věděla o všech jeho pohybech. Žije se sklopenou hlavou a ve strachu z ní. To jsou ale jen hlouposti, které by si měl každý vyřídit sám. Horší je to s panikou kolem coronaviru. Ta zachvátila svět, média, nemocnice. Jen farmaceutické firmy se radují a těší se na nové léky. A co s tím můžeme dělat kromě častějšího mytí rukou a nechodit tam, kde je množství lidí? (Rozhodně se směju lidem, kteří v obchodech vykoupili trvanlivé potraviny.)
Z dějin je známé, že když je dav lidí ustrašený, lépe se ovládá, víc k tomu snad netřeba.
Posílám vám obrázek asi měsíc starých-nových sněženek. A raduji se z toho, že už je jaro za dveřmi, raduji se, když zasvítí sluníčko a já jdu s holí ven.
Radujte se taky (i bez hole)
Eva Střížovská
Foto Jana Herešová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad