RAKOVINA STRACH

Eva Střížovská Slovo redakce česky

Kolik slov, vět, řádků, odstavců, článků a knížek bylo už o strachu napsáno. A přesto bují jako rakovina. Kulturní pracovníci v krajích se např. bojí, aby nepřišli o práci, když nezakážou hrát divadelní kus kritický k Babišovi. Tak ho raději tzv. nepovolí hrát nejen v divadlech, ale i v sokolovnách.  To je jen malinkatý příklad.

Kamarádka se nechce rozvést se svým přítelem, který je jí na nic, protože se bojí, že by zůstala sama. Pan Novák se jednou v opilosti prohřešil proti manželské věrnosti. Přiznal se své ženě a ona mu nastavila pravidla, kdy se musí každé dvě hodiny hlásit na mobilu a na ten mu nastavila GPS, aby věděla o všech jeho pohybech. Žije se sklopenou hlavou a ve strachu z ní. To jsou ale jen hlouposti, které by si měl každý vyřídit sám. Horší je to s panikou kolem coronaviru. Ta zachvátila svět, média, nemocnice. Jen farmaceutické firmy se radují a těší se na nové léky. A co s tím můžeme dělat kromě častějšího mytí rukou a nechodit tam, kde je množství lidí? (Rozhodně se směju lidem, kteří v obchodech vykoupili trvanlivé potraviny.)

Z dějin je známé, že když je dav lidí ustrašený, lépe se ovládá, víc k tomu snad netřeba.

Posílám vám obrázek asi měsíc starých-nových sněženek. A raduji se z toho, že už je jaro za dveřmi, raduji se, když zasvítí sluníčko a já jdu s holí ven.

Radujte se taky (i bez hole)

Eva Střížovská

Foto Jana Herešová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012