30 let Českého dialogu

Eva Střížovská červen 2020 Slovo redakce česky

Připadám si jako bájný Sysifos, jak valil stále nahoru kámen, který se mu pak skutálel, a on ho valil zase znovu a znovu. To je přesně moje třicetiletá práce na časopise Český dialog. Ale na rozdíl od chudáka Sysifa, když jsem dovalila kámen nahoru, odkud mi ho někdo skopnul dolů, posmutnila jsem si, ale brzy se stalo něco báječného a já jsem zase mohla pokračovat. To je samozřejmě nadsázka. Sysifos měl kámen jako trest boží, já jsem měla Český dialog jako svůj sen.


První léta mé práce byla plná skopnutí dolů, ale protože jsem byla plna energie a optimismu v té naší nové demokracii, nevzdávala jsem to. Vždyť byly i mnohé krásné chvilky a zážitky. Prezident Havel nás, novináře zval každé pondělí na Hrad, psali mi čtenáři ze světa nádherné dopisy, seznamovala jsem se s chytrými a báječnými lidmi jako byl třeba Josef Škvorecký z Kanady, Jirka Loewy a Luděk Frýbort z Německa, spisovatel Jaroslav Strnad ze Švýcarska, a mnozí z Československa. Dokonce se na Ministerstvu zahraničních věcí našli tací, kteří můj časopis začali podporovat a později i nakupovat a posílat do světa.

Vyjela jsem za krajany na svou první dlouhou cestu do Austrálie, kde mám dodnes plno přátel a vydala svou první knížku. Do své vydavatelské stáje mne vzal MUDr. Martin Jan Stránský a poskytl mi úžasné profesní zázemí.

Mezitím se v politice dělaly kotrmelce, které jsou v časopise barvitě popisovány. A to se nelíbilo tehdejšímu novému vedení MZV, které odmítlo časopis nadále podporovat. Redakce se stěhovala k dr. Alexandru Tomskému do nakladatelství Academia. Ale i on byl časem pro někoho nežádoucím a tak jsme se stěhovali znovu. Měla jsem kolem sebe dobré spolupracovnice a jezdila jsem za krajany do USA i jinam. A zase následovaly moje další knížky a také samozřejmě oblíbený Český kalendář. Bylo to stále nahoru a dolů. A já se teď pokouším všechny tyto vlny zachytit v knížce o třiceti letech Českého dialogu.

 

Tři desítky let událostí v politice, kultuře a hlavně ve vztazích nás TADY a krajanů TAM, byly velmi pestré, někdy krásné, jindy smutné, ale každopádně hodné k zaznamenání. Nikde jinde to období zachyceno jako v Českém dialogu není.

Od roku 2000 můžete najít Český dialog na webových stránkách, starší ročníky časopisu i podrobnosti o autorech aj. jsou například v knihovně LIBRI PROHIBITI.

Kniha o historii časopisu Český dialog by měla vyjít letos v nakladatelství Paper Jam.

 

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012