Stalo se v lednu 2020... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová

První zajímavé bylo datum: 2020. Naposledy se podobný letopočet objevil v roce 1919 a to nikdo z nás nepamatuje. A co bude v roce 3030? Možná nic, možná budou lidé (?) žít na jiných planetách a Země bude zapomenutou kuličkou kdesi daleko...  Asi je lepší to, co prožíváme, i když na většinu věcí kolem sebe upřímně nadáváme. Třeba na  počasí, které z podzimu plynule přechází do předjarního období. Ale jsou bohužel i mnohem horší věci...

 

Celý náš svět se děsí koronaviru, který se z Číny šíří do všech  kontinentů. Denně přibývají mrtví, lék na neznámou virózu neexistuje. Inkubační doba nemoci je 2-14 dní, může se projevovat jako chřipka, ale také vyvolat zápal plic, selhání ledvin a jater. Proti nákaze stoprocentně nechrání ani ústní roušky, o které se lidé před nemocnicemi a lékárnami v Asii perou. Informace se mění z hodiny na hodinu, do Číny i z Číny přestávají létat letadla, jsou uzavřené hranice, obrovské finanční problémy nastávají kvůli propojení čínského a světového obchodu. (Připomíná to hroznou epidemii před sto lety. Kvůli tzv. španělské chřipce, která začala už před I.sv. v., zemřelo za dva roky po celém světě na sto milionů lidí - u nás odhadem 44 -75 tisíc.) Na vakcíně proti koronaviru pracují vědci na všech kontinentech.

 

Prezident Zeman nás odbyl svým vánočním projevem, na Nový rok se naopak ozval premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Jaroslav Kubera i šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Šéfové obou komor parlamentu varovali před šířením dezinformací na sociálních sítích - jejich vinou vlastně žijeme ve dvou světech: virtuálním a skutečném. Novoročního oběda u Zemanových se zúčastnily kromě prezidenta a ministerského předsedy i jejich rodiny: manželka Ivana a dcera Kateřina Zemanovi a manželka Monika, dcera Vivien a syn Frederik Babišovi.

 

Šéf Senátu a primátor Teplic Jaroslav Kubera, kterého si vážili i jeho oponenti, náhle zemřel ve věku 73 let na srdeční infarkt. Byl velmi chytrý, vtipný, slušný a svým přístupem k politice dokázal ukočírovat i často nekonečná jednání Senátu (i diskuse s Milošem Zemanem!).  A svým kolegům i nepřátelům rád připomínal, že „Když jdou věci snadno, tak přijde černá labuť a něco se zasekne“. Což byla připomínka knihy Černá labuť od N. Taleba o nepředvídaných věcech a událostech, které nemůžeme ovlivnit. Na kongresu ODS 18. ledna řekl: „Můj projev nemůže být jiný než chaotický, protože doba je hysterická“. To byl jeho poslední a bohužel hluboce pravdivý veřejný projev. Prezident Zeman udělí panu Kuberovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva.

 

Opustil nás novinář, disident a politik Luboš Dobrovský (88). Po roce 1968 se soudruzi postarali o jeho zajímavější zaměstnání: z rozhlasového novináře se stal skladníkem a topičem. Na těchto postech se tehdy potkávaly ty největší osobnosti českého národa, které po sametové revoluci začaly za skličujících podmínek budovat nový stát. Dobrovský měl v sobě obrovskou vnitřní sílu, stal se ministrem obrany, později i velvyslancem v rozporuplném Rusku a kancléřem prezidenta Havla. Do posledních dní jsme věřili, že přepere i těžkou nemoc. Bohužel... Děkujeme!

 

Svět si připomínal oběti holokaustu současně v bývalém koncentračním táboře Osvětim a v Jeruzalémě. Ve II. světové válce bylo zavražděno na 6 milionů evropských Židů.

 

U Národního muzea bude v prosinci odhalena bronzová plastika Plamen, usazená na třicetimetrovém ocelovém pilonu, který tam stojí už desítky let. Už tehdy měl být připomínkou hrdinství Jana Palacha, který se u Národního muzea v lednu 1969 upálil - a to samozřejmě bolševici zakázali.

 

Exministryně spravedlnosti a nynější vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková popřela, že se účastnila pronásledování disidentů. Obhajovala komunisty řízenou „resocializaci“ odpůrců socialistického režimu. U jednoho z článků o nutnosti ochranného režimu byla podepsaná spolu s komunistickým prokurátorem Urválkem, který v roce 1950 poslal na popravu právničku a političku Miladu Horákovu. Válková tvrdila, že o Urválkově minulosti nic nevěděla (!) a „jen“ s ním spolupracovala na odborných textech.

 

Odešla Miloslava Kalibová (97), předposlední přeživší lidická žena. Byla svědkem vypálení Lidic, byla internována v koncentračním táboře a přežila i pochod smrti. Posledním živým svědkem tragédie je Jaroslava Skleničková, její mladší sestra. - Na svou funkci nuceně rezignovala ředitelka Památníků Lidice Martina Lehmannová, předešla tím vyhazovu. Podle názoru ministra kultury L. Zaorálka (ČSSD) postrádala schopnost komunikovat s lidmi (prý měla nedostatek úcty k přeživším). Po jejím odchodu už oznámilo deset z 16 vedoucích pracovníků Památníku svou rezignaci.

 

Prezident Zeman už nebude účastníkem čvrtečních debat s majitelem a moderátorem TV Barrandov Jaroslavem Soukupem. Podle slov mluvčího Ovčáčka pořad už vyčerpal svůj potenciál! Soukup se na oplátku okamžitě postavil mezi nadšené obdivovatele Václava Havla.

 

Česko získalo z pokladny EU o 68,5 miliardy korun víc, než do ní odvedla. Celkově získala naše republika od vstupu v květnu 2004 do konce roku 2019 skoro 1,43 bilionu korun a zaplatilo 616,8  miliard korun!

 

Pražský IKEM byl loni největším transplantačním centrem v Evropě. Transplantovali tam 540 orgánů (ledviny, játra, srdce, slinivku, jedno tenké střevo a 7 orgánů produkujících inzulin) 486 pacientům.

 

Praha tentokrát zrušila tradiční novoroční ohňostroj a místo toho jsme se mohli podívat na světelnou show na fasádě Národního muzea. V mnoha jiných městech se upřímně radovali z rozjásané oblohy...  Určitě  to nebyl hlavní důvod k odvolání starosty Prahy 1 Pavla Čižinského (Praha 1 sobě), na jehož místo nastoupil dosavadní místostarosta Petr Hejma (My, co tady žijeme).Ten slíbil, že eliminuje atmosféru nátlaku a strachu. Radnice prý „bude fungovat jako pater noster“. Jo, sliby nic nestojí...

 

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová udělila vysoké státní vyznamenání také české političce Miladě Horákové. Ta byla v roce 1950 vinou komunistické justice ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti a oběšena.

 

Nepříliš funkční ODS si za předsedu znovu zvolila nepříliš funkčního Petra Fialu. - Lidovci si také volili nového předsedu, stal se jím Marian Jurečka, jehož heslem je Na straně rodičů. Strana chce totiž oslovit nejen rodiny, ale i matky samoživitelky a rozvedené.

 

Už je to pět let, co prezident Zeman osočil novináře Ferdinada Peroutku, že napsal v roce 1936 do časopisu Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Po žalobě Peroutkovy vnučky Terezy Kaslové hledal článek „vlevo dole“ mnoho měsíců mluvčí Ovčáček, ale marně se snažil svého šéfa zachránit. Článek prokazatelně neexistuje a Kaslová žádá od prezidenta omluvu. Jenže prezident není žalovatelný a tím ani trestatelný. (Pro Zemana je přiznání jakékoli chyby stejně kruté jako golitina.)

 

Není problémem objednat si na internetu středoškolské referáty, diplomové či rigorosní práce. Pravda, stojí to podle složitosti až desítky tisíc korun - ti chytřejší si takto slušně vydělávají. Napsání práce nabízejí jako „přípravu podkladů“, takže to není postižitelné.

 

X Odešel filmař Ivan Passer (86), výrazný režisér a scénárista. V roce l969 spolu s Milošem Formanem emigroval do USA. V roce 2008 dostal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

X  Zemřela světově uznávaná pěvkyně Naděžda Kniplová (87), která svým sopránem vynikala především ve Wagnerových operách. V roce 2011 odmítla převzít cenu Thálie s tím, že ji měla dostat už dřív a nyní že je to milodar.

X Ztratili jsme romanistu, překladatele a literárního historika Josefa Čermáka (91), který byl významným znalcem díla Franze Kafky.

X Marie Vaculíková, vdova po spisovateli, disidentovi a autorovi Lidových novin, zemřela ve věku 94 let.

 

Po třech letech rekontrukce se otevřela budova pražské Státní opery. Slavnostního galakoncertu Státní opera v proměnách času (1888-2018) se účastnili významní politici, umělci a zástupci velvyslanectví několika zemí. Oslava začala předehrou k Wagnerově opeře Mistři pěvci norimberští. Obdivovaná byla kopie původní opony Nového německého divadla, která se ztratila v roce1945. Kopii vytvořil podle jediné existující černobílé fotografie Martin Černý.

 

Do hudební soutěže Pražské jaro, která se koná od 8. do 14. května, se v oboru fagot a klarinet přihlásili mladí hudebníci z 23 zemí. Fagotistů bylo před 1. kolem 169, z předkola jich postoupilo do Prahy 50. Klarinetistů bylo vybráno 48 z 98 uchazečů.

 

Český filmový a televizní svaz udělil hlavní cenu Trilobit filmu Stařící s Jiřím Schmitzerem a Ladislavem Mrkvičkou v hlavních rolích. Cenu diváků dostal film Nabarvené ptáče. Obě díla mají drsný děj a jsou vynikající!

 

Velká tragédie se stala ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro mentálně postižené muže. Zahynulo osm klientů, tři desítky lidí bylo zraněno nebo se udusilo kouřem. „Musíte si uvědomit, že klienti jsou už třeba v důchodovém věku, ale rozumově jsou jako šesti- až dvanáctileté děti“ řekla jedna ze zaměstnankyň. V domě už několikrát hořelo od nedopalků cigaret.

 

Vězeň David Rath dosáhl svého. Byl přeložen z Teplic do pražské Ruzyně, kde podstoupí přijímací pohovor a (pravděpodobně) bude ve věznici působit jako lékař.

 

Novorozený chlapeček byl odložen do babyboxu v Blansku. Od roku 2005 je to 200. zachráněné dítě. Miminko dostalo jméno Jan a je v pořádku. - V porodnici v pražském Podolí chybí mateřské mléko pro nedonošené nebo nemocné děti. Dárkyně hledají i na sociálních sítích - mléčná banka existuje od roku 1992 a matky dostávají za litr mléka 250 korun.

 

Na brněnskou mešitu někdo nastříkal nápis: „Nešiřte islám v ČR! Jinak vás zabijeme!“ Výhrůžku smrtí vyšetřuje policie.

 

Současné zdražení cigaret (o 13 Kč) a tvrdého alkoholu (o 9 Kč) se dotkne především sociálně vyloučených skupin obyvatelstva, měsíčně minimálně o 700 Kč měsíčně.

 

Nadváhou až obezitou trpí 20%  jedenáctiletých až patnáctiletých dětí. Nejhůř jsou na tom školáci z chudších rodin ze západních a severních Čech.

 

Pražský magistrát pošle do ZOO v Melbourne 160 tisíc korun, které vybere na vstupném v ZOO v Troji. Z každé vstupenky jsou totiž trvale odebírány tři koruny na pomoc ohroženým zvířatům ve světě. Zatím přišlo do této australské ZOO z veřejné sbírky přímo v Troji 9,7 milionů korun. Samotná ZOO Praha poslala do Austrálie už 13,5 milionů korun.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec se týká nejen našich dospělých čtenářů: podle psychologů začíná školní vyučování moc brzo ráno. To způsobuje u dětí poruchy spánku, depresi a obezitu. Rytmus současné společnosti se posunul, začátek pracovní i školní doby je dávno zastaralý. Podle znalců se to táhne z dob Rakousko-Uherska, protože císař František Josef trpěl poruchami spánku a tak vstával už v pět hodin. Děti by jistě byly nadšené, učitelé však podotýkají, že už by nestíhaly mimoškolní činnosti (kroužky a sport). Ovšem, podle biorytmu bychom měli snídat mezi 7.-9. hodinou a pak od 9 -11 pracovat s nejvyšší energií. Teď jde jen o to, zda se tato teorie prosadí. Copak školy, ty by se možná daly ukecat - ale zaměstnavatelé?

 

Přeji vám všem krásný jarní únor a prosím, nestonejte!

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012