Moře je architekt a kouzelník

Zázraky se dějí, a tak jsem se náhle ocitla na břehu moře.
Pro vnitrozemkyni je od této vzácné chvíle každá další minuta svátkem. Nádherná krajina ji vezme do náruče, miliony let staré, ale stále krásné skalní stěny, kopce, stromy, barevné domy, vlídné restaurace a obchůdky, opatrní řidiči na cestách kolem pláží a u nich zakotvených lodí.
A samozřejmě moře. Když je zrovna klidné, položíš se na hladinu na záda a pozoruješ racky, kteří létají nad tebou a dívají se ti do očí. Když se zvedne vítr, přestanou mávat křídly a nechají se nést. Ty změníš plavecký styl a pozoruješ mořské vlny, které se náhle zvedají a klesají a na každou z nich míří paprsky slunce. Namočená světélka září jako diamanty, miliardy diamantů a ty se mezi nimi na těch nádherných vlnách houpeš a hrajete si jako děti. Jedna vlna tě vystrčí před sebe, druhá tě pošle zpátky, třetí se přes tebe převalí, přes čtvrtou se přehoupneš ty. Vodní masérky ti přitom vyprávějí své šplouchavé příběhy pod modrým nebem. Stačí jen poslouchat.
S rybami je to stejné. Jedna pluje vedle tebe. Sleduje každý tvůj pohyb. Odhaduje, jestli jí neublížíš. Když zjistí, že ne, připlave blíž a pohladí tě ploutví. Vítá tě ve slané vodě, má tě za kamarádku, prohlíží si tě a diví se, co to máš na sobě za barevné šupiny. Neví, že jsou to plavky. Taky by je chtěla. To by byla legrace, kdyby ryby nosily plavky! Už to vidím. Je jich v plavkách plné moře!
A teď přijde to hlavní.
Odpoledne pomalu pokukuje po blížícím se podvečeru. Je třeba se i moři postavit na vlastní nohy a vydat se k pobřeží. Sleduji, kam šlapu, a nestačím se divit. V mělké vodě nedaleko pláže leží na dně kamínky. Umělecká díla! Každý kamínek je jiný! Úžasné architektonické projekty! Návrhy paláců, sídel, hotelů, rodinných vil, tajemných obydlí na vysoké úrovni. Moře vytváří tyto originály ve velkém. Hotové zázraky!
Jedna budova je vysoká, od přízemí po střechu ověšená kulatými balkony (pro každou místnost jeden). Vše v bělostném provedení.
Nebo budova opásaná souvislou řadou oken, střecha plná zeleně, v přízemí kulatý průjezd pro příjezdy a odjezdy a parkování aut.
Nebo budova s terasou na střeše plnou lehátek, uprostřed bazén plněný dešťovou vodou, zeď spojená se skalní stěnou, utajený vchod a horní polovina čelní stěny skleněná.
Protože celý život stavím vzdušné zámky, nasbírala jsem si těch architektonických skvostů dost a teď, už zase ve vnitrozemí, se snažím každý prokouknout. Jak si tak kamínky prohlížím, prožívám v duchu znovu ty krásné chvíle, které mí moji nejbližší dopřáli. Večeře na terase s výhledem na moře. Grilované ryby, polévka z mušlí, kaviár a šampaňské, laskavá slova, smích, ohleduplnost a pochopení. Ještě teď vidím, jak se krabíci, krabičky a krabáčata předvádějí na schůdkách do moře. Lezou lidem pod chodidla, prostě dělají krabí kusy.
Ještě teď slyším tichou řeč ploutví, kterou se dorozumívají hejna ryb. Nikoho neruší, a přece jedna o druhé všechno ví. To by byl pod hladinou řev, kdyby to bylo jinak! To by vnitrozemšťana nikdy nenapadlo.
A tak neodmítejte, když vám Život podá ruku a přehodí vás, třeba jen na chvilku, z planety Starost na planetu Radost, zvlášť, když tam je moře. Moře je architekt a kouzelník. Ukázalo mi, jak krásně se dá žít, když je s kým.
Dík!
Ludmila Lojdová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad