ZMĚNA PRO ŽIVOT

Olga Szymanská únor 2020 Kultura česky

Beskydské prostředí golfu v Čeladné i její náměstí, blízká obec Ostravice s okolím a město Zlín jsou hlavními místy nového filmu Můj příběh. Natočeného podle knihy Zory Castillo nazvané Calaway. Měla jsem možnost být v Čeladné na předpremiéře filmu, po níž následovala beseda s autorkou knižní předlohy i s tvůrci fimu.

 

AUTORKA

Zora Castillo se narodila v Jižních Čechách před více nežli půl století. Znamení Ryb jí dalo do vínku přemíru fantazie, které popouští uzdu stálým čtením knih. A fascinuje ji poznávání životů jedinců s výjimečnými profesemi, a to i s jejich vášněmi, se silou a odhodláním dosáhnout svého snu a cíle i za cenu osobních ztrát a bolestí.

V době výchovy dcery a syna začala psát krátké povídky do šuplíku. V manažérské pozici u zahraniční společnosti, kdy měla možnost cestovat a poznávat zajímavé lidi, si zapisovala jejich pravdivé příběhy. A jestliže tyto osoby chtěla také pochopit, studovala pohnutky jejich činů, odlišné postoje i jejich pohled na svět. Po smrti manžela v těžké životní situaci sama pečovala o malé, těžce nemocné děvčátko. Teprve odchod z hektického světa vnesl do jejího života klid a harmonii. Stala se babičkou čtyř vnoučat. Se změnou svého života našla čas sebrané příběhy zpracovávat do knižní podoby. A k tomu začala užívat svou fantazii.

 

TVORBA

Romány Z. Castillo, které prezentovala na mnoha besedách, se staly žádanými.

Sarah - příběh ženy, silné vírou i tím, jak se dokázala postavit překážkám života. Vtahuje nás do světa jeho odvrácené strany násilí, korupce, podvodů, ale také víry, lásky a boje za spravedlnost, právo a pravdu. Emotivně silný, místy mrazivý příběh plný citů a slz, ale také smíchu.

Asante - titul inspirovaný skupinou českých dobrodruhů, realizujících svůj sen. A to v cizí zemi, odlišné přátelskými a na odkaz předků hrdými lidí s jejich magií, rituály a odlišným životem. Kde překážky, nedorozumění, intriky, podvody i nenávist, ale také pravé přátelství hrdinů odhaluje jejich charakter a pravou tvář.

Kriminál - cesta za láskou, která šokuje i osvětluje, kam proud emocí a citů, dobrých či špatných rozhodnutí a činů může zavést a jak jediný krok může změnit celý život. Popsaný stav duše, bolest a zklamání ve zvláštním pohledu na soužití žen v ženské věznici, kam hrdinku dostane láska.

U knih je velmi důležité, že nám dávají návod na jiný život a tím naději v lepší budoucnost. Proto můžeme očekávat velký zájem o nové knižní tituly, které autorka již připravuje.

 

PŘEDLOHA

Román Zory Castllo Callaway vychází z příběhu ženy, snažící se vyhrát boj se životem v okamžiku, kdy události změní její dráhu úspěšné umělkyně, bojující o život. Faktické probuzení ve chvíli, kdy se stane bytostí se zohavenou tváří, bez možnosti jakéhokoliv uplatnění. Kdy, stejně jako většina žen v takovém okamžiku to vzdá a rezignuje, si hrdinka zkusí sáhnout na život. Kdy její pád na samé dno je jako cesta do pekel - nejdříve propadne beznaději a bezmoci, bojí se pohnout z místa. Ale právě tato situace je startem do jejího nového života a souhra okolností je znamením svůj život změnit. Je tím pravým porocitnutím.

Příběh plný vášní a utrpení, protichůdných emocí a přátelství i lásky v jejich mnoha podobách. Svou silou vede k zamyšlení, co se může ženám, ale komukoli a kdykoli stát. A zda určitá setkání a faktická pomoc přátel pomohou život změnit.

 

FILM

Můj příběh je název filmu dle uvedené knihy Callaway. Jeho režie se ujal Libor Adam a Hana Hendrychová, scénáře L. Adam a Pavla Krečmerová. Ta a Z. Castillo jsou jeho spoluproducentkami.

Krásná baletka Elizabeth (Vlastina Svátková) se vzdá kariéry kvůli svému muži, dirigentovi (Saša Rašilov). Vztah i manželství komplikuje jeho chorobná žárlivost, která ústí v tragedii. Eli s pomocí tety (Vilma Cibulková), která ji vychovala a dovedla k baletu, se odhodlá k zásadnímu kroku: přetrhat vazby s mužem. A s podporou přítelkyň (Tereza Kostková, Nela Boudová, Zuzana Norisová, Betka Stanková) začít jiný život. A najít odvahu i k nové lásce. Film klade otázky, je-li Hvězdář (Pavel Kříž) onou Láskou?, lze-li odpoutáním se od předešlého života tzv. překročit vlastní stín?

P. Krečmerová k tomu řekla: „Od počátku jsme chtěli, aby náš film byl nejen emotivním příběhem, ale i určitou inspirací. Mnoho lidí se ocitá v situaci, kdy jim život takzvaně nakope..., ale nemá odvahu se vzepřít. Film Můj příběh chce vyprávět o tom, že není nutné přijímat vše, co nám život nadělí..., ale právě kvůli lásce k sobě samému je třeba sebrat veškerou odvahu a čelit několikanásobně většímu nepříteli.“

 

Románové příběhy Z. Castillo i nový film jsou dramata, která se dějí mnoha lidem. Devízou je, že tyto příběhy obsahují zároveň návod na změnu, která může životu pomoci. A tím dávají naději a víru v lepší budoucnost. Proto můžeme očekávat zájem o nové knižní tituly, které autorka připravuje.

 

 

Olga Szymanská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012